معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ناترازی جدی در تامین آب و برق واحدهای صنعتی کشور وجود دارد که باید برای رفع این مشکلات راهکاری اتخاذ شود.

به گزارش رویش نیوز به نقل از ایرنا، علی رسولیان روز پنجشنبه در آیین بهره‌برداری از طرح‌های عمرانی شرکت شهرک‌های صنعتی اصفهان در اتاق بازرگانی این استان، اظهار داشت: بخشی از این ناترازی نتیجه مجموعه حکمرانی ها بر صنعت آب و برق کشور و بخشی هم در زمینه تامین بوده است.

وی ادامه داد: قطعی گسترده گاز و برق زمستان امسال، آثار و خسارت‌های زیانباری را برای واحدهای صنعتی کشور به‌وجود آورد و باید برای سر پا نگه داشتن تولید و واحدهای کوچک و متوسط این مسائل برطرف شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: مشکل تامین برق از نظر زیرساخت‌ها در شهرک‌های صنعتی وجود دارد و با وجود اینکه برخی واحدها آماده بهره برداری هستند اما زیرساخت لازم در این زمینه وجود ندارد و بعضی مواقع هم زیرساخت ها وجود دارد اما با قطعی برق مواجه می شویم.

وی با بیان اینکه بخشی از کمبود برق کشور با محوریت صنایع در حال تامین شدن است، اضافه کرد: مشارکت در این زمینه، هزینه‌های سربار صنعت را افزایش می‌دهد در صورتی‌که بر اساس قانون دستگاه‌های خدمات رسان موظفند خدمات آب، برق و گاز را تا جلوی شهرک های صنعتی بیاورند.

رسولیان با اشاره به اهمیت تامین نیازهای زیرساختی بخش صنعت کشور، خاطرنشان کرد: سهم صنعت در مصرف آب کشور حدود ۲ درصد و این سهم در مصرف گاز هم حدود ۱۰ درصد است اما بیش از ۳۷ درصد اشتغال مستقیم در این بخش تامین می‌شود.

وی بیان کرد: طرح‌های بسیار خوبی در حوزه انتقال آب از دریا شروع شده و با محوریت صنایع برای استان اصفهان و سایر استان‌ها در حال انجام است و بیش از ۷۰ میلیون متر مکعب از این طرح ها اجرایی و عملیاتی شده و با سرعت در حال انجام است و عزم وزارت صنعت ورود و مشارکت جدی در زمینه انتقال آب از دریاست.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اهمیت استفاده از پساب‌های شهری و صنعتی، گفت: حدود ۷۰ میلیون متر مکعب پساب از سال گذشته برای شهرک‌های صنعتی و در استان‌های مختلف خریداری شد و در زمان حاضر هم بیش از ۷۰۰ میلیون متر مکعب پساب آماده بهره برداری وجود دارد و توافقات لازم در حال انجام است.

وی با اشاره به اهمیت استفاده از پساب‌های صنعتی، ادامه داد: بیش از ۲۵۰ تصفیه خانه در شهرک‌های صنعتی کشور ایجاد شده و ۱۸ طرح تصفیه خانه بزرگ در حال احداث وجود دارد.

رسولیان با بیان اینکه بودجه دولتی شهرک‌های صنعتی کشور در مجموع حدود ۷۰۰ میلیارد تومان است اظهار داشت: در حال آوردن پساب‌های صنعتی به کمک صنعت هستیم و امسال نزدیک ۵۹ هزار متر مکعب پساب را بازچرخانی کامل می کنیم تا در صنعت و فضای سبز شهرک ها استفاده کنیم و الگوی جدیدی برای تامین منابع آبی برای صنعت پیدا کنیم.

وی با اشاره به اهمیت حمایت صنایع کوچک و شرکت های دانش بنیان، افزود: رویکردهای خوبی برای توسعه فناوری بنگاه‌های کوچک و ایجاد فن بازارها و شناسایی نیازهای فناورانه و کمک به این شرکت‌ها برای دانش بنیان شدن و ایجاد پارک های فناوری و مراکز طرح و توسعه مشترک برای بنگاه‌های کوچک و متوسط در حال انجام است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: پیشنهاد مشخصی را برای مدیریت و ساماندهی پهنه های صنعتی استان‌های کشور و تبدیل آنها به شهرک های صنعتی بخش خصوصی به دولت ارائه شده است که این امر به دریافت مجوزهای لازم توسط بنگاه‌های صنعتی و رفع مسائل زیست محیطی کمک می‌کند.

وی ابراز امیدواری کرد که این کار با تصویب دولت در سطح کشور شروع شود گفت: شناسایی‌های لازم در این زمینه با کمک استانداران شروع شده و محدوده ها در حال مشخص شدن است تا در صورت ارائه مصوبه دولت بتوانیم با سرعت بیشتری کار را انجام دهیم.

مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی استان اصفهان نیز در این مراسم گفت: در زمان حاضر از مجموع ۸۰ شهرک و ناحیه صنعتی مُصوب، ۷۶ شهرک و ناحیه صنعتی به بهره‌برداری رسیده و زمین به آنها واگذار شده است و ۶۲ شهرک از گاز برخوردار هستند.
رسول سواری افزود : مساحت کل شهرک‌های صنعتی استان افزون بر ۱۲ هزار هکتار است که در ۶ هزار و ۳۹۲ هکتار در قالب ۱۱ هزار و ۹۹۵ قرارداد به متقاضیان سرمایه‌گذاری واگذار شده است.
وی بیان کرد: هفت هزار و ۷۵ واحد در شهرک‌های صنعتی استان به بهره‌برداری رسیده و روند تولید و اشتغال در آنها محقق شده است.
سواری با اشاره به اولویت واگذاری زمین در شهرک های صنعتی خاطرنشان کرد: امروز اولویت شرکت شهرک‌های صنعتی استان با استقرار واحدهای صنعتی دانش بنیان و توسعه واحدهای صادرات محور، واحدهای کم آب بَر و غیرآلاینده است.

به گزارش ایرنا، ۸۰ شهرک صنعتی مُصوب در اصفهان وجود دارد که از این تعداد ۷۵ شهرک عملیاتی شده و در حال واگذاری است.

تاکنون ۵۰ درصد از شهرک های این استان به ظرفیت نهایی خود رسیده‌اند.
هم‌اینک بیش از ۱۵۰ هزار نفر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی مُصوب و فعال استان اصفهان مشغول کار هستند.

امروز به مناسبت دهه مبارک فجر ۴۴ طرح زیرساختی با اعتبار بیش از هفت هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان با حضور مسوولان ملی و استانی افتتاح شد.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست