به گزارش خبرگزاری تسنیم، رسول سواری ظهر امروز در نشست خبری با حضور جمعی از خبرنگاران به نقش شرکت شهرک‌های صنعتی در گسترش واحدهای صنعتی کشور اشاره کرد و اظهار داشت: شرکت شهرک‌های صنعتی و سازمان صنایع کوچک بعد از انقلاب تاسیس شده است و در حقیقت این شرکت مولود انقلاب اسلامی بوده و ظرفیت خوبی برای استقرار صنعت در تمامی شهرستان‌ها و برخی از روستاهای کشور را دارد. در گذشته اگر کسی می‌خواست یک واحد صنعتی در یک شهرستان و حتی در کلان‌شهر اصفهان ایجاد کند، کار سختی پیش‌رو داشت و ایجاد یک واحد صنعتی در شهرستان‌ها بسیار مشکل بود.

وی افزود: پیش از انقلاب اکثر واحد‌های صنعتی دولتی بودند و یا توسط حاکمیت ایجاد می‌شدند و بخش خصوصی توان ایجاد واحد صنعتی را نداشت اما امروز ظرفیت خوبی برای ایجاد واحدهای صنعتی در مناطق مختلف کشور ایجاد شده و این یک دستاورد بزرگ برای نظام انقلاب اسلامی است.

76 شهرک صنعتی فعال در اصفهان، واگذاری بیش از 7 هزار واحد صنعتی به متقاضیان

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تصریح کرد: استان اصفهان 80 شهرک و ناحیه صنعتی مصوب وجود دارد که از این تعداد، 76 شهرک و ناحیه به بهره‌برداری رسیده است. مساحت کل شهرک‌های صنعتی استان بیش از 12 هزار هکتار است که از این مقدار، حدود 7 هزار و 500 هکتار زمین خالص صنعتی قابلیت واگذاری را دارد.

وی ادامه داد: از مجموع زمین‌های خالص صنعتی حدود 6 هزار 392 هکتار به حدود 12 هزار متقاضیان سرمایه‌گذاری در زمین‌های صنعتی واگذار شده و از این تعداد، حدود 7 هزار 75 واحد آن به بهره‌برداری رسیده است.

سواری با تاکید بر اینکه واگذاری زمین در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان بر اساس ضوابط و مقررات زیست محیطی صورت می‌گیرد، متذکر شد: واحدهای صنعتی و متقاضیان زمین باید تاییدیه‌های سازمان محیط زیست و سازمان غذا و دارو را دریافت کند. اولویت ما برای استقرار صنایع در شهرک‌ها و نواحی صنعتی، با شرکت‌های دانش بنیان، توسعه واحدهای فعال و صادرات محور است که در این مورد نیز صنایع کم آب‌بر و غیر آلاینده از اولویت بیشتری برخوردار است.

وی با بیان اینکه در زیر مجموعه تعداد شهرک‌های صنعتی، تعدد زوم‌بندی‌های مختلف ایجاد شده است، افزود: در شهرستان‌های مختلف استان در همه حوزه‌ها از جمله غذایی و دارویی، فلزی و نساجی، برق و الکترونیک، شیمیایی و خدماتی و غیره برای ایجاد واحدهای صنعتی زمین تخصیص پیدا کرده است که در این خصوص نیز اولویت واگذاری زمین با شرکت‌های دانش بنیان، صادرات محور و غیرآلاینده است.

اختصاص شهرک فناوری به شرکت‌های دانش بنیان

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی و سازمان صنایع کوچک استان گفت: شهرک فناوری با مساحت 600 هکتار به طور انحصاری در سطح کشور به شرکت‌های دانش بنیان اختصاص یافته و پذیرای واحدهای فناور و دانش بنیان است. در این شهرک ساختمان مرکز فناوری و کسب و کار برای مشاوره کسب و کار به واحدهای صنعتی با مساحتی بالغ بر 10 هزار متر مربع ایجاد شده و ظرفیت 40 دفتر مشاوره را دارد و  در حوزه‌های تخصصی کسب و کار از جمله بازار، حقوق و مدیریت به واحدهای صنعتی مشاوره می‌دهد. علاوه بر این در شهرک زوم‌های تخصصی برای ایجاد واحدهای دانش بنیان، تحقیق و توسعه و زوم‌های آزمایشگاهی مرجع در نظر گرفته شده است.

به ازای مصرف هر لیتر آب برای 200 نفر اشتغال‌زایی می‌شود

وی در ادامه به زیرساخت‌های ایجاد شده برای واحدهای صنعتی پرداخته و با بیان اینکه 798 لیتر آب برای ایجاد و استقرار واحدهای صنعتی اختصاص یافته است، گفت: در واحدهای صنعتی استان به ازای هر مصرف لیتر آب، برای 200 نفر اشتغال ایجاد می‌شود که این میزان چهار برابر میانگین کشوری است. در استان اصفهان 12 هزار زمین به صنایع کوچک واگذار شده که بیش از 7 هزار واحد آن به بهره‌برداری رسیده و برای بیش از 150 هزار نفر اشتغال ایجاد شده است.

سواری با اشاره به تحریم ملی استان اصفهان در حوزه آب، گفت: متاسفانه صنایع کوچک مورد بی‌مهری دستگاه‌های استان قرار گرفته‌اند و دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت نیرو با شهرک‌های صنعتی برای تأمین آب همکاری لازم را ندارند و برای تأمین آب واحدهای کوچک و متوسط نیازمند همکاری این دستگاه‌ها هستیم.

وی تاکید کرد: برای صنایع کوچک و متوسط استان 974 مگاوات برق و 800 هزار متر مکعب گاز فراهم کردیم و 62 شهرک در استان اصفهان به زیرساخت گاز مجهز شده است. البته علی‌رغم همه تأکیدات بر ایجاد اشتغال و تولیدهای ملی، در تابستان محدودیت مصرف برق و در زمستان محدودیت مصرف گاز برای صنایع کوچک اعمال می‌شود.

سهم صنایع کوچک در آلایندگی اصفهان کمتر از یک و نیم درصد است

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان با اشاره به سهم پایین صنایع کوچک در ایجاد آلایندگی استان خاطرنشان کرد: طبق آمار سازمان محیط زیست سهم شهرک‌های صنعتی و صنایع کوچک در آلایندگی استان کمتر از یک و نیم درصد بوده و همین میزان آلایندگی نیز با فیلتراسیون در حال رفع است‌ و با واحدهای صنعتی که در راستای نصب فیلتراسیون و رفع آلایندگی اقدام نکنند به شدت برخورد خواهد شد.

وی با اشاره به اقدامات زیست محیطی انجام شده در شهرک‌های صنعتی گفت: شرکت شهرک‌های صنعتی در راستای اقدامات زیست محیطی حدود 700 هکتار فضای سبز، 15 تصفیه‌خانه فاضلاب و 31 ایستگاه آتش‌نشانی با حضور 55 کارمند و 39 خودرو در شهرک‌های صنعتی استان ایجاد کرده و همچنین مطالعات ارزیابی اثرات زیست‌محیطی برای 25 شهرک در حال انجام بوده و برای استحصال پسآب تصفیه‌خانه‌ها نیز اقداماتی انجام شده است.

سواری ادامه داد: در راستای اقدامات زیست محیطی 66 لیتر پسآب تصفیه‌خانه شهرضا خریداری و تا حد آب صنعتی استحصال شد و از آن بهره‌برداری می‌شود؛ با برنامه‌هایی که در نظر داریم به زودی پسآب همه شهرک‌های صنعتی استان استحصال خواهد شد.

