به گزارش رویش نیوز به نقل از تسنیم، ششم آذرماه سال 1313 بدنیا آمد و در سیزدهمین روز فروردین‌ماه سال 98 برای همیشه با صحنه بازیگری خداحافظی کرد.

همان‌طور که دوستانی چون علی نصیریان اعتقاد دارند «کمال الملک» و رضا تفنگچی/خوشنویس- سریال "هزار دستان" جمشید مشایخی فراموش‌نشدنی و تکرار نشدنی است، خودش هم در آخرین گفتگوی خود با تسنیم هم به این نکته اشاره کرد که به خودم می‌بالم توانستم در سریال «هزاردستان» و «کمال الملک» به ایفای نقش بپردازم. همچنین گفت: "هزار دستان می‌خواست قبل از انقلاب ساخته شود ولی نشد. البته که نقش رضا خوشنویس را هم برای من کنار گذاشته بود و در زمان کمال‌الملک هم گفت این نقش برای توست. در سریال «هزاردستان» اعتقاد دارم داود رشیدی، محمدعلی کشاورز، علی نصیریان و سروش خلیلی بازی‌های ارزنده‌ای را ارائه دادند."

با ضرب آهنگ سریال "هزاردستان" پیکر جمشید مشایخی در میان انبوه جمعیت وارد محوطه تالار وحدت شد. در کنار هنرمندان و سینماگرانی چون علی نصیریان، داریوش فرهنگ، حسن پورشیرازی، همایون اسعدیان، قطب الدین صادقی و... سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی، احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران هم حضور دارند.

سید عباس صالحی وزیر ارشاد به خاطر احتمال بارندگی شدید و طولانی نشدن برنامه از سخنرانی صرف نظر کرد.  شهرام گیل آبادی مدیرعامل خانه تئاتر به عنوان اولین سخنران آیین وداع با استاد مشایخی در پشت تریبون قرار گرفت و گفت:
این پهلوانان نمی‌میرند و تا آخر حیات بشریت نام شان باقی است همچنان که نام جمشید مشایخی ماندگار می ماند.

یادمان نمی رود که این استاد وصیت کرد و این طور گفتند که: این قلب مان را بشوییم و صادقانه به مردم خدمت کنیم. در این زمانه سخت هنرمندان در کنار مردم باشند و یار و یاور هنرمندانی باشیم که به سختی زندگی می‌کنند.

وی افزود: خانه تئاتر می کوشد برای صیانت از مشی پهلوانی در عرصه هنر بکوشد و زبان گویای جامعه و حق گرایانه مردم باشد. او همیشه با مردم بود و برای مردم اوج کمال هنری اش را به رخ می کشید و از روی ارادت به مردم سکوت می‌کرد.

ایرج راد رئیس هیئت مدیره خانه تئاتر در ادامه برای سخنرانی روی جایگاه حاضر شد. او گفت: دردانه دیگری از عالم هنرهای نمایشی، دنیا را ترک کرد. مشایخی کسی است که عاشقانه به فرهنگ و هنر این مرز و بوم خدمت کرد. آنها عاشق مردم و فرهنگ ایران بودند و تمام عمر خودش را گذاشت. مشایخی یکی از آن شایسته ها بود و صحنه تئاتر برایش مقدس بود. همواره می‌گفت من خاک پای مردم هستم و به خاطر ایران، خدمت و فرهنگ، زندگی خودش را در 65 سال عمرش وقف هنر و هنرمندی کرد.

راد افزود: در صحنه تئاتر، تلویزیون و سینما بهترین‌ها را به یادگار گذاشت و در تاریخ می‌ماند. همواره نام جمشید مشایخی ذکر و زمزمه مردم است. باید مکان‌هایی در کشور به نام این بزرگان باشد. البته نام برخی از سالن‌های تئاتر به نان این عزیزان است و چرا سینما و محلات این اتفاق نیفتد؟ قرار است کوچه جیم محل زندگی جمشید مشایخی، به نام این بزرگمرد نامگذاری شود که با حمایت و پشتیبانی شورای شهر تهران و دست اندرکاران امر این اتفاق می افتد.

منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما تصریح کرد: این جمعیت عظیم مردمی به ما می‌گوید صفا و صمیمیت را جمشید مشایخی ارزانی داشت. او هیچ وقت نان به نرخ روز نخورد بلکه حرص و جوش خوردند تا پایان ایستادند تا غنا و توسعه هنر بماند. این سفره کمال و جامع هنر و هنرمندی را مدیون امثال او هستیم. هیچ ندارم بگویم جز اینکه رهروی کوچک در مسیر پرمخاطره توسعه و رشد و نمو هنر این مملکت باشیم. مخاطره به معنای تلاش که بایستی هنرمندان ما به میدان بیایند و به امثال مشایخی تبدیل شوند که کتیبه هایشان را مردم با افتخار به دست گرفته اند.

