صنعت گردشگری یکی از صنایعی است که به شدت تحت تاثیر شیوع بیماری کرونا دچار رکود شد. بسیاری از سفرها لغو شد و مسافران برای پیشگیری از سرایت بیماری بلیط های خود را کنسل کردند. اما در حال حاضر دریافته ایم که می توان با رعایت پروتکل های بهداشتی به راحتی از سرایت این بیماری جلوگیری کرده و سفرهای ضروری را انجام دهیم. امروزه با خرید بلیط قطار می توان مطمئن بود که سفری بی خطر را می گذرانیم. چرا که قطارها اقدامات پیشگیرانه ای را اجرا می کنند تا سلامتی همه مسافران حفظ گردد.

ما در ادامه مطلب این اقدامات را شرح داده و به شما اطمینان می دهیم با رعایت نکات بهداشتی می توانید سفرهای ضروری را با سلامت طی کنید پس با ما همراه باشید.

اقدامات پیشگیرانه قطارها برای حفظ سلامتی مسافران

قطارها نیز همانند سایر وسایل حمل و نقل عمومی با رعایت پروتکل های بهداشتی قبل و در طول سفر سعی دارند تا تماس بین مسافران کمتر باشد. مسافرانی که اقدام به رزرو بلیط قطار می کنند، با خیالی آسوده می توانند سفر کنند. چرا که اقدامات پیشگیرانه قطارها و همچنین فاصله گذاری اجتماعی به خوبی در قطارها رعایت می شود.

بنابراین قطار وسیله حمل و نقل عمومی مطمئن تری در این روزهاست. چرا که مسافران با دارا بودن فضای اختصاصی به خوبی می توانند فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند. در ادامه به بررسی اقدامات قطارها برای جلوگیری از سرایت کرونا می پردازیم:

اختصاص کوپه دربست

قطارهای چهار تخته کوپه ای، مانند یک کابین اختصاصی فضای مستقلی به مسافران می دهد. بنابراین از امنیت خوبی برخوردارند. با رزرو کوپه دربست می توانید از ارتباط با دیگر مسافران در امان باشید!

  استفاده از مواد ضدعفونی کننده

قطارها قبل از مسافرگیری تمامی فضای داخلی و خارجی قطار را شستشو و ضدعفونی می کنند. تمامی صندلی ها، دستگیره ها و داخل کوپه ها توسط کارکنان قطار، به خوبی تمیز و ضدعفونی می شوند. در همین راستا شرکت فدک، قطار پنج ستاره فدک معروف به قطار ویژه سلامت را برای مسافران در نظر گرفته است.

رزرو کوپه دربست

در زمان شیوع ویروس کرونا مسافران می توانند کوپه اختصاصی داشته باشند. به طوری که بدون این که قیمت بلیط قطار بیشتر باشد، در هر کوپه فقط دو نفر حضور خواهند داشت. هر چند همچنان مانند قبل امکان رزرو کوپه دربست برای افراد خانواده و یا دوستان وجود دارد. کوپه مستقل فضای ایمن و شخصی است که امکان قفل کردن درب کوپه از ورود افراد دیگر به داخل جلوگیری می کند.

سنجش سلامت مسافران

یکی از اقدامات پیشگیرانه قطارها برای حفظ سلامتی مسافران، سنجش سلامت آنها قبل از حرکت است. در یک فضای اختصاصی با دستگاه تب سنج، میزان دمای بدن افراد اندازه گیری و از ورود افراد مشکوک به بیماری کرونا با استرداد مبلغ بلیط خریداری شده، جلوگیری می شود. همچنین کلیه لباس ها و وسایل مهمانداران قطار ضدعفونی می شود.

سعید رسولی مدیر عامل راه آهن ایران درباره دستورالعمل های ستاد ملی کرونا در مورد منع فروش بلیت به مبتلایان کرونا گفت:  

"در همین راستا ستاد ملی مبارزه با کرونا به وزارت راه دستور داده تا سامانه‌های فروش بلیت قطار، به سامانه‌های وزارت بهداشت متصل شود. بدین طریق مسافرانی که تست کرونای آنها مثبت است، شناسایی شده و برای آنها بلیط قطار صادر نمی شود."

حداقل رساندن مراجعه مهمانداران به کوپه ها

به حداقل رسیدن مراجعه مهمانداران به کوپه ها یکی دیگر از اقدامات خوب قطارها می باشد. در صورت نیاز مسافر، می تواند مهماندار قطار را با دکمه احضار مطلع کند. مهمانداران نیز با ماسک و دستکش بهداشتی به کوپه مراجعه می کنند.

 خدمات پذیرایی استریل

استفاده از مواد غذایی در طول سفر با قطار از مواردی است که قطارها آن را مدنظر قرار داده و تمهیداتی برای حفظ سلامتی مسافران اندیشیده اند. بسته بندی غذا در کترینگ اختصاصی به صورت کاملا بهداشتی انجام می شود. همچنین کلیه غذاها در داخل قطار در دمای بالای 70 درجه نگهداری شده و تنقلات و نوشیدنی ها نیز کاملا بسته بندی شده به مسافران ارائه می شود.

حفظ فاصله گذاری اجتماعی

برای پیشگیری از سرایت بیماری کووید 19،‌ خرید آنلاین بلیط قطار از طریق سایت های گردشگری معتبر توصیه می شود. تیک بان با ارائه انواع بلیط قطار و بلیط قطار رجا شما را از مراجعه حضوری به راه آهن و شرکت های ریلی بی نیاز کرده است. یکی دیگر از اقدامات قطارها این است که کنترل بلیت در گیت مسافربری انجام نمی شود. بلکه با حفظ فاصله گذاری اجتماعی در سکو نام مسافران کنترل می شود. مسافران هر کوپه با فاصله از یک دیگر به کوپه خود هدایت می‌شوند.

ضدعفونی قطار

کارکنان قطار موظفند تمامی سطوح داخلی، سرویس های بهداشتی و داخل کوپه ها را به خوبی ضدعفونی کنند. در تمامی واگن ها مواد ضدعفونی کننده در دسترس مسافران قرار می گیرد. تمامی ملحفه ها، فرش ها و رویه‌های صندلی، به صورت روزانه در دمای بالا به صورت صنعتی شسته می شوند. در ورودی هر سالن یک دستگاه ضدعفونی کننده نصب است و کارمندان قطار موظفند در طول سفر تمامی سطوح و دستگیره ها را ضدعفونی کنند.

اقدامات پیشگیرانه قطار ویژه سلامت

 • ارائه‌ ماسک، ژل و مواد ضدعفونی کننده و دستکش یک بار مصرف به مهمانداران قطار
 • نصب مایع ضدعفونی کننده در سرویس‌های بهداشتی
 • ضدعفونی تمام قطار بصورت روزانه
 • سروغذاها و نوشیدنی های گرم به مسافران قطار
 • معاینه مهمانداران و خدمات قطار پیش از حرکت قطار
 • توزیع ماسک در قطار به افراد مشکوک
 • تدارک کوپه قرنطینه برای بیمار مبتلا به کرونا
 • ارائه پک بهداشتی (دستکش، ماسک N95، ژل ضدعفونی کننده، مسواک، هدفون و عطر) به مسافران و ارائه دستمال کاغذی و آب معدنی در هر کوپه.
 • شستشوی صنعتی ملحفه و پتوها و استفاده از پارچه یک بار مصرف در بالشت ها

بلیط قطار تیک بان

در روزهای شیوع بیماری کرونا بهتر است از سفر های غیر ضروری خودداری کرده و در خانه بمانید. اما اگر ناچارید سفر بروید، بهتر است با مراجعه به سایت های معتبر خرید بلیط قطار خیال خود را از هر حیث آسوده کنید. سایت های تیک بان، علی بابا، فلایتیو و مستر بلیط جزو بهترین سایت های معتبر خرید بلیط قطار در کشورمان هستند.

شما می توانید با مراجعه به سایت تیک بان به نشانی https://tikban.com/ بلیط قطار را با طی مراحلی ساده رزرو نمایید. این سایت با امکان رزرو و استرداد آنلاین بلیط کمک بزرگی به حفظ سلامتی جامعه می کند.

نظرات (1)

 1. عبدالله زمانی 1400/08/17 09:30

  سلام واقعا باید بلیط رو آنلاین خرید کرد چون حضوری واقعا نیاز به صرف زمانی زیادی داره! وقتی میشه از خونه خرید چرا باید حضوری بریم

افزودن نظر

captcha