مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با اعلام شرایط تاریخی سد زاینده‌رود، گفت: نیروگاه سد زاینده‌رود به علت کاهش شدید تراز آب از دی ماه سال گذشته امکان تولید را از دست داده است.
به گزارش رویش نیوز به نقل از شرکت آب منطقه ای اصفهان، مسعود میرمحمدصادقی در این خصوص، اظهار کرد: با توجه به شرایط موجود بعید به نظر می‌رسد تا شروع زمستان سال جاری بتوان نیروگاه سد زاینده‌رود را وارد مدار کرد و این موضوع یک رکورد تاریخی در تعطیلی نیروگاه سد زاینده‌رود است.
وی درخصوص نیروگاه کوهرنگ که هم‌اکنون فعال است، گفت: به دلیل کاهش ورودی‌ها میزان تولید در این نیروگاه نیز به شدت کاهش یافته که امید می‌رود این نیروگاه در سال جاری بتواند به تولید خود ادامه دهد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اصفهان حجم آب ورودی از ابتدای سال آبی را به سد زاینده‌رود 198 میلیون مترمکعب اعلام کرد و افزود: سال گذشته ورودی آب به سد 543 میلیون مترمکعب، هم چنین در میانگین درازمدت 637 میلیون مترمکعب بود.
وی حجم آب ذخیره مخزن سد زاینده‌رود در بیست و هفتم فروردین ماه را 156 میلیون مترمکعب اعلام کرد و گفت: سال گذشته در زمان مشابه حجم آب ذخیره شده در مخزن سد 334 میلیون مترمکعب و در میانگین بلندمدت 884 میلیون مترمکعب بود که خود بیانگر وضعیت نامطلوب منابع آبی در استان اصفهان است.
میرمحمدصادقی تصریح کرد: علاوه بر کلان‌شهر اصفهان به لحاظ تقسیمات سیاسی سه استان یزد، چهارمحال و بختیاری و مرکزی برای مصارف شرب و بعضاً صنعت به آب رودخانه زاینده رود وابسته هستند.
وی در خصوص ذخیره آب تا چه زمانی کفاف شرب را می‌دهد، اظهار کرد: تأمین آب شرب و زمان اتمام آن به آورد سد در ماه‌های آتی، نحوه جلوگیری از برداشت‌های کشاورزان در طول مسیر و میزان تحقق صرفه‌جویی در مصارف شرب و صنعت بستگی دارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای اصفهان با بیان اینکه به نظر می‌رسد در سال جاری و در ادامه روند فعلی، آورد سد زاینده رود از مجموع حداقل مطلق‌های ماهانه تجربه شده در 50 سال اخیر نیز کمتر باشد، گفت: در این صورت حجم آب موجود در صورت عدم محدودیت کیفی به سختی قادر خواهد بود تا پاییز امسال و شروع بارش‌ها کفاف شرب را بدهد که به این منظور علاوه بر صرفه جویی، استفاده از منابع محلی نیز در دستور کار قرار گرفته است.
وی امکان بهبود وضعیت سدها را در گرو همکاری مردم و تمامی استان‌های درگیر و نیز تا حدودی منوط به تحقق آوردهای مناسب در ماه‌های آتی دانست و تصریح کرد: این موضوع کاملاً وابسته به میزان نزولات جوی است.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست