دبیر حزب کارگزاران سازندگی استان اصفهان گفت: کاهش مصرف سوخت در کشور قطعاً می‌تواند یک هدف ارزشمند باشد، اما افزایش قیمت حامل‌های انرژی با توجه به اینکه تمام کالاها به هر شکل از حمل و نقل بهره مند می‌شوند برای اقتصاد کشور تورم 8 تا 9 درصدی ایجاد می‌کند و این تورم چون از مسیر افزایش ارائه خدمات نیست می‌تواند فشار مضاعفی را به مردم وارد کند.

به گزارش رویش نیوز سعید بزرگی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص خدمات دولت و انتظاراتی که از دولت دوازدهم وجود دارد، اظهار کرد: اگر بخواهیم یک حکم کلی در خصوص این موارد بدهیم به نظر می‌رسد که این افزایش قیمت‌ها کار صحیحی نیست. برخی از این موارد به‌واقع به نفع مردم  و برخی دیگر به ضرر آن‌ها است. اگرچه برخی افزایش قیمت‌ها با اندیشیدن تدابیری لازم است اما برخی افزایش قیمت‌ها صحیح نیست.

وی افزود: به‌طور مثال وقتی درباره یک سری کالاهای خاص مانند شیر، تخم‌مرغ و یا اقلامی از این دست که متوسط مصرف