برق یا الکتریسیته که از جریان الکترون ها در داخل سیم های رسانا بوجود می آید یکی از مهمترین دستاوردهای انسان در صده گذشته محسوب می شود. استفاده از برق در ساختمان ها عامل حرکت بسیاری دیگر از تجهیزات ساختمانی می باشد که آرامش و راحتی را برای ساکنان ساختمان ها فراهم می آورد. برق مصرفی ساختمان ها برای کاربری های معمولی از نوع تک فاز با ولتاژ 220 ولت می باشد. البته این ولتاژ دارای نوساناتی است که وسایل الکتریکی نیز اغلب شرایط استفاده با این نوسانات ساده را دارند. البته نوسانات افزایشی برق ساختمان در صورتیکه از اندازه ای مشخص بالاتر روند سبب پریدن فیوز و حتی می توانند سبب سوختگی وسایل برقی نیز شوند. از همین رو است که برای وسایل الکتریکی حساس تر و با قیمت بالاتر مانند یخچال ها از نوسان گیر های قدرتمندی استفاده می شود.

برق ساختمان از نوع برق AC یا جریان متناوب می باشد که این تناوب به انتقال برق با حداقل افت ولتاژ کمک می کند. در گذشته و در اولین دهه ابداع برق اغلب از برق DC جریان ثابت استفاد می شد که با مشکلات بسیاری روبرو بود. برق برای داشتن جریان نیاز به یک فاز که در واقع مبدا حرکت الکترون ها و مولد ولتاژ است و یک نول که در واقع با اتصال به زمین برای خروج و حرکت ولتاژ طراحی شده مورد استفاده قرار می گیرد. برق 3 فاز که کاربری صنعتی دارد در ساختمان ها در صورت استفاده اغلب برای بکار انداختن موتور آسانسور ها بکار گرفته می شود.

برق کشی ساختمان ها

یکی از فعالیت های مهم در زمینه برق ساختمان برق کشی و سیم کشی ساختمان می باشد. پروسه برق کشی ساختمان ها که اغلب پس از بتن ریزی و اماده شدن کف و دیوار کشی صورت می پذیرد طبق نشه های کاملا مهندسی از پیش کشیده شده جهت برق رسانی به بخش های مختلف ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و سوله های کارگاهی و کارخانه ای صورت می پذیرد. در این پروسه برق از ورودی اصلی ساختمان به بخش های مختلف از انبار های پایین تا پشت بام انشعاب می یابد. استفاده از نقشه های حرفه ای و صحیح مهندسی برق نه تنها می تواند به بهبود فرایند برق رسانی و افزایش طول عمر تجهیزات صنعتی و الکتریکی می شود بلکه شرایط را برای تغییراتی که در آینده جهت تغییر کاربری و یا دکوراسیون در ساختمان ها اتفاق می افتد فراهم می کند. فرایند برق کشی ساختمان ها تا جایگذاری و نصب کلید پریز ها نیز ادامه پیدا می کند و در برخی از کاربری های برای ساختمان های اداری و تجاری به نور پردازی می انجامد.

لوازم برقی عمومی ساختمان ها

اغلب لوازم ساختمان که برای بهبود و راحتی ساکنین طراحی می شوند برقی هستند. از تجهیزات تاسیساتی به منظور برودت و حرارت گرفته که شامل انواع کولر های آبی، گازی و فن کوئل ها می شود تا پکیج های دیواری و حتی در موتور خانه ها از نیروی الکتریسیته و برق استفاده می کنند. امروزه با پیشرفت شرایط کاری حتی بسیاری از تجهیزات آشپزخانه مانند هود ها و حتی اجاق گاز ها، مایکروفر ها و دیگر تجهیزات اولیه ساختمانی نیز نیاز به الکتریسیته دارند.

هوشمند سازی ساختمان ها که در مورد ساختمان های مدرن در حال حاضر در حال اجرا است استفاده از مادر بود های هوشمند، دوربین های مدار بسته و دزدگیر ها تماما قطعاتی الکتریکی هستند که بصورت برقی تولید شده و در ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند. مضاف بر این تمامی آنچه به نام لوازم برقی با برق گیری مستقیم توسط کاربران از پریز های برق گرفته می شود که تعداد آنها نیز رو به فزونی است از دیگر لوازم برقی مورد استفاده در ساختمان ها محسوب می شوند. گسترش روز افزون قطعات برقی مانند موبایل ها، تبلت ها و لپ تاپ ها نیاز به تعداد بیشتری پریز بالاخص در اتاق های واحد های مسکونی را بوجود آورده است.

 

افزودن نظر

captcha