در آستانه نخستین نشست پارلمان عراق که قرار است ظهر امروز برگزار شود، احتمال به تاخیر افتادن این نشست به دلیل عدم رسیدن حدنصاب قانونی، مطرح است.

به گزارش رویش نیوز به نقل از فارس، قرار است طبق دستور رئیس جمهور عراق، اولین جلسه پارلمان جدید، ظهر امروز (11:00 به وقت محلی) برگزار شود.

«علی التمیمی» کارشناس حقوقی عراق، دوشنبه (امروز) از احتمال به تاخیر افتادن نشست امروز پارلمان عراق و موکول شدن آن به زمانی دیگر خبر داد.

التمیمی در گفت‌وگو با وبگاه خبری «المعلومة» عراق گفت: نخستین نشست پارلمان عراق که امروز قرار است برگزار شود، احتمالا به دلیل عدم توافق گروه‌های سیاسی بر سر نامزدی ریاست جدید پارلمان، به تاخیر خواهد افتاد اما این مسئله از نظر قانونی مجاز نیست و تنها می‌توان به بهانه عدم رسیدن حد نصاب برای برگزاری نشست مذکور، آن را به تاخیر انداخت.

التمیمی تاکید کرد: نشست امروز که به دستور رئیس‌جمهور برگزار خواهد شد، به منظور ادای سوگند نمایندگان جدید و انتخاب هیأت رئیسه‌ برای پارلمان جدید است. پارلمان نیز تنها از طریق اعلام عدم رسیدن حدنصاب لازم برای تشکیل جلسه، قانون اساسی را دور بزند و رئیس سِنّی پارلمان مجبور خواهد شد تا این نشست را به زمان دیگری موکول کند.

وی افزود که بر اساس قانون اساسی عراق می‌توان این نشست را 15 روز دیگر به تاخیر انداخت و این زمان برای توافق بر سر پروسه سیاسی و اعلام نامزدی شخصیت‌های مورد توافق برای تصدی سه پست ریاست پارلمان، ریاست‌جمهوری و نخست‌وزیری کفایت می‌کند.

این در حالی است که تا به این لحظه هنوز تشکیل فراکسیون اکثریت پارلمان عراق در هاله‌ای از ابهام است. از یکسو ائتلاف‌های سائرون، النصر، الحکمة و ...مدعی تشکیل فراکسیون اکثریت شده‌اند و از سوی دیگر، « نوری المالکی» از تشکیل فراکسیونی دیگر با محوریت جریان‌های «دولة القانون» و «الفتح» خبر داده است.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست