بله، چون ایالات متحده رهبری حمله به عراق و اشغال این کشور را در سال ۲۰۰۳ برعهده داشت، حمله‌ای که بسیاری از زیرساخت‌هایی را نابود کرد که این کشور برای اینکه جامعه‌ای مدرن باقی بماند به آن‌ها احتیاج داشت.

به گزارش رویش نیوز به نقل از فردا: بله، چون ایالات متحده رهبری حمله به عراق و اشغال این کشور را در سال ۲۰۰۳ برعهده داشت، حمله‌ای که بسیاری از زیرساخت‌هایی را نابود کرد که این کشور برای اینکه جامعه‌ای مدرن باقی بماند به آن‌ها احتیاج داشت.
نه، چون پیش از ایالات متحده، رئیس‌جمهور اسبق عراق، صدام حسین، اهالی جنوب را به‌خاطر اینکه در دوره‌ی جنگ خلیج [فارس]در سال‌های ۱۹۹۰ و ۱۹۹۱ علیه او به پا خواسته بودند تنبیه کرد و هیچ زیرساختی برای‌شان نساخت.
اما اینجا یک بازی دیگر نیز در جریان است که ادعا می‌شود ایالات متحده در آن نقش دارد.
اعتراضات جنوب، که حدود دو هفته‌ی پیش در بصره آغاز شد، از اینجا جرقه خورد که ایران تامین برق آن منطقه را قطع کرد. این‌طور که گفته شده، دلیل این کار پرداخت‌نشدن طلب ۱.۵ میلیارد دلاری ایران است.
معترضان ایران را سرزنش نکردند، بلکه انگشت اتهام را به سمت آنچه آن را دولت بی‌عرضه و فاسد عراق نامیده‌اند نشانه رفتند. بااین‌حال، آن‌طور که در روز‌های اخیر، به‌صورت غیررسمی، به شبکه‌ی الجزیره گفته شده، ایالات متحده به عراق فشار آورده که به ایران پولی پرداخت نکند.
ایالات متحده در ماه می‌از برنامه‌ی جامع اقدام مشترک (برجام)، که در صحبت‌ها از آن با عنوان توافق هسته‌ای ایران یاد می‌شود، خارج شد، و اکنون درحال آماده‌کردن تحریم‌های جدید علیه تهران است. آمریکا برای این اقدامات در حال کسب حمایت متحدان‌اش است.
رحیم الدراجی سیاستمدار عراقی در گفتگو با الجزیره: آمریکا در حال استفاده از عراق است.
او اظهار داشت: «شخصاً معتقدم فشار‌هایی با هدایت دولت آمریکا بر مقامات عراقی وجود دارد که پول برق ایرانی‌ها را ندهند.»

او در پاسخ به این سؤال که چرا آمریکا باید چنین کاری بکند بیان کرد: «به نظر می‌رسد جنگ نیابتی اعلام‌نشده‌ای توسط آمریکا در برابر ایران وجود دارد و مقامات آمریکایی به‌وضوح می‌خواهند که دولت عراق هم بخشی از این جنگ باشد.»

بااین‌حال عراق مرز مشترک زیادی با ایران دارد و از روابط نزدیکش با این کشور که از زمان اشغال عراق به سرکردگی آمریکا شروع شده، راضی است.
ازنظر ناظران سیاسی، ایجاد تنش در رابطه‌ی ایران و عراق به خاطر پرداخت نکردن پول برق به ایران می‌تواند خطرناک باشد.

احمد رشدی، تحلیلگر سیاسی دراین‌باره به الجزیره می‌گوید: «آنچه من از گفتگو‌ها متوجه شدم این است که آمریکا به عراق فشار آورده که پول ایرانی‌ها را پرداخت نکند، اما عوامل دیگری هم در این زمینه دخیل هستند ازجمله ضعف دولت عراق که از مقاومت در برابر این فشار‌ها ناتوان است.»
برای ساکنان بصره توطئه‌های سیاسی بین‌المللی چندان اهمیتی ندارد.
چه در زمان صدام، یا حضور آمریکایی‌ها و حالا هم دموکراسی عراقی، اهالی بصره تغییر چندانی در وضع زندگی خود در طول چند دهه احساس نکردند و حالا به خیابان‌ها آمده‌اند تا خشم خود از این وضعیت را ابراز کنند.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست