دبیرکل حزب‌الله «معامله قرن» را مهم‌ترین پرونده منطقه خواند و گفت، آنچه در قبال سوریه انجام می‌شود به‌علاوه خروج آمریکا از برجام و تهدید به اعمال تحریم‌ علیه ایران، همه و همه در راستای معامله قرن است.
به گزارش رویش نیوز به نقل از رجانیوز، سخنرانی «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌‌‌الله در سخنرانی امروز خود به تشکیل دولت جدید لبنان و آخرین تحولات منطقه از جمله یمن، سوریه و فلسطین پرداخت.
 
لبنان
بر اساس گزارش النشره، وی در ابتدای صحبت خود به موضوع تشکیل دولت جدید در لبنان پرداخت و گفت: مشکل اساسی که تاکنون در مسیر تشکیل دولت لبنان مانع ایجاد کرده، نبود معیارهاست ، باید معیاری واضح و مشخص در این مورد وجود داشته باشد تا بر اساس آن دولت جدید تشکیل شود.
نصرالله تنها معیار مشخص برای تشکیل دولت جدید را «التزام به نتایج انتخابات» معرفی کرد و خواستار تعهد همه طرف‌ها به آن شد، سپس افزود: همه را به تشکیل دولت وحدت ملی که شامل تمامی طرف‌ها باشد، فرامی‌خوانیم.
 
آوارگان سوری
سید مقاومت در ادامه صحبت خود به مسأله آوارگان سوری در لبنان که تعداد آنها به بیش از یک میلیون نفر می‌رسد، پرداخت و گفت: هیچ کسی طرح بازگرداندن اجباری آنها به کشورشان را مطرح نکرده و نیازی به تنش در این موضوع نیست، همه از بازگشت داوطلبانه آنها سخن گفته‌اند. در حقیقت برخی سازمان‌های بین‌المللی و طرف‌های محلی، آوارگان را می‌ترسانند و اطلاعات نادرستی به آنها می‌دهند.
وی ادامه داد: پرونده‌ای در حزب‌الله برای این موضوع تشکیل داده‌ایم و «نوار الساحلی» نماینده سابق را مسئول پیگیری آن کرده‌ایم. حزب‌الله در این پرونده با پیچیدگی‌هایی روبروست و ما به واسطه روابط خوب و محکم خود با دولت سوریه می‌خواهیم در این موضوع کمک کنیم؛ به صورت مستقیم با آوارگان ارتباط برقرار خواهیم کرد و سازوکاری برای مطالبات آوارگان مشخص خواهیم کرد.  
 
بعبلک و هرمل
دبیرکل حزب‌الله سپس به برخی ناآرامی‌های اخیر در حوزه حساس «بعلبک و هرمل» اشاره کرد و گفت، بعد از پایان انتخابات و اعلام نتایج آنچه در بعلبک و  هرمل رخ داد غیرقابل فهم بود، در رسانه‌ها تحت عنوان هرج و مرج امنیتی بزرگ شد،‌ این موضوع باید متوقف شود. وی سپس اهالی این منطقه را به همکاری با ارتش و نیروهای امنیتی فرخواند.
 
فلسطین
محور بعدی سخنرانی دبیرکل حزب‌الله لبنان سپس سفر هیأت آمریکایی به منطقه با هدف اجرایی شدن «معامله قرن» بود. وی گفت: تمام رهبران سیاسی و کسانی که به مسأله فلسطین مرتبط هستند، باید به این تحولات توجه داشته باشند.
نصرالله گفت: آنچه در سوریه می‌گذرد به‌علاوه خروج آمریکا از توافق هسته‌‌ای با ایران و تهدید به اعمال تحریم علیه ایران و نفت این کشور همه و همه در راستای طرح آمریکا یعنی معامله قرن است که هدف آن تسویه مسأله فلسطین است.
نصرالله تأکید کرد: پرونده‌ای که در منطقه اولویت دارد ، معامله قرن است. تحرکات برای این پرونده آغاز شده و در آستانه اعلام رسمی آن توسط آمریکا هستیم.
وی گفت: راهپیمایی‌های بازگشت نشان دهنده یک مبارزه‌طلبی بزرگ است، جرأت غزه و مقاومت، معادله پاسخ به هر حمله‌ای را ثابت کرد.
 
سوریه
وی در ادامه و در خصوص تحولات جنوب سوریه گفت، همه برآوردهایی که در رسانه‌ها شنیده می‌شود حاکی از شکست‌های گروه‌های مسلح است. آنها در جنوب سوریه خواه در درعا یا قنیطره دچار شکست شده‌اند و به سمت آشتی خواهند آمد. نصرالله تأکید کرد: ما در جنوب سوریه در آستانه یک پیروزی بزرگ هستیم.
 
عراق
دبیرکل حزب‌الله ادامه داد، جنگنده‌های متخاصم (نیروهای آمریکایی) گروه‌های مقاومت عراقی در مرز سوریه وعراق را هدف قرار دادند و گروهی که هدف قرار گرفت «گردان‌های حزب‌الله عراق» بودند که منجر به شهادت و زخمی شدن چندین تن آنها شد، این یک موضوع خطرناک بود.
 
آمریکا
سید حسن نصرالله تأکید کرد: جداکردن فرزندان پناهجویان از والدین آنها نشان‌دهنده خوی وحشی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا است.
 
یمن
وی درباره یمن گفت: چند روز پیش ائتلاف متجاوز به یمن اعلام کرد در نتیجه بمباران هوایی صعده هشت نفر از حزب‌الله به شهادت رسیده‌‌اند و خبر دوم به اسارت گرفته شدن هشت اسیر از حزب‌الله بود. ما به دلایل مشخص هیچ زمانی نگفته‌ایم که در یمن هستیم یا نیستیم، خواه باشیم یا نباشیم این خبر را  قاطعانه تکذیب می‌کنم.
نصرالله درباره نبرد الحدیده گفت: ائتلاف سعودی از چند ماه پیش برایاین عملیات خود را آماده می‌کرد اما از همان ابتدا شکست خورد. آنچه در ساحل غربی اتفاق افتاد حتی از نظر معیارهای نظامی یک معجزه است. نبرد این منطقه درسی بزرگ بود که باید به دستاوردها در لبنان و فلسطین و غیره اضافه شود، امیدواریم این موضوع به درس عبرتی برای عربستان سعودی و امارات تبدیل شود. ریاض و ابوظبی باید بدانند در برابر ملتی تسلیم ناپذیر قرار گرفته‌اند.
دبیرکل حزب‌الله همچنین ضمن دورد فرستادن به نیروهای انقلابی یمن، گفت: ای کاش می‌توانستم در کنار شما باشم و بجنگم. 
 
مالزی و سودان
وی در ادامه از خروج مالزی از ائتلاف متجاوز به یمن قدردانی و از مشارکت نیروهای سودانی در این ائتلاف ابراز تأسف کرد. نصرالله از سودان درخواست کرد همانند مالزی نیروهایش را از ائتلاف عربی متجاوز به یمن بیرون بکشد.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست