رویش نیوز-محمود فروزبخش: 1-  هنوز در ماهیت اعتراضات مشهد شک وجود دارد. این که خودجوش بوده یا نبوده. از آن طرف آب بوده یا این طرف. ضد دولت برنامه ریز شده یا عمیقا مردمی بوده و از این دست سوالات. اعتراضات مشهد، هر چه بود، تمام شد و اکنون باید به فکر بعد از آن باشیم. ممکن است این حوادث در شهرهای دیگر هم دنبال شود. احتمال وقوع چنین اعتراضات دنباله دار در اوضاع سخت کنونی، محتمل است. در چنین جایگاهی باید به منتقدان انقلابی دولت روحانی اولین تذکر را این گونه داد:
مطمئن باشید اگر اعتراضات دنباله دار شود، شعارها و مطالبات در سطح «دولت» باقی نخواهد ماند. حتی اگر برفرض هم این مشکلات را مخالفان انقلابی دولت سامان داده باشند باز ادامه آن از دست ایشان خارج می شود.
سطح مطالبه گری اکنون مردم ما این پتانسیل را دارد که بلافاصله بعد از شعار علیه «دولت» به شعار علیه «حکومت» تبدیل شود. این تصور اشتباه است که افکار عمومی تنها و تنها از گرانی نالان می شوند. معمولا عامه مردم وقتی از چیزی شاکی و ناراضی می شوند از کل آن چیز اعلام بیزاری می کنند. فریادها در کف خیابان وقتی افسارگسیخته و بدون مدیریت دنبال شد، بدون شک در حد رئیس جمهور باقی نمی ماند.
حال اگر کسی این مهم را بداند، خواهد پذیرفت که اعتراضات این گونه نه به نفع اصولگرایان است و نه اصلاح طلبان. زیرا این دو گروه هر دو بر سر سفره حاکمیت ایران نشسته اند و جریان یافتن اعتراضات به اساس حاکمیت واضح است که به نفع دولت حاکم نیست و واضح است که به نفع جریان اصولگرای مدافع حاکمیت هم نیست.

2-  آیا اساسا شرکت درچنین تجمعاتی به نفع ایران است؟
جواب مشخص است. برگزاری این تجمعات از سوی هر دسته یا گروهی با منافع ملی تضاد دارد. زیرا در شرایطی که دنیا خود را برای فشار بیشتر به ایران آماده می کند تزلزل درونی، نشان دادن علامت هایی به آن سوی مرزهاست. این قبیل حرکات، سستی ایجاد شده در شالوده نظام را آشکار می کند و نمایانگر شکاف هاست. دشمن امروز ملت ایران با دیدن این صحنه ها با توان و ادله بیشتری می تواند عزم خود را جزم کند تا علیه ایران وایرانی برنامه ریزی کند. همانطور که وقایع تلخ سال 88، برای محکم ترکردن تحریم ها توسط بیگانگان راه را هموار کرد.
پس در این جایگاه هم بدیهی است که هیچ فرد یا جریان انقلابی طرفدار این اعتراضات یا دامه آن نیست زیرا جریان انقلابی در مقام دفاع از میهن و منافع ملی از همه حساس تر است. ای که حالا چند شعاری هم علیه دولت یا رئیس جمهور داده شود نباید موجب خوش خیالی شود و اصل موضوع که نمایش انسجام داخلی ایرانیان در برابر استکبار جهانی است، فراموش گردد.
 
3-  برخی هم اساسا وقایع مشهد را ناچیز می پندارند و می گویند اصلا موضوع مهم نبوده و نباید به آن پرداخت. این دسته معمولا در ذهن خود اعتراضات مشهد را وقایع سال های قبل و بعد از انقلاب اسلامی مقایسه می کنند و چون حجم آن را اندک و انگیزه را بچه گانه می بینند، بلافاصله حکم می دهند که چیز مهمی نیست. آن ها در پیش خود می گویند که ما دهه 50 و 60 را دیده ایم و این موردها اصلا پیش آن ها حساب نمی آید.
در پاسخ به این دسته باید گفت اولا وقایع دهه 50 و 60 از جنس «انقلاب» بوده و وقایع این گونه فعلی از جنس «فروپاشی» است. برای انقلاب بود که ایمان، عقیده، انگیزه، رهبری و عصبیت نیاز بود. برای فروپاشی اقتصادی فرهنگی اساسا به هیچ کدام از این ها نیاز نداریم. پس مشهد روز 7 دی را باید  جدی گرفت و با دقت و از سر دلسوزی برای کشور، جنبه های بعد از آن را رصد نمود.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست