ریمپ ای سی یو چیست؟ اگر شما هم با این واژه آشنا باشید شاید بدانید که روشی برای افزایش قدرت، شتاب و بالا بردن راندمان کاری موتور خودرو شماست. ای سی یو یا ecu در واقع کامپیوتر خودرو است که برنامه نویسی شده و به عمل بهینه سازی این برنامه نویسی و کدها ریمپ می گویند.

ریمپ چند مزیت کلی دارد:

کاهش دمای کارکرد فن

 با بهینه سازی این کدها که بر روی تمام محصولات ایران خودرو، سایپا، پارس خودرو، مدیران خودرو و کرمان موتور قابل پیاده سازی است، دمای کارکرد فن خودرو کاهش پیدا می کند.

رفع کپ سر گاز

اکثر خودروهای تازه که دریچه گاز آنها برقی است، دچار مشکل کپ سر گاز هستند که با چیپ تیونینگ ای سی یو مرتفع می شود.

حذف کات آف

کات آف یا به عبارت دیگر محدودیت دورموتور اجازه نمی دهد که شما از نهایت قدرت موتور بهره مند شوید، با ریمپ ای سی یو این مشکل نیز برطرف می گردد.

ریمپ چگونه انجام می شود؟

نرم افزارها و کدهای کامپیوتر خودرو شما در این فرآیند تغییر می کنند و یا اصطلاحا بهینه سازی می شوند. نتیجه این امر بهبود کارکرد پیشرانه و تقویت آن است. در زبان انگلیسی Remap نوشته می شود و هم برای خودروهای قدیمی و هم جدید کاربرد دارد.

در این روش شتاب، قدرت خودرو و توان خروجی آن بالاتر می رود و در عین حال نه تنها به موتور خودرو شما آسیبی وارد نمی کند بلکه باعث افزایش طول عمر آن نیز می گردد. این افزایش عمر نیز از افزایش بازده خروجی موتور نشات می گیرد.

آیا ریمپ کردن باعث می شود معاینه فنی نگیریم؟

خیر، برعکس با کاهش آلایندگی موتور در گرفتن برگه معاینه فنی به شما کمک نیز می کند، هم چنین ریمپ ایسیو باعث کاهش و مدیریت بیشتر مصرف سوخت می گردد.

یک نمونه ریمپ رایج

یکی از نمونه های رایج که ریمپ بروی آن انجام می شود، خودروی داخلی سمند است. ریمپ سمند مزایای بسیاری دارد:

1- افزایش سرعت و قدرت سمند

2- افزایش سرعت و شتاب سمند

3- کاهش دمای کارکرد فن

4- رفع کپ حین حرکت سمند

5- برداشتن کاتاف ( حذف محدودیت دور موتور )

6- کاهش مصرف سوخت ( تنها با فول ریمپ ارائه میگردد )

7- حذف لرزش خودرو در حالت درجا ( حالت سلو )

8- حذف سنسور دوم اکسیژن در سمند یورو 4

 

از آنجایی که سمند یکی از محصولات سنگین وزن ایران خودرو محسوب می شود و بدلیل وجود مشکلات نرم افزاری هماهنگی و قدرت زیادی در حرکت ندارد، ریمپ می تواند باعث کاهش فشارها به موتور آن شود. این فشارها می توانند منجر به برخی خرابی ها مانند افتادگی بدنه، لش و خرابی دسته موتورها و جلوبندی و لاستیک سابی شوند.

تمام مدلهای مختلف سمند مانند SE، LX، EF7، سورن و سورن توربو را می توان با ریمپ به طول عمر موتورشان با کاهش گازهای NOX در محفظه احتراق سیلندر کمک کند.

اگر شما به یکی از مراکز ریمپ خودرو مانند کاراک مراجعه کنید و سمند خود را ریمپ ایسیو نمایید، چه تاثیری بر خودرو خود می گذارید؟

تاثیرات ریمپ بر سمند

تاثیر ریمپ بر شمعها: ریمپ میتواند دستوراتی که سر کوئل شمع میرود را تغییر دهد و ولتاژ ها و دفعات قطع و وصل را بهینه و مطابق با سوخت مصرفی کند. ریمپ جرقه زنی را بهینه میکند و باعث کاهش ناک ( صدایی که در هنگام دنده مرده از موتور به گوش میرسد ) میشود.

تاثیر ریمپ بر روی دریچه گاز: در خودروهای دریچه گاز برقی بر خلاف انواع سیمی دستور تغییرات در زاویه دریچه گاز از ایسیو ( کامپیوتر خودرو ) صادر میگردد. این تغییرات معمولا از پارامترهای وارده سنسور اکسیژن و زاویه پدال گاز تبعیت میکند به این معنا که با توجه به میزان گازی که به ماشین میدهید و با توجه به میزان اکسیژنی که در دود اگزوز وجود دارد ، میزان هوادهی توسط ای سی یو و دریچه گاز برقی تنظیم میگردد. در اکثر خودروهای ایرانی و چینی و کره ای ، بدلیل کیفیت پایین قطعات مدار پدال برقی – دریچه گاز برقی مشکلاتی از قبیل تاخیر در گاز خوردن خودرو و توان پایین حرکتی در سربالایی ها برای ماشین پیش می آید. در ریمپ ای سی یو با کار کردن روی 3 پارامتر پدال گاز برقی ، دریچه گاز برقی و سنسور اکسیژن رفع عیب آن دو مشکل برای خودرو شما انجام میشود.

تاثیر ریمپ روی سنسور اکسیژن

در تمام خودرو های انژکتوری سنسور اکسیژن بالا و در بسیاری از انواع جدید سمند ، سنسور اکسیژن پایین وجود دارد. سنسور اکسیژن بالا همان سنسور اکسیژن اول است و سنسور اکسیژن پایین همان سنسور دوم است. هر دو اطلاعات را به ایسیو میفرستند و این قطعه با توجه به جداول و برنامه ریزی های قبلی دستوراتی را برای عملگراهای مختلف مانند کوئل ، شمع ، دریچه گاز ، سوزن انژکتور و پمپ بنزین میفرستد. در ریمپ با اصلاح بهینه سازی جداول سنسور اکسیژن اول بهینه سازی حرکتی رخ میدهد. همپنین با بهینه سازی سنسور دوم بهبود در حرکت خودرو اتفاق می افتد. در بسیاری از خودرو های جدید به علت عدم سازگاری این خودروها با بنزین، خطای سنسور دوم اکسیژن و خطای کاتالیست میدهند که در این وضعیت نیز با ریمپ سنسور دوم اکسیژن این مشکل حل میگردد. همچنین با حذف سنسور دوم که رگولاتور ثانویه سوخت محسوب میشود با افزایش پاشش سوخت مواجه میشویم که نتیجه آن قدرت بیشتر برای موتور است. پس با ریمپ سنسور اکسیژن ها میتوان به شتاب بالاتری رسید.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست