وضعیت معیشتی اهالی سینما اصلا خوب نیست. به جز بخش کوچکی که درآمد بالایی دارد وضعیت معیشتی بدنه اصلی سینما تعریفی ندارد. اکثرا مستاجرند و چند ماهه که بیکار هستند و مشکلات مختلفی دارند که روز به روز بیشتر می شود.

به گزارش رویش نیوز به نقل از رجانیوز: درحالی که در شرایط عادی بسیاری از فیلم‌های سینما از پس هزینه‌ی ساخت خود نیز برنمی‌آیند کووید19 شرایط بسیار بحرانی‌ برای این صنعت بوجود آورده است. سالن‌های سینما از جمله اماکنی هستند که با شیوع کرونا در کشور ناچارا تعطیل شدند. با تعطیلی سینماها اکران آنلاین فیلم‌ها در دستور کار مسئولان ارشاد و فیلم‌سازان قرار گرفت. «خروج» ابراهیم حاتمی‌کیا اولین فیلمی بود که چراغ اکران آنلاین را روشن کرد.

 

اکران آنلاین و تقویت آن شاید راهکار مناسبی برای ادامه حیات سینما در شرایط کرونایی باشد اما مشکل سالن‌های سینما که چند ماه هم تعطیل بوده‌اند و اکنون در معرض ورشکستگی کامل قرار دارند همچنان بدون راه حل باقی مانده است. اکران‌های اخیر نیز آنقدر پرفروش نبوده‌اند که خطر ورشستگی سالن‌های سینما را به طور کامل رفع کنند. مجموع فروش فیلم‌های اکران شده، پس از بازگشایی سینماها، به 5 میلیارد تومان هم نمی‌رسد. 

 

به گزارش رجانیوز، بحران کرونا ضربات جبران ناپذیری بر پیکره نحیف سینمای کشور وارد کرد. در طول ماه‌های گذشته مسئولان دولتی وعده وعیدهای بسیاری برای کمک به صنف سینما داده‌اند اما هیچکدام از آن‌ها تاکنون عملی نشده است. 

 

سید جمال ساداتیان، تهیه کننده سینما، در گفتگو با خبرنگار رجانیوز پیرامون وضعیت بحرانی سینمای کشور گفت:  یک سری از دوستان در فضای مجازی شروع می‌کنند به اظهار نظر کردند که ساخت فیلم متوقف شود و بسیاری حرفا‌های دیگر. ما وقتی می‌خواهیم یک تصمیمی بگیریم باید همه‌ی ابعاد آن را بسنجیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر ما یک بحث سینماداری داریم و یک بحث فیلم‌سازی. امروز کشور درگیر بحران کروناست. در همین شرایط بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌ها بخاطر کرونا نیمه‌تمام باقی مانده‌اند. اگر فیلم‌سازی تعطیل شود و مجوز ساخت داده نشود برای سال آینده که احتمالا شرایط به حالت عادی بازمی‌گردد ما هیچ فیلمی برای پخش نخواهیم داشت و دوباره تا مدت زیادی سینماها باید تعطیل باشند.

ساداتیان ادامه داد: از طرفی دیگر به دلیل شرایط خاص کشور الان به مردم توصیه می‌شود که در خانه بمانند و از کالای فرهنگی استفاده کند. مردم ‌اوقات فراغت زیادی پیدا کرده‌اند که نیاز به کالای فرهنگی به خصوص فیلم‌ و سریال را بیش از قبل بوجود آورده است. اگر فیلم‌سازی تعطیل بشود اوقات فراغت مردم چه می شود؟! بنابراین تعطیلی فیلم‌سازی راهکار درستی بنظر نمی رسد. با یک سری تمهیداتی باید ساخت سریال‌ها و فیلم‌‌ها ادامه پیدا کند.

تهیه کننده «متری شش‌و‌نیم» بیان کرد: در رابطه با اکران‌ آنلاین هم یک نکته وجود دارد. یک‌سری از فیلم‌ها مثل «شنای پروانه» و «روز صفر» که قدرت جذب مخاطب هم دارند، به دلیل عظمت و نوع آن‌ها باید در سینما پخش شوند. بعضی از فیلم‌های عادی هم می‌توانند در وی‌او‌دی ها پخش شوند.

ساداتیان اظهار داشت: ما فکر می‌کردیم بعد از چهار ماه کرونا‌ مهار شده است و کشور به شرایط عادی باز می‌گردد اما این اتفاق نیافتاد و موج جدیدی از بیماری‌کرونا شروع شد.

وی با بیان اینکه در شرایط بحرانی صنوف حوزه هنر همچون دیگر صنف‌ها انتظار دارند دولت به کمک آن‌ها بیاید گفت: وعده وعید‌هایی در این چند وقت دولتمردان برای بهبود شرایط داده بودند که  اجرایی نشده است.

تهیه کننده «به رنگ ارغوان» در پایان گفت: وضعیت معیشتی اهالی سینما اصلا خوب نیست. به جز بخش کوچکی که درآمد بالایی دارد وضعیت معیشتی بدنه اصلی سینما تعریفی ندارد. اکثرا مستاجرند و چند ماهه که بیکار هستند و مشکلات مختلفی دارند که روز به روز بیشتر می شود. بعضی‌ها را برای دریافت بیمه بیکاری معرفی کردیم که پرداخت همین بیمه بیکاری هم با وقفه روبه‌رو شده است.

در این شرایط بحرانی سالن‌داران و بدنه اصلی سینما بیش از هر زمان دیگری نیاز به کمک دولت دارند. کمکی که نشان دهنده‌ی میزان اهمیت دولت به حوزه فرهنگ خواهد بود. بنظر می‌رسد تخصیص اعتبار برای ارائه وام به سینماداران و بدنه اصلی سینما حداقل‌ترین کاریست که می‌توان از دولت انتظار داشت. 
 

افزودن نظر

captcha