مجید عشقی گفت: مقررشده خودروسازها برنامه عرضه منظم ارائه کنند تا خریدارها بدانند در چه تاریخی چه خودرویی عرضه می‌شود و بتوانند برای خرید برنامه‌ریزی کنند.

مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار پیش از ظهر امروز در چهارمین همایش سالانه انجمن مالی ایران که در دانشگاه اصفهان برگزار شد، با اشاره به بحث‌های روز مالی، اظهار کرد: «حاکمیت شرکتی» در ماه‌های آتی نقطه تمرکز سازمان بورس خواهد بود و باید این موضوع را جدی بگیریم؛ موارد متعددی از نقض این موضوع از سمت دستگاه‌های دولتی مشاهده می‌شود که باعث متضرر شدن سهامداران و سایر زیرمجموعه‌ها می‌شود.

به گزارش رویش نیوز به نقل از فارس، وی با بیان اینکه در موضوع ارزش‌گذاری ما با چالش‌های جدی روبه‌رو هستیم که یکی از آن‌ها نبود استاندارد ارزش‌گذاری در بازار سرمایه است؛افزود: تاکنون هیچ استانداردی برای ارزش‌گذاری شرکت‌های خصوصی و دانش‌بنیان نداشتیم و این شرکت‌ها برای ارزش‌گذاری براساس مدل‌های علمی که خودشان استخراج می‌کنند، اقدام به ارزش‌گذاری می‌کنند و این کار باید توسط مراجع مرتبط انجام شود.

عشقی ادامه داد: یکی از چالش‌های جدی در این زمینه، ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشروع است که اکثر اوقات به رسمیت شناخته نمی‌شود و بر اساس تفاهمی که با معاون علمی فناوری ریاست جمهوری داشتیم مقرر شد این موضوع حل شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: ما چاره‌ای نداریم جر اینکه از پتانسیل شرکت‌های دانش‌بنیان که ارزش افزوده‌های بالایی برای اقتصاد تولید می‌کنند، استفاده کنیم و دیدگاه ما این است که شرکت‌های دانش‌بنیان در آینده سهم بالایی برای اقتصاد خواهند داشت و ارزش‌افزوده زیادی برای اقتصاد تولید می‌کنند.

وی با بیان اینکه مدیریت ریسک در نهادهای مالی موضوع بسیار مهم و جدی است، خاطرنشان کرد: اخیراً صندوق‌های با دارایی بیش از یک رقم مدنظر را الزام کردیم که باید بخش مدیریت ریسک داشته باشند و بتوانند ریسک‌های مرتبط با اوراق بهادار را انجام دهند.

عشقی با اشاره به نظارت‌های سازمان بورس، عنوان کرد: نظارت‌های سازمان بورس بر نهادهای مالی عمدتاً بر محور یک‌سری چک‌لیست‌هایی است که از دستورالعمل‌ها استخراج‌شده و ما می‌خواهیم نظارت‌های چک‌لیست محور را به نظارت‌های ریسک محور تغییر دهیم.

افرایش عرضه خودرو در بورس

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار پس از پایان همایش در جمع خبرنگاران با اشاره به عرضه خودرو در بورس گفت: ما در این مقطع با توجه به درخواست‌هایی که وجود داشت و ارزیابی‌هایی که داشتیم، تصمیم گرفتیم که خودرو را در بورس عرضه کنیم و درمجموع برآورد ما این است که هم به نفع تولیدکننده و هم به نفع مصرف‌کننده است.

وی ابراز امیدواری کرد: این موضوع باعث می‌شود در آینده عرضه و تولید خودرو به‌شدت افزایش پیدا کند.

عشقی خاطرنشان کرد: اگر می‌خواستیم با آن قیمت‌هایی که درواقع نه برای خودروساز صرفه داشت و نه به دست مصرف‌کننده واقعی می‌رسید پیش می‌رفتیم، قطعاً در ماه‌های آینده شاهد کاهش تولید بودیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه برای افزایش عرضه خودرو در بورس برنامه داریم، تصریح کرد: مقررشده که خودروسازها برنامه عرضه منظم ارائه کنند تا خریدارها بدانند که در چه تاریخی چه خودرویی عرضه می‌شود و بتوانند برای خرید برنامه‌ریزی کنند؛ خودروهای خارجی هم با تصمیم وزارت صمت خواهد بود.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست