نایب رئیس نظام پزشکی اصفهان گفت: بیش از 97 درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود و تحریم‌ها فرصتی برای رونق صنعت داروسازی کشور بوده است.

بیش از 97 درصد داروی مورد نیاز کشور تولید داخل استبه گزارش رویش نیوز به نقل از فارس، غلامحسین صادقیان صبح امروز در نود و یکمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: امروزه می‌بینیم که در فضای مجازی و جامعه به پزشکان و جامعه پزشکی هجمه‌هایی صورت می‌گیرد و به لطایف‌الحیل به این جامعه خدوم حمله می‌شود و به روش‌های مختلفی کوبیده می‌شوند که به نفع مردم و جامعه پزشکی نیست.

نایب رئیس نظام پزشکی اصفهان افزود: امید به زندگی در ایران به طور متوسط در سال 56 به میزان 56 سال بوده و در حال حاضر به 72 سال رسیده است و چیزی حدود ربع قرن امید به زندگی در ایران افزایش پیدا کرده است، نمی‌توان این مهم را بدون در نظر گرفتن نقش جامعه پزشکی لحاظ کرد.

وی خاطرنشان کرد: خودمنزلت‌بخشی پزشکان موضوع مهمی است که در همین راستا با متخلفان برخورد می‌شود، از افرادی که مانند شهرداری و شورای شهر تریبون دارند هم انتظار داریم صادقانه نگاه شود، امروز اگر سلامتی و امنیت دو نعمت مجهول هستند آیا به نیروهای نظامی همان طور حمله می‌شود که به پزشکان هجمه وارد می‌شود که به نوعی متولیان و سربازان عرصه سلامت هستند.

صادقیان در رابطه با جامعه نظام پزشکی اصفهان توضیح داد: نظام پزشکی اصفهان صنف پزشکان نیست و مجموعه‌ای از پزشکان، دندانپزشکان، داروسازان و ماماهای پروانه‌دار را شامل می‌شوند، در حال حاضر حدود 12 هزار نفر تحت پوشش سازمان نظام پزشکی شهرستان اصفهان هستند که از این مقدار حدود 6 هزار و 500 نفر پزشک عمومی، 2 هزار و 800 نفر پزشک متخصص، هزار و 600 نفر دندانپزشک، حدود 800 نفر داروساز، هزار و 500 نفر هم ماما و مابقی هم سایر لیسانسه‌ها هستند.

نایب رئیس نظام پزشکی اصفهان در ادامه گفت: امید داریم که بتوانیم از ظرفیت مدیریت شهری استفاده کرده و اتفاقاتی رقم بخورد که تعاملی بین حوزه نظام پزشکی و مدیریت شهری ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه مدرس ابن سینا به عنوان قدیمی‌ترین محل آموزشی علوم پزشکی کشور بوده است، گفت: این محل فرصتی است که با توجه به ظرفیت‌های نظام پزشکی اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و مدیریت شهری بتوانیم تفاهم‌نامه‌ای 3 جانبه امضا شود تا بتوانیم موزه پزشکی اصفهان را راه‌اندازی کنیم.

صادقیان اضافه کرد: یکی از بحث‌هایی که مدیریت شهری می‌تواند دنبال کند بحث سلامت مردم است، اگر امروزه می‌بینیم بیماری‌هایی مثل دیابت و چاقی و بیماری‌های صعب‌العلاج در اصفهان در حال افزایش است با ارتقای فرهنگ سلامت مردم می‌توان گام‌های مهمی برای اثرگذاری بر زندگی مردم داشته باشد، نظام پزشکی اصفهان این آمادگی را دارد که در خدمت مدیریت شهری باشد و در این زمینه کار شود.   

نایب رئیس نظام پزشکی اصفهان تصریح کرد: در شهرهای زیر 20 هزار نفر، روستاها و نقاط دوردست طرح پزشک خانواده اجرا شده و با هزینه 500 تومان بیماران ویزیت می‌شوند، در حال حاضر تقریباً خدماتی که در روستاها ارائه می‌شود به صورت رایگان است.

وی در خصوص تأثیر تحریم‌ها بر صنعت داروسازی گفت: بیش از 97 درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود و تحریم‌ها فرصتی برای رونق صنعت داروسازی کشور بوده است.

سازمان نظام پزشکی اصفهان 24 هزار عضو دارد

محسن مصلحی نیز در این جلسه بیان کرد: نظام پزشکی و شورای شهر مهمترین ارکان امنیت و سلامت جامعه هستند، چراکه این 2 رکن در هر جامعه‌ای بسیار اهمیت دارد، نظام پزشکی و جامعه پزشکی بخش تخصصی حوزه سلامت را عمدتاً هم در حوزه درمان پوشش می‌دهد، اما با توجه به ابعاد اجتماعی سلامت بخش بزرگی از سلامت به مدیریت شهری برمی‌گردد که باید به این مسأله توجه شود.

معاونت رفاهی و پشتیبانی سازمان نظام پزشکی استان اصفهان افزود: در حال حاضر حدود 250 هزار عضو در کشور، 24 هزار در استان اصفهان و در شهر اصفهان هم حدود 12 هزار نفر عضو سازمان نظام پزشکی هستند.

دبیر شورای عالی نظام پزشکی کشور ادامه داد: ارائه پروانه طبابت، حوزه انتظامی و تبلیغات پزشکی هم طبق قانون با نظام پزشکی است، البته طبق قانون 18 وظیفه دیگر مشارکتی هم برای سازمان نظام پزشکی در کشور تعریف شده است.

وی با اشاره به اینکه برخی از افرادی که عضو جامعه پزشکی نیستند وقتی موفق به دریافت مجوز از نظام پزشکی نمی‌شوند ‌به شهرداری‌ها روی آورده و با دریافت فضای تبلیغاتی خود را به جامعه عرضه می‌کنند، گفت: در همین راستا و در راستای خودپالایشی و اهمیت سلامت در جامعه از شهرداری تقاضا داریم که شهرداری رابطه با تبلیغات پزشکی بیشتر با نظام پزشکی همکاری کند و طبق آیین‌نامه عمل شود.

مصلحی خاطرنشان کرد: آمار مهاجرت پزشکان از ایران و حتی پزشکان عمومی به نحو عجیبی در حال افزایش است، دلیل این امر را در سال‌های آینده اعلام می‌کنیم و ضروری است که مسؤولان امروز نسبت به این امر توجه داشته باشند

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست