فرماندار شهرستان سردسیر فریدونشهر در غرب استان اصفهان گفت : امکانات درمانی منطقه سخت گذر و کوهستانی " پشتکوه دوم " در این شهرستان در فصول سرد و پربارش برای اهالی این خطه سردسیر کافی نیست و احداث یک باب مرکز درمانی را اجتناب ناپذیر کرده است.

به گزارش رویش نیوز، محمدجوادصفا روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا به کمبود امکانات درمانی و نبود پزشک در این منطقه اشاره کرد و افزود: ۲ خانه بهداشت هر کدام تنها با یک بهورز در روستاهای کِلوسه و دورَک، پاسخگوی نیاز اهالی این منطقه نیست.
وی با بیان اینکه اکنون بیماران با شرایط وخیم از طریق اورژانس هوایی به مراکز درمانی استاندارد منتقل می‌شوند، تصریح کرد: با این وجود بدنبال شرایط نامساعد جوی در این منطقه گاهی امکان انتقال بیماران با بالگرد نیز میسر نمی شود.
صفا با بیان اینکه در چند روز اخیر نیز همزمان با بارش برف سنگین، ۲ بیمار از روستای کلوسه با بالگرد به مراکز درمانی منتقل شدند، افزود: اورژانس هوایی در فرایند انتقال یک بیمار دیگر بدنبال وزش باد شدید و نامساعد بودن هوا مجبور به برگشت شد؛ به همین دلیل ساکنان روستا تصمیم گرفتند خود بیمار را منتقل کنند که با توجه به مسدود بودن راه های ارتباطی بدنبال بارش برف، زمان انتقال بیمار به نزدیکترین آمبولانس در روستای مصیر در ۴۰ کیلومتری کلوسه طولانی شو و وی پس از انتقال به بیمارستان شهید رجایی داران بدنبال عفونت شدید روده فوت کرد.
صفا خاطر نشان کرد: با پیگیری های انجام شده مقرر شد مرکز درمانی مجهز در روستای کلوسه برای خدمات رسانی به ساکنان پشتکوه دوم فریدونشهر احداث شود؛ فرایند احداث ساختمان را فرمانداری بر عهده گرفته و دانشگاه علوم پزشکی استان نیز برای تامین پزشک و آمبولانس قول مساعدت داده است.
فرماندار فریدونشهر تصریح کرد: احداث و تجهیز مرکز درمانی روستای کلوسه باید سریعتر انجام شود و در این رابطه نیازمند مساعدت ویژه مسوولان استان هستیم.

ضرورت تسهیل مسیر دسترسی به پشتکوه دوم فریدونشهر
فرماندار فریدونشهر گفت: تنها مسیر دسترسی به این روستاها در فصل سرما بدنبال بارش سنگین برف و ریزش بهمن چندین مرحله در سال مسدود می شود که بازگشایی آن با توجه به امکانات محدود برف روبی و ماشین آلات فرسوده زمانبر است.
وی افزود این مساله مشکلات بسیاری را برای جمعیت افزون بر هزار و ۵۰۰ نفری پشتکوه دوم فریدونشهر ایجاد کرده است ؛ هم اینک هفت روستای پشتکوه دوم فریدونشهر در بن بست قرار دارد و تنها از یک مسیر می توان به آنها دسترسی داشت که از سمت گردنه کلوسه عبور می کند.
وی ادامه داد: با احداث محور جایگزین وِزوه به گوهکان این مشکل بر طرف می شود که مطالعات آن از سوی تیپ ۴۰ مهندسی سپاه صاحب زمان (عج) انجام شده و در مرحله اخذ مجوز ماده ۲۳ و ردیف دار شدن در بودجه است؛ این کار هم روستاها را از بن بست خارج می کند و هم مسیر پنج ساعته وزوه به فریدونشهر به یک ساعت کوتاه‌تر می‌شود.
وی احداث تونل گردنه کلوسه را یکی دیگر از تمهیدات برای رفع این مشکل بیان کرد و افزود: این تونل در کنار احداث مسیر دسترسی جدید اکنون در مرحله سنجش و ارزیابی در استان از لحاظ صرفه اقتصادی و هزینه و فایده است ، ارتفاع و نوع توپوگرافی این منطقه آن را بهمن خیز کرده که حتی با ایجاد تونل گردنه کلوسه این مشکل حل نمی شود و در پایین دست باز هم احتمال مسدود شدن مسیر وجود دارد.
فرماندار فریدونشهر تصریح کرد: رفع مشکلات مردم این روستاها در دورافتاده ترین منطقه استان نیازمند تصمیم گیری اصولی و شتاب در اجرای عملیات اجرایی است.
گردنه کلوسه ارتباط زمینی روستاهای کلوسه، وستگان، دورک، کاهگانک، کاهگان بالا، گاهگان پایین و وزوه را با سایر نقاط شهرستان فریدونشهر در غرب استان اصفهان برقرارمی کند که در بیشتر روزهای فصل زمستان مسدود می شود.
شهرستان سردسیر فریدونشهر با ۳۵ هزار نفر جمعیت و ۸۵ روستا در ۱۸۰ کیلومتری غرب استان اصفهان قرار دارد.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست