به گزارش رویش نیوز رئیس اتاق بازرگانی اصفهان گفت: با توجه به وابسته بودن بخش قابل توجهی از اقتصاد استان بر خدمات و کشاورزی، وضعیت اقتصادی اصفهان ۵۰ درصد نسبت به معدل کشوری وخیم تر بوده و زمان آن رسیده که برای اقتصاد استان به صورت مستقل در خود استان، تصمیم گیری شود.

در هشتاد و ششمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، علاوه بر تاکید بر ضرورت تفویض اختیار به استان ها برای حل مشکلات، تاکید شد با انتظار نمی توان زمان را از دست داد.

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان در این نشست با اشاره به اقداماتی که در قالب کمپین خشت به خشت از سوی اتاق اصفهان انجام گرفت، گفت: پارادایم کرونا حاکی است که دیگر به دوران پیش از این ویروس بازنخواهیم گشت و لازم است در سطح جامعه، اقدامات شایسته ای برای طی این دوران انجام شود.

مسعود گلشیرازی، ایجاد کمپین «بیداری اقتصادی» با هدف تهیه گزارشات اقتصادی کاربردی را از دیگر اقدامات اتاق بازرگانی اصفهان به منظور کاهش تبعات منفی دوران پساکرونا عنوان کرد و افزود: با تغییرات ناشی از این ویروس، اگر فعالان اقتصادی ساختارهای خود را متناسب با این دوران تغییر ندهند، با بحران مواجه خواهند شد و بر این اساس، اتاق بازرگانی به طراحی ۲۰ دوره آموزشی برای فعالان اقتصادی در حوزه های مختلف مالی، بازاریابی شبکه ای، زنجیره تامین و تحولات منابع انسانی به عنوان چهار محور در قالب ۸ کارگروه پرداخته است.  

کرونا تمام ابعاد زندگی مردم دنیا را تغییر داده است

استاندار اصفهان نیز در این جلسه با بیان اینکه امسال با شرایط خاصی مواجه هستیم، گفت: شیوع ویروس کرونا نه تنها اقتصاد جهان را دچار تحول کرده، بلکه ابعاد مختلف روحی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را تغییر داده است.

عباس رضایی افزود: در شرایطی که کسب و کارهای مختلف تحت تاثیر این ویروس قرار گرفته اند و اثرات کرونا شرایط سختی برای مردم ایجاد کرده است، نیازمند تعامل و همکاری بیش از پیش دستگاه های مختلف اجرایی هستیم.

وی، کرونا را به مثابه یک واکسن یادآوری دانست و افزود: این ویروس توجه و اهمیت شفافیت، مشارکت، اعتماد، امید و سرمایه اجتماعی را پررنگ کرده است و با گرفتن درس عبرت از این ویروس، ناچاریم تمهیدات لازم برای زندگی در شرایط کرونا را آموخته و اتخاذ کنیم.

استاندار اصفهان با قدردانی از اقدامات کمیته پیشگیری از شیوع کرونا اتاق بازرگانی اصفهان، گفت: با وجودی که دولت اقدامات زیادی برای مقابله با این ویروس منحوس انجام داده است، اما از پارلمان بخش خصوصی انتظار داریم در شرایط حساس کنونی منتظر دولت نبوده و به عنوان اتاق فکر استانداری به ارائه تمهیدات لازم برای زندگی در شرایط کرونا بپردازد.

رضایی با تاکید بر مقابله با کرونا در سال جدید، ایجاد تمهیدات لازم برای تحقق شعار سال مبنی بر جهش تولید را مسئولیت اجتماعی، دینی و اخلاقی دست اندرکاران اجرایی استان دانست.

تحقق جهش تولید نیازمند مدیریت جهادی و ارزشی است

وی با اشاره به تحریم های ناعادلانه اعمالی از سوی آمریکا بر ایران، تحقق جهش تولید را نیازمند مدیریت جهادی و ارزشی دانست و بر ضرورت وجود اندیشه نو در سال جدید تاکید کرد.

رئیس شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان اصفهان خواستار یکپارچه سازی کمک های صورت گرفته برای طی این دوران شد و تاکید کرد: لازم است در اسرع وقت پیشنهاد مشخص و کارشناسی شده با محوریت استانداری و تعامل و همراهی اتاق بازرگانی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان برای کمک به رونق تولید و حمایت از بنگاه های اقتصادی مشکل دار به تهران ارایه شود.

وی با اشاره به ارایه راهکارهای اجرایی پیشگیری از تشدید پیامدهای کرونا در دوران پسا کرونا از سوی اتاق بازرگانی اصفهان، خواستار توجه ویژه این گزارش به بخش خدمات به ویژه گردشگری شد و بر ارائه برنامه ای مشخص و پیشنهادات هر بخش تاکید کرد.

استاندار اصفهان بر استفاده بنگاه های اقتصادی از فرصت پیش آمده برای نوسازی ماشین آلات  و فناوری های تولیدی خود و همچنین استفاده از ظرفیت های مناسب شرکت های دانش بنیان تاکید کرد.

کاهش ۲۰ درصدی تولید ناخالص داخلی به دلیل کرونا

نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با اشاره به تقدیم ارائه گزارش آثار اقتصادی کرونا در هفته آینده به مجلس، با محوریت بحث جهش تولید، خواستار ارایه پیشنهادات دستگاه های مختلف در خصوص اقدامات دولت در مقابله با کرونا در بخش های مختلف بانکی، اصناف، بیمه، مالیات و خانوار به مجلس شد.

حمیدرضا فولادگر با بیان اینکه کرونا در حالت خوشبینانه ۱۰ تا ۱۲ درصد و در حالت بدبینانه تا ۲۰ درصد در GDP استان و کشور تاثیر منفی می گذارد، افزود: سیاست کنونی دولت در مقابله با این ویروس، توجه به مسئله بهداشت و درمان و اقتصاد کشور است.

وی تاکید کرد: کرونا در کنار آسیب های وارده، امتحان و فرصتی برای تفویض اختیار به استان ها و کاهش بروکراسی اداری است.

لزوم ایجاد تحرک در بین تولیدکنندگان

رئیس کل دادگستری استان اصفهان نیز در این نشست مطرح شدن بحث جهش تولید از سوی مقام معظم رهبری در شرایطی که کرونا نظم جهانی را بر هم زده است، را به معنای لزوم ایجاد تحرک در اقشار جامعه به ویژه تولید کنندگان دانست و افزود: این شعار در شرایط کنونی مسئولیت تمامی دستگاه های اداری و اجرایی را چندین برابر کرده و تحقق آن نیازمند تلاش مجاهدانه در عرصه تولید است.  

محمدرضا حبیبی، با تاکید بر لزوم بررسی اجرای قانون رفع موانع تولید توسط دستگاه های اجرایی استان در جلسات شورای گفتگو، از اعلام آمادگی هر چه بیشتر ستاد اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی به عنوان یکی از بازوهای اجرایی شورای گفتگو خبرداد.

همچنین علی اصفهانی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اصفهان، اجرایی نشدن مصوبات شورای گفتگو و دیگر نهادهای حمایتی از تولید را موجب بروز مشکلاتی برای فعالان اقتصادی دانست و از ایجاد پشتوانه قانونی برای مصوبات این نهادها از سوی دادستان کل کشور خبر داد و تصریح کرد: مصوبات شورای گفتگو ضمانت اجرایی داشته و دستگاه هایی که به اجرای این مصوبات نپردازند تحت تعقیب کیفری قرار می گیرند.  

حاد بودن شرایط بنگاه های اقتصادی در زمان کرونا

رئیس اتاق بازرگانی کاشان نیز با اشاره به حاد بودن شرایط بنگاه های اقتصادی در زمان کرونا بر ضرورت جدی گرفتن بحران اقتصادی ایجاد شده این ویروس از سوی دستگاه های حاکمیتی تاکید کرد.

محمود تولایی، ملغی شدن مصوبات ستاد تسهیل و اقتصاد مقاومتی به منظور تقسیط و امهال بنگاه ها و عدم دریافت لیست بیمه پرسنل توسط شعب تامین اجتماعی را موجب تشدید وضعیت بحرانی فعالان اقتصادی دانست و خواستار پیگیری هر چه سریعتر این موضوع شد.

وی با اشاره به مشکل تعدد واحدهای ریسندگی و بافندگی فرش ماشینی در کاشان، آران و بیدگل و نطنز و نبود تقاضای موثر در داخل کشور برای تولیدات این واحدها، همراهی نکردن مسئولان دستگاه های اجرایی را موجب تعطیلی کارخانه ها و تحمیل هزینه سنگین ناشی از آن بر دولت دانست و خواستار اتخاذ تدابیر لازم در این خصوص شد.

وی همچنین وضعیت بخش گلاب و عرقیجات کاشان را نامناسب دانست و بر ایجاد ساز و کار حمایتی از آنها تاکید کرد.

تمدید اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده و ایجاد امکان بخشودگی جرایم

به گزارش ایسنا و به نقل از اتاق بازرگانی اصفهان، مدیر کل امور مالیاتی استان نیز تمدید اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده و ایجاد امکان  بخشودگی جرایم تجمیع عوارض را از جمله مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام کرد و گفت: این مصوبات فرصت خوبی برای فعالان اقتصادی ایجاد کرده است.

بهروز مهدلو، استمهال چک های سر رسید اداره مالیاتی برای فعالان اقتصادی را از جمله اقدامات مثبت این سازمان برای حمایت از تولید دانست و از ارایه بسته حمایتی سال ۹۹ اداره کل امور مالیاتی استان از فعالان اقتصادی با توجه به جهش تولید و بحران کرونا تا اواسط اردیبهشت ماه خبر داد.  

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط کرونا، سازمان امور مالیاتی در زمان رسیدگی به دفاتر مالیاتی کاهش تولید را مدنظر قرار داده و از فعالان اقتصادی حمایت خواهد کرد.  

بانکی که اقتصاد جامعه را احیا نکند بانک مطلوب نیست

دبیر کمیسیون هماهنگی بانک های استان نیز گفت: با بروز و ظهور ویروس کرونا نگاه شبکه بانکی نمی تواند بخشی بوده و باید سایر مولفه های اقتصادی را نیز مد نظر قرار داد.

محمد نورآزادی، همکاری و تعامل دستگاه های مختلف برای احیاء مواد معطل مانده قانون رفع موانع تولید را در سال جاری ضروری دانست و افزود: ماده ۶۲ قانون، ظرفیت های مناسبی برای همراهی بانک ها با واحدهای تولیدی و کمک به رفع مشکلات آنها ایجاد کرده است.

وی تاکید کرد: بانکی که نتواند اقتصاد یک استان و جامعه را احیا کند، بانک مطلوب نظام نخواهد بود.

در پایان این نشست استاندار اصفهان تاکید کرد: در شرایط کنونی بخشنامه های صادره از سوی دستگاه های اجرایی استان قبل از ابلاغ، در کمیته ای به سرپرستی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اصفهان و با حضور رئیس اتاق بازرگانی اصفهان و دستگاه های صادرکننده، بررسی و سپس ابلاغ شود. همچنین تمام بخشنامه های صادره از مرکز نیز، قبل از اجرا در استان به معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری ارسال تا در کمیته منتخب بررسی و چنانچه تبعات منفی برای  اقتصاد استان نداشته باشد، اجرایی شود.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست