قوه قضاییه چندی است شاهد چنین فضایی بوده و آثار و برکات آن نیز در حال نمایان‌شدن است، لیکن دو قوه دیگر نیز باید وارد چنین شرایطی بشوند تا بوی خوش مدیریت جهادی از این دو قوه نیز مشام همه را معطر کند.

یادداشت، مهدی فضائلی: در دوران دفاع مقدس زیاد دیدیم و شنیدیم که فرماندهان سطوح مختلف یگان‌ها از فرمانده دسته تا فرمانده تیپ و لشکر و قرارگاه، خود پیشاپیش نیروهای تحت فرماندهی‌شان حرکت می‌کردند و به جای اینکه به آنها بگویند «بروید»، فرمان می‌دادند «بیایید»! لذا رزمنده‌ای که فرمانده خود را جلوتر و شجاع‌تر از خود مشاهده می‌‌کرد، با انگیزه‌ای مضاعف به دشمن حمله یا از خود دفاع می‌کرد.

آری پیش‌قراول و پیشاهنگ بودن، یکی از ویژگی‌های فرماندهان دوران دفاع مقدس بود.

این خصوصیت در کنار ویژگی‌هایی چون «معنویت»، «اخلاص»، «تواضع»، «پرتلاش و خستگی‌ناپذیری» و البته کاربلدبودن، سبکی جدید از مدیریت را به‌وجود آورد که از آن با عنوان مدیریت جهادی یاد می‌کنیم.

امروز اداره کشور در سطوح مختلف از قوه مجریه و قضاییه و مقننه نیازمند چنین مدیریتی است.

بحمدالله قوه قضاییه چندی است شاهد چنین فضایی بوده و آثار و برکات آن نیز در حال نمایان‌شدن است، لیکن دو قوه دیگر نیز باید وارد چنین شرایطی بشوند تا بوی خوش مدیریت جهادی از این دو قوه نیز مشام همه را معطر کند.

اگر دولت و مجلس نیز با معیارهای مدیریت جهادی منطبق شوند، کمتر صحنه‌های دردآور خوزستان را خواهیم دید و رنج مردم شهرها و شهرک‌های حاشیه کرج و ماهشهر و تهران و... به‌تدریج رنگ خواهند باخت.

مدیران جهادی حتی اگر نتوانند مشکل را حل کنند با کنار مردم بودن، در رنج و درد مردم شریک خواهند شد و این‌گونه به آرامش آنها کمک خواهند کرد و تحمل مردم را بالا می‌برند.

رهبر حکیم انقلاب در این‌باره بارها و بارها سخن گفته‌اند؛ از جمله در اجتماع زائران نوروزی و مجاوران حرم مطهر رضوی در سال ۹۶ فرمودند: «بنده از ضعف‌های فعّالیّت‌های مسوولان کشور -از جمله خودِ این حقیر- در سطح عموم ملّت ایران و در طول سال‌ها، آگاهم؛ ضعف‌های زیادی وجود داشته که این مربوط به مدیریّت‌های ماست، مربوط به حرکت عمومی نظام اسلامی نیست. ما هرجا یک مدیریّت انقلابیِ فعّالِ پُرتحرّک داشتیم، کار پیش رفته است؛ هرجا مدیریّت‌های ضعیف، بی‌حال، ناامید، غیرانقلابی و بی‌تحرّک داشتیم، کارها یا متوقّف مانده یا انحراف پیدا کرده است. این مساله‌ای است که وجود دارد؛ یک اشکالی و یک ضعفی است که وجود دارد؛ باید مدیران‌مان ان‌شاءالله پُرانگیزه‌تر باشند، کارآمدتر باشند، تلاش بیشتری را انجام بدهند و به حول و قوّه‌ الهی همین‌جور هم خواهد شد. من به­‌طور قاطع عرض می‌کنم که اگر مدیریّت در بخش‌های مختلف کشور، متدیّن باشد، انقلابی باشد و کارآمد باشد، همه‌ مشکلات کشور حل خواهد شد.»

یا در جای دیگری با تاکید بر مدیریّت شجاعانه، امیدوارانه، جهادی و با اِشراف میدانی بر مشکلات، تصریح و تاکید می‌کنند: «خیلی از مشکلات را در اتاق اداره و مدیریّت و پشت میز نمی‌شود فهمید، باید رفت در صحنه، در عرصه، تا مشکلات را بتوان لمس کرد. 98/2/24»

به امید روزی که شاهد حضور نیروهای متدین، انقلابی، توانمند و جهادی در عرصه‌های مختلف اداره کشور باشیم.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست