دبیرکل حزب الله لبنان طی سخنانی اعلام کرد که آمریکا به دنبال چاههای نفت و گاز سوریه در شرق فرات است و سرنگونی جنگنده اف ۱۶ رژیم صهیونیستی به دستور شخص بشار اسد صورت گرفت.

به گزارش رویش نیوز به نقل از المنار، سخنرانی سید حسن الله دبیرکل حزب الله لبنان در مراسم گرامیداشت شهدای مقاومت در بیروت آغاز شد. مراسم گرامیداشت سران و فرماندهان شهید حزب‌الله هم‌اکنون در بیروت با حضور مقامات لبنانی و سفرای ایران،سوریه وفلسطین درحال برگزاری است. «شیخ اکرم الکعبی» دبیر کل جنبش نجباء عراق نیز در مراسم امروز حزب‌الله حضور دارد.

سید حسن نصرالله خاطرنشان کرد: مقاومت لبنان پس از پیروزی در جنگ ۳۳ روزه پایداری و قوای مقاومت را حفظ کرد. علیرغم اینکه چالش ها در حال حاضر بیشتر شده است اما مسیر مقاومت پویاتر از گذشته است. همه منطقه امروز در مرکز نبرد نفت و گاز قرار گرفته است و وارد این معرکه شده است و موضوع لبنان جدایی از کل منطقه نیست، حرص و طمع شیوه و ویژگی مسئولان کاخ سفید  شده است و آمریکا از بابت این که به طور آشکار این شیوه را اعلام کند شرم نمی کند.

دبیرکل حزب الله لبنان اظهار داشت: اسرائیل در حال حاضر تلاش می کند از وجود دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و جنگ سوریه سوءاستفاده کند و به قطعنامه بین المللی و آمریکایی در رابطه با الحاق بلندی های جولان به رژیم صهیونیستی دست یابد.

سید حسن نصرالله گفت: اشغالگران آمریکایی آنچه را از حضور داعش در سوریه مانده حفظ و از اقدام دیگران به نابودی آن جلوگیری می کنند. با وجود شکست داعش در سوریه اشغال بخش هایی از این کشور توسط آمریکا وجود دارد زیرا مهمترین چاههای نفت و گاز سوریه در شرق فرات قرار دارد.

دبیرکل حزب الله لبنان تصریح کرد: دولت ترامپ، عراق را میادین نفتی می‌بیند و اکنون مشغول مدیریت جنگ نفت و گاز در منطقه است. ترامپ عراق را میادین نفتی می‌بیند و مردم عراق باید به خوبی متوجه این مسئله باشند. او گفته که اشتباهات دولت قبل آمریکا در عراق را تکرار نخواهد کرد. امروز ترکیه و قبرس بر سر نفت اختلاف دارند. 

وی در ادامه اعلام کرد: گفته می‌شود که بحران روابط چند کشور خلیج فارس به دلیل تلاش‌های برخی برای سیطره بر گاز قطر است. اکنون آمریکا در حال اداره جنگ نفتی و گازی در منطقه است. کردهای [سوریه] باید از تجارب گذشته درس بگیرند. بدانید که آمریکا شما را ابزار دست خود کرده و در نهایت کار، شما را به ثمن بخس می‌فروشد.

سید حسن نصرالله در بخش دیگر سخنان خود گفت: ثروت نفتی موجود در جنوب لبنان متعلق به همه لبنانی ها است. موضوع اصلی در نزاع امروز با رژیم صهیونیستی، مسئله مرزهای دریایی است و نه مرزهای زمینی. وحدت موضع لبنانی ها مهمترین عامل پیروزی در این جنگ است. دولت لبنان باید در پرونده مرزها با رژیم صهیونیستی در سطحی رفتار کند که نشان دهد ما قوی هستیم. آمریکا میانجی صادقی برای حل اختلاف مرزی نیست. آمریکا حامی اسرائیل است. مسئولان و مقامات لبنانی باید هوشیار باشند و به آمریکای شیطان اجازه ندهند میان لبنانی ها تفرقه ایجاد کند، ما به عنوان جبهه مقاومت به حفظ وجب به وجب از خاک و سرزمین لبنان پایبندیم. 

وی تصریح کرد: تنها قدرت و توان لبنانی ها در نبرد نفت و گاز، مقاومت است. من به دولت لبنان می گویم به آمریکایی ها بگویید مطالبات و خواسته های ما را قبول کنید تا جنبش حزب الله به اسرائیل کاری نداشته باشد. ما می توانیم سکوهای نفتی و گازی رژیم صهیونیستی را ظرف چند ساعت تعطیل و فعالیت آن را متوقف کنیم، آمریکایی ها در واقع میانجی نیستند بلکه برای تهدید لبنانی ها آمده اند.

سید حسن نصرالله همچنین اظهار داشت: رژیم صهیونیستی در جنوب صیدا عملیات تروریستی انجام می دهد و دست به ترور افراد می زند و این تعرضی بر لبنان است و اقدامی تحریک آمیز برای ترورهای دیگر است.

وی با اشاره به سرنگونی جنگنده اف ۱۶ رژیم صهیونیستی در هفته گذشته گفت: آنچه که هفته گذشته در سوریه رخ داد، دستاورد نظامی منحصر به فردی است و آنچه که بعد از آن رخ می دهد دیگر مانند قبل نیست و تاثیر منفی بر اسرائیل خواهد گذاشت. بشار اسد دستور سرنگون کردن جنگنده رژیم اشغالگر را صادر کرد. این یک تصمیم سوری بود. کادر رهبری سوریه تصمیمی مبتنی بر دفاع از خود اتخاذ کرده است. کسی که جنگنده اسرائیلی را سرنگون کرد افسران و سربازان ارتش قهرمان سوریه بودند و ایران یا طرفی دیگر در آن نقش ندارد.

دبیرکل حزب الله لبنان اظهار داشت: اسرائیل در خاک فلسطین دیوار حائل می‌سازد و این بخشی از اقدامات اشغالگرانه این رژیم است و تاکنون به خاک لبنان نزدیک نشده است تا دیوار مرزی بسازد. تل آویو اکنون خارج از خاک لبنان در حال ساخت دیوار است و زمانی که این دیوار به خاک لبنان برسد مسئله آغاز خواهد شد.

سید حسن نصرالله درخصوص مسئله فلسطین و قدس نیز تصریح کرد: فلسطینیان در مخالفت با تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا علیه قدس اجماع و اتفاق نظر دارند. شهید احمد جرار نمونه و اسوه بود و همه باید او را سرمشق خود قرار دهند. ما باید هوشیار باشیم عاملی که مانع از جنگ افروزی جدید اسرائیلی ها می شود این است که به پیروزی در هر جنگ احتمالی در آینده مطمئن نیست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مردم ایران با عزم و اراده و استقامت خود نظام جمهوری اسلامی را خلق کردند و ۳۹ سال است که از آن دفاع می کنند. به حمایت و ایستادگی نظام جمهوری اسلامی ایران در کنار مقاومت و مستضعفان در لبنان، فلسطین، سوریه، عراق و یمن و سرتاسر جهان درود می فرستیم. ایران متحد و هم پیمان لبنان است. ایران هرگز در لبنان دخالت نمی‌کند و تاکنون کمک زیادی به لبنان کرده است و حمایت ایران از لبنان همیشگی و دائمی است. به امام خامنه ای و ملت عزیز ایران به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی درود می فرستیم.

سید حسن نصرالله خاطرنشان کرد: قیام مردمی بحرین و تظاهرات ضد دولتی آن با وجود همه اقدامات سرکوبگرایانه رژیم آل خلیفه همچنان ادامه دارد. رژیم آل خلیفه به بیگانگان تابعیت بحرینی می دهد و تابعیت بحرینی شهروندان خود را سلب می کند. آنچه در بحرین رخ می دهد یک تغییر بافت جمعیتی به سود اسرائیل و در راستای اهداف صهیونیسم است. ما بار دیگر حمایت خود را از مردم بحرین اعلام و جنایات رژیم آل خلیفه در حق مردم مظلوم این کشور را محکوم می کنیم.

دبیر کل حزب الله لبنان درباره انتخابات لبنان نیز اظهار داشت: قانون نسبیتی انتخابات در لبنان بهترین قانون در تاریخ این کشور است. این قانون از مهمترین دستاوردهای سیاسی در لبنان در دهه های اخیر است. از ویژگی های قانون انتخابات لبنان این است که برگزاری انتخاباتی آرام را تضمین می کند. قانون نسبیت انتخابات این است که به تنش و رقابت دو گروه سیاسی بزرگ در لبنان محصور نمی شود. جنبش حزب الله لبنان لیست های انتخاباتی بر کسی تحمیل نخواهد کرد و از همه می خواهد بر اساس مصالح انتخاباتی همکاری کنند. ماشین تبلیغاتی و رسانه ای خارجی تا زمان برگزاری انتخابات پارلمانی بر جنبش حزب الله لبنان در مسائل مختلف فشار خواهد آورد.

وی تصریح کرد: ما خواستار ائتلاف با جریان «المستقبل» نشدیم و این موضوع مطرح نیست، رقابت انتخاباتی ما با یک نفر یا یک گروه یا یک لیست نیست ما سهم خود را بر اساس قانون نسبیت خواهیم گرفت و اتحاد و ائتلاف ما با جریان ملی آزاد به رهبری میشل عون رئیس جمهوری لبنان پا برجا است. دو حزب هستند که از چند ماه گذشته تصمیم انتخاباتی خود را از پیش گرفته‌اند و آنها هم حزب‌الله و حزب جنبش امل هستند. با حزب سوسیالیست ترقی‌خواه به ریاست ولید جنبلاط گفتگو ادامه دارد و تا یکی دو روز آینده اسامی نامزدان انتخاباتی حزب‌الله اعلام خواهد شد.

افزودن نظر

captcha