افتتاح 44 پروژه عمرانی در دهه فجر

وی با اشاره به تشکیل کمیته پدافند غیرعامل در شهرک‌های صنعتی استان، بیان کرد: در دهه فجر 44 پروژه عمرانی و زیرساختی در شهرک‌های صنعتی استان با اعتباری بالغ بر7 هزار و 800 میلیارد ریال افتتاح خواهد شد که این پروژه‌ها شامل آبرسانی، تأسیسات برق و گاز، تصفیه‌خانه فاضلاب، ساختمان‌های اداری و نگهبانی و محوطه‌سازی شهرک‌های صنعتی هستند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان با بیان اینکه در شرایط کنونی واحدهای صنعتی به خدمات حمایتی نرم‌افزاری نیاز دارند، گفت: در همین راستا، دفتر توسعه صنعتی و کارآفرینی شرکت شهرک‌های صنعتی، برای 2 هزار و 956 نفر از شاغلان واحدهای صنعتی 146 دوره آموزشی به صورت حضوری و مجازی در زمینه‌های مدیریتی، کارشناسی، مهارتی و کارآفرینی برگزار کرده است. همچنین در 9 ماهه نخست سال برای 176 نفر از مدیران واحدهای صنعتی 9 تور صنعتی برگزار و 357 بسته بیمه‌نامه خاص صنایع کوچک با تسهیلات ارزان برای تسهیل در تولید واحدها صادر شد.

سواری در ادامه به برگزاری رویداد استارت‌آپی فرش‌آپ در شهرستان کاشان اشاره کرده و اظهار داشت: این رویداد با همکاری دانشگاه کاشان برگزار و 4 ایده برتر شناسایی شد، علاوه بر این در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از چهار پایان‌نامه حمایت کردیم.

شناسایی 40 شرکت مستعد دانش بنیان در استان

وی درخصوص اقدامات انجام شده برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان گفت: در راستای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، در سال جاری 40 شرکت که مستعد شناسایی و تاییدیه دانش‌بنیانی برای 39 شرکت اخذ شد. و در حال حاضر 165 واحد دانش‌بنیان در شهرک‌های صنعتی استان اصفهان مستقر هستند.از ابتدای سال تاکنون در شهرک‌های صنعتی استان 420 پلاک اختصاصی برای شرکت‌های دانش‌بنیان رزرو شد که تاکنون قرارداد استقرار 40 واحد منعقد شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان با اشاره به برگزاری رویداد ملی تبادل فناوری بنگاه‌های کوچک و متوسط در استان اصفهان، تصریح کرد: 21 استان در این رویداد شرکت داشتند و 156 نیاز فناورانه در این رویداد ارائه و در این راستا 40 تفاهم‌نامه منعقد شد.

سواری یادآور شد: مطالعات 12 خوشه سنگ و طلا، آجر، محصولات پلاستیکی، فرش ماشینی کاشان، باند و گاز کردآباد، ملحفه درچه، حوله‌بافی خمینی شهر، نساجی دهق، کفش اصفهان، گلاب و عرقیات کاشان و لبنیات گلپایگان توسط شرکت شهرک‌های صنعتی انجام شده و خوشه پوشاک خورزوق، گز اصفهان و فرش دستباف نائین نیز در دست اجراست.

جانمایی 47 هکتار زمین برای ایجاد شهرک تخصصی پوشاک در اصفهان

وی با تاکید بر اینکه شرکت شهرک‌های صنعتی برای ایجاد شهرک پوشاک در استان مصر است، تصریح کرد: برای ایجاد شهرک پوشاک اکنون 47 هکتار زمین در منطقه کمشچه جانمایی شده است. واقعیت آن است که برای راه‌اندازی شهرک‌های صنعتی تخصصی نیازمند همکاری بخش خصوصی هستیم تا زمان راه‌اندازی و بهره‌برداری از این شهرک‌ها سرعت بیشتری بگیرد.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان درباره موانع ایجاد شهرک‌های تخصصی پوشاک و طلا گفت: فقدان همکاری بین دولت و بخش خصوصی یکی از دلایلی که منجر به سرانجام نرسیدن احداث شهرک پوشاک و طلا و در اصفهان است و باید برای جانمایی و طراحی این شهرک‌ها، بخش خصوصی به دولت اعتماد بیشتری داشته باشد تا جمع‌بندی نهایی سریع‌تر انجام شود.

پیگیری آزادسازی و خلع ید 400 قرارداد اراضی فاقد اقدام در مراکز قضایی استان

وی در بخش دیگری از سخنانش به بحث آزادسازی و خلع ید اراضی فاقد اقدام در شهرک‌های صنعتی اشاره کرده و افزود: برای آزادسازی و خلع ید اراضی فاقد اقدام در شهرک‌های صنعتی، 400 قرارداد در جلسات هیئت حل اختلاف مطرح و اقدامات لازم برای برای آزادسازی 320 فقره از این قراردادها انجام شده و در مراکز قضائی استان در حال پیگیری است.

سواری اضافه کرد: افرادی که در چهار سال گذشته زمین‌های شهرک‌های صنعتی را در اختیار گرفته و توان اجرایی ندارند می‌توانند بدون نیاز به اقدام قضائی این زمین‌ها را تحویل دهند. شرکت شهرک‌ها به دنبال پس گرفتن زمین‌ها نیست اما باتوجه به اهمیت این زمین‌ها برای ایجاد اشتغال لازم است این زمین‌ها حتماً به کارگاه‌ها و صنایع فعال اختصاص یابد.

احداث شهرک تخصصی نیروگاه‌های خورشیدی در محمدآباد

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان از ایجاد شهرک نیروگاه‌های خورشیدی در استان خبر داده و گفت: دنبال ایجاد شهرک تخصصی برای احداث نیروگاه‌های خورشیدی با مساحت 2 هزار هکتار در منطقه محمدآباد هستیم و پس از اخذ مجوز، واگذاری زمین‌های آن انجام خواهد شد. در همه شهرک‌های صنعتی استان قطعاتی برای ایجاد این نیروگاه‌ها تخصیص داده شده و واحدهای مستقر در شهرک‌های صنعتی می‌توانند از سقف و بدنه سوله‌های خود برای احداث این نیروگاه‌ها استفاده کنند.

بازگشت 160 واحد صنعتی تعطیل به چرخه تولید

علیرضا وحدت‌پور، معاون برنامه‌ریزی شرکت شهرک‌های صنعتی استان در حاشیه این نشست با بیان اینکه واگذاری زمین در شهرک‌های صنعتی استان اکنون به صورت الکترونیکی انجام می‌شود، گفت: متقاضیان برای دریافت جواز تأسیس واحد صنعتی باید به خانه صنعت و معدن مراجعه کنند پس از سپری کردن فرآیندهای لازم، درخواست زمین را در سامانه الکترونیکی به ثبت برسانند.

وی با بیان اینکه در سال جاری حدود 160 واحد صنعتی تعطیل و نیمه تعطیل به چرخه تولید بازگشت، افزود: متقاضیان حضور در مزایده زمین‌های صنعتی باید تجربه فعالیت در زمینه‌های صنعتی را داشته باشند و در همین راستا پیش از واگذاری زمین اهلیت‌سنجی انجام می‌دهیم تا با مسئله زمین‌های بلاتکلیف مواجه نشویم.

اجرای 160 پروژه زیرساختی در شهرک‌های صنعتی اصفهان

 عادل رفیعیان، معاون فنی شرکت شهرک‌های صنعتی استان در بخش دیگری از این نشست گفت: در حال حاضر حدود 160 پروژه فعال زیرساختی با بودجه‌ای بالغ بر هشت هزار و 700 میلیارد ریال در شهرک‌های صنعتی استان در حال اجراست و مجوزهای ساخت واحدهای صنعتی به صورت رایگان صادر می‌شود. در سال جاری بیش از 550 مجوز ساخت و 350 گواهی پایان ساخت به واحدهای صنعتی داده شده است.

افزودن نظر

captcha