نتایج کنکورهای سال 1399 در حال مشخص شدن است و نتیجه آزمون های مقاطع مختلف، یکی پس از دیگری اعلام می‌شود.

از سوی دیگر سازمان سنجش آموزش کشور هم تاریخ برگزاری کنکورهای سال 1400 را اعلام کرد تا از یک‌سو خیال داوطلبان راحت شود که این کنکورها امسال هم برگزار خواهند شد و از سوی دیگر بتوانند برای دستیابی به یک نتیجه خوب و مناسب برنامه‌ریزی کنند.

این اولین بار است که داوطلبان در شرایط کرونا برای یک کنکور سراسری ثبت نام می‌کنند و از همان ابتدا می‌دانند که شرایط آسانی را در سر جلسه آزمون نخواهند داشت. کنکورهای سال جاری گرچه در شرایط دشوار کرونایی برگزار شد اما داوطلبان در زمان ثبت نام، روحشان هم خبر نداشت که قرار است کنکور را با چه حال و هوایی پشت سر بگذارند.

کنکور دادن در شرایط کرونایی مثل این است که بخواهی از روی یک دیوار بلند رد شوی آن هم در شرایطی که نرده دیوار هم روی آن کشیده شده باشد.

شاید داوطلبان آزمون های 1400 باید تست زدن در شرایطی که ماسک و شیلد روی صورت آن‌ها است را هم امتحان کنند.

زمان ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 1400 شانزدهم تا بیست و سوم آذرماه اعلام شده است. برگزاری این آزمون هم در خردادماه سال آینده خواهد بود. این یعنی داوطلبان کنکور ارشد زمان زیادی برای کسب آمادگی برای این آزمون دارند و می‌توانند با خاطری آسوده و یک برنامه‌ریزی غیرفشرده خود را برای این کنکور آماده کنند.

 

تفاوت مهمی که آزمون کارشناسی ارشد و دکتری سال 1400 دارند در زمان برگزاری آن‌ها است. زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد به نظر زمان مناسبی است. خردادماه زمانی است که احتمالاً در شرایط پیک کرونا نخواهیم بود و در بسیاری از مناطق کشور هم از سرماخوردگی و آنفلوانزا خبری نیست.

البته کرونا نشان داده است که خیلی اهل حساب و کتاب نیست و نمی‌شود روی زمان اوج و فرود آن حساب کرد اما اعلام برگزاری کنکور دکتری در اسفندماه 99 تا حدی جای سوال دارد. اسفندی که معمولاً هنوز مشکلات آنفلوانزا سر جایش است و به علت تغییرات دمایی زیاد معمولاً سرماخوردگی‌ها هم در اوج خود هستند.

برخلاف تفاوت نسبتاً زیاد در زمان برگزاری، زمان ثبت نام این دو آزمون بسیار نزدیک به هم است. زمان ثبت نام کنکور دکتری 1400 هم دوم تا نهم آذرماه است تا ماه نهم سال با نام‌نویسی کنکور بالاترین مقطع تحصیلی کشور آغاز شود.

 

گرچه دلهره‌های داوطلبان کنکورهای سال آینده پابرجا است اما امید هم در بین داوطلبان کم نیست؛ امید به این که واکسن کرونا تا چند ماه دیگر به بازار بیاید و داوطلبان بتوانند با خاطری آسوده و بدون تدابیر امنیتی کرونایی وارد جلسه آزمون شوند. با امید به فرداهای بهتر!

افزودن نظر

captcha