استاد علی نصیریان که سالها با جمشید مشایخی دوست بوده در پشت تریبون قرار گرفت تا در مقابل پیکر دوستش صحبت کند. او گفت: من قبل از اینکه راجع به جمشید مشایخی صحبت کنم از شما مردم قدرشناس تشکر کنم به این مراسم وداع آمده اید. آقای مشایخی سر درگذشت داود رشیدی گفتم انتظار نداشتم بیایم اینجا و با تو اینجا وداع کنم. من انتظار داشتم در اینجا با هم به روی صحنه برویم.

نصیریان افزود: من این چند صباح حال خوشی نداشتم و ندارم همسرم را از دست دادم. انتظامی و رشیدی را از دست دادم و حالا با مشایخی وداع می کنم. دوستانی که 60 سال کنار هم بودیم.

وی خاطرنشان کرد: سال 36 در اداره دراماتیک و تازه برای سینما، سمعی بصری درست کرده بودند و بخش تئاتر با کارهای ما راه افتاد. در یک اتاق سه در چهار خانه یک ارمنی کار کردیم و بعد مسئولین فرهنگ دیدند سال 36 با استاد مشایخی آشنا شدیم. هنوز به عنوان بازیگر مطرح نبود و یک پرسوناژ در نمایشنامه ای کم داشتم. از او خواستم و یک آشنایی داشت؛ ایشان در چند دوره رشد کرد.

این بازیگر پیشکسوت تئاتر، تلویزیون و سینما تاکید کرد: در آن دوران جمشید مشایخی بسیار خوش درخشید. هم خوش تیپ بود و بسیار نقش های خوبی را در این نمایشنامه های تلویزیون خصوصی بازی کرد. دوره بعدی تئاترهای سنگلج و دوره آخر حضور در سینما و تلویزیون بود.در هر دورانی پخته تر و شکوفاتر او را دیدیم و با آن تجربه در سینما درخشید.

وی با اشاره به نقش جمشید مشایخی در فیلم "گاو" که بسیار تاثیرگذار بود، افزود: از نقش جمشید مشایخی در فیلم "گاو" غافل نشویم و در کنار برجستگی نقش عزت الله انتظامی، بسیار تاثیرگذار ظاهر شد. مهمتر "کمال الملک" نام اثری بود که مشایخی آن را زنده کرد. مشایخی یکی از پنج ستون هنر نمایشی ایران به شمار می رود و صحنه را ترک می کنند شاهد ضایعه هستیم. اما جوانان امروز هوشیارند و مستعد بودن و هنرمندی مدرن شان را نمی توان نادیده گرفت. با این تفاسیر هرکس جمشید مشایخی نمی شود و جایگزینی نخواهد داشت. او صاحب علم عشق را از دفتر نیاموخت و خودجوش بود. همه این خودجوش بودن را ندارند. سوای هنر از اخلاق و مرام پهلوانی برخوردار بود که هنرمندان مان خصوصا نسل جدید می توانند اخلاق مشایخی را بیاموزند.

محمدحسین جعفری جلوه رئیس شبکه دو به نمایندگی از صداوسیما روی جایگاه رفت و گفت: استاد جمشید مشایخی هنرمند راستین صحنه زندگی، مرد پایدار غم ها و شادی ها و روز رفتن هم همراه مردم بود. چون در ایام آخر بیماری خواست تا نوروز مردم تلخ نشود و در سکوت رسانه ای دنیا را ترک کرد. چرا که جمشید مشایخی مصداق بارز آن کاراکتر سریال "پهلوانان نمی میرند" بود که شایسته این نقش و نام پهلوانی بود. امیدوارم که منش و اخلاق استاد جمشید مشایخی پیشه و راه اهالی فرهنگ و هنر باشد.

مدیرعامل خانه موسیقی فارغ از اجرای زنده قطعه موسیقی به اصالت هنری استاد جمشید مشایخی اشاره کرد و گفت: ما باید از این بزرگمرد درس معرفت و افتادگی بیاموزیم. نسل جدید هنر بدانند منش او افتادگی و ادب و احترام به پیشکسوت بود. متاسفانه این اواخر در فضای مجازی با برخوردهای ناپسندی مواجه شدیم؛ او رفت و باید بزرگمردی و اخلاقش را الگویمان قرار دهیم که در این چالش ها و هیاهوها سکوت کرد.

سام مشایخی به نمایندگی از خانواده مشایخی در جایگاه حاضر شد و گفت: دوست داشتم از مردم مهربان مان که قدر هنر و هنرمندان مان را می دانند. پدرم الان خوشحال است چون این شکوه مردم را دوس داشت. همیشه به من می گفت "خاک پای مردمم". خیلی دوست دارند همه بگویند کمال الملک سینمای ایران؛ ما کمال الملک داشتیم و نقاش بود. نام پدر من جمشید مشایخی است و در هنرمندی اش ادا درنیاورد که الان به ادا نامش را ببریم. او همیشه خودش بود و نامش را ببریم و بگوییم جمشید مشایخی سینمای ایران.

گفتنی است، مراسم ترحیم استاد مشایخی روز سه شنبه بیستم فروردین ماه از ساعت 16 تا 17:30 در مسجد جامع شهرک غرب برگزار می شود. پیکر این هنرمند فقید پس از اقامه نماز میت رهسپار خانه ابدی اش در قطعه هنرمندان شد.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست