با نزدیک شدن فصل زمستان و فرا رسیدن سال میلادی جدید بسیاری از کمپانی های مد و لباس رنگ های پیشنهادی خود را برای سال جدید ارائه می دهند، هریک از کمپانی ها با در نظر گرفتن اصول و قواعد خاصی پیشنهاد های خود را به بازار های جهانی عرضه کرده و در نهایت منتظر تایید نهایی کمپانی رنگ شناسی پنتون (( panton  می مانند اما شاید برای شما هم سوال باشد که در میان تمام کمپانی هایی که در حوزه مد و لباس فعالیت می کنند چرا شرکت پنتون تعیین کننده نهایی رنگ سال است ؟

چرا کمپانی پنتون تعیین کننده رنگ سال است ؟

از آن جایی که دنیای مد و فشن دائما در حال تغییر است شرکت پنتون به فکر ارائه یک مفهوم جدید در این حوزه بود که بتواند یک ترند جهانی بسازد و شهرت خود را به وسیله آن دوچندان کند. ایده اصلی انتخاب رنگ سال اولین بار توسط این شرکت و در سال 2000 مطرح شد که به خاطر سابقه درخشان و اعتبار بالایی که این مجموعه در دنیای طراحی و مد داشت باعث شد که این موضوع مورد توجه بسیاری از طراحان و دیزاینر های مطرح جهانی قرار بگیرد و تبدیل به یک ترند جهانی شود.

همان طور که پیش بینی می شد بسیاری از افراد تاثیرگذار در صنعت مد و لباس از این طرح استقبال کردند که این حمایت تاثیر به سزایی در شهرت و اعتبار چند برابری این کمپانی داشت به طوری که بسیاری از شرکت های رقیب سعی در ارائه یک طرح مشابه آن داشتند اما هیچ کدام به موفقتی که شرکت پنتون رسید، نرسیدند و جهان این شرکت را به عنوان بنیان گذار اصلی این طرح می شناسد.

این کمپانی برای انتخاب رنگ سال حساسیت های زیادی به خرج می دهد و هر ساله از بسیاری از طراحان و افراد صاحب سبک در این حوزه کمک می گیرد تا بتواند یک رنگ مناسب برای سال جدید را معرفی کند.

رنگ سال 2020

این کمپانی برای  رنگ سال 2020 رنگ آبی کلاسیک یا Classic Blue را معرفی کرده است که نشان گر ایجاد آرامش و اعتماد به نفس در دنیای مد و طراحی لباس شناخته می شود. رنگ آبی کلاسیک در عین سادگی بسیار زیبا است و با تداعی رنگ آسمان در هنگام غروب بیانگر  ویژگی های اطمینان بخش و آرامش بخشی که باعث ایجاد ثبات در بیننده می شود.  تمایل جهان برای ایجاد بنیادی قابل اعتماد و پایدار  به دور از نا آرامی و اضطراب دنیای امروز  علت اصلی انتخاب این رنگ توسط شرکت پنتون می توان دانست، مفهوم دیگری که می توان از این رنگ دریافت کرد عبور از دوره فعلی و ورود به یک دوره جدید که سرشار از آرامش است.

 

مدیر عامل این شرکت پنتون در خصوص انتخاب این رنگ به عنوان رنگ سال 2020 اعلام کرد که آبی کلاسیک، رنگ اصیلی ا‌ست که حس ثبات، آرامش و پناهگاه خاصی را در بیننده زنده می کند که این موضوع باعث می شود که فرد با این رنگ ارتباط نزدیکی برقرار کند.

از دیگر ویژگی های این رنگ کمک به تمرکز و ایجاد حس اطمینان در فرد است. به طوری آیزمن یکی از ایده پردازان مطرح جهانی در حوزه مد و لباس در خصوص انتخاب رنگ آبی کلاسیک توسط کمپانی پنتون توضیح می دهد: "وقتی به دنیای اطراف خود نگاه می كنیم، می دانیم كه با ناآرامی های بسیاری زندگی می كنیم، دنیای امروز جایی است كه بعضی روزها احساس امنیت نمی كنیم انتخاب این رنگ از آبی، از دیدگاه عاطفی و روانی همیشه نمایانگر میزان خاصی از آرامش و اطمینان بوده است و این دقیقا همان چیزی است که مردم به آن نیاز دارند."

بعد از معرفی این رنگ توسط کمپانی پنتون بسیاری از شرکت ها و طراحان سعی در استفاده از این رنگ در طراحی و تولید انواع وسایل و تجهیزات خانگی کرده اند علاوه بر آن بسیاری از طراحان لباس در فشن شو های خود از این رنگ برای لباس و پیراهن، مو و حتی آرایش مدل های خود استفاده می کنند.

لازم به ذکر است که در طول تلاش های تحقیقاتی جهانی این شرکت که بیش از یک سال قبل از اعلامیه رنگ آغاز شود به این نتیجه رسیده است که رنگ آبی کلاسیک یا Classic Blue در زمینه های متنوعی مانند بازار هنر، صنعت زیبایی، ساخت خودرو، فناوری و حتی فضای بیرونی قابل استفاده است. آیزمن معرف اصلی این رنگ با الهام از طبیعت و نیروی دریایی عمیق و در نظر گرفتن اصالت این رنگ، آن را پیشنهاد داد و با استقبال خوبی رو به رو شد.

در هنگام رو نمایی از رنگ سال 2020 شرکت پنتون با همکاری چند شرکت بزرگ و مطرح در دنیا، برای بازاریابی به روشی نوین سعی کرد تا بو، صدا، طعم و بافت آبی کلاسیک یا Classic Blue را تولید کند و همراه با رونمایی خود آن ها را ارائه دهد تا برای بیننده ملموس تر باشد. نتیجه به دست آمده شامل یک پارچه جیر مانند به این رنگ ، یک شمع معطر از نمک دریا و مشک، ژله ای با طعم توت آبی و یک آهنگ صوتی سه دقیقه ای با عنوان "نوستالژی زنده" بود.

تدوین: مزون ایبک

 

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست