تداوم جریان آب برای گاوخونی/ رهاسازی آب کشاورزان در نیمه دوم آبان ماه
یکشنبه 28 مهر 1398, 11:48

 

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان اصفهان با بیان اینکه ذخیره سد زاینده رود به ۴۴۰ میلیون مترمکعب رسیده است، گفت: رهاسازی آب برای تالاب گاوخونی و محیط زیست تا زمان توزیع آب کشت پاییزه ادامه دارد.

به گزارش رویش نیوز حسن ساسانی روز یکشنبه در گفت‌وگو با ایمنا با بیان اینکه تاکنون بیش از سه میلیون مترمکعب آب از سد رودشتین به سمت تالاب گاوخونی رهاسازی شده است، اظهار کرد: مقدار آبی که در حال حاضر در رودخانه جاری است برای محیط زیست و اکوسیستم این رود در نظر گرفته شده که بخشی از آن نیز به سمت تالاب گاوخونی هدایت می شود.

وی اعلام کرد: رهاسازی آب برای تالاب گاوخونی و محیط زیست تا زمان توزیع آب کشت پاییزه ادامه دارد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان اصفهان با بیان اینکه نیمه دوم آبان ماه آب برای کشت پاییزه کشاورزان رهاسازی خواهد شد، خاطرنشان کرد: با وجود مکاتبات و پیشنهادات ما هنوز زمان برگزاری جلسه شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده رود برای تصمیم گیری نحوه توزیع آب برای کشاورزان مشخص نیست.  

ساسانی با بیان اینکه ذخیره سد زاینده رود به ۴۴۰ میلیون مترمکعب رسیده است، گفت: هم اکنون ورودی به سد ۱۵ مترمکعب و خروجی ۲۴ مترمکعب در ثانیه است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، از روز چهارشنبه دهم مهرماه آب از سد رودشتین به سمت تالاب گاوخونی با حجم چهار مترمکعب بر ثانیه و با هدف تامین بخشی از حقابه ۱۷۶ میلیون مترمکعبی این تالاب، رهاسازی شد و پس از یک هفته به بندشاخ کنار رسید، بنابر اعلام اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان از دوم تا بیستم مهرماه دو میلیون و ۲۴۱ هزار مترمکعب آب وارد تالاب گاوخونی شده که این حجم از آب نیز به همراه پساب و زهآب های کشاورزی بوده است.

گنجایش سد زاینده رود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب است.

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصرافاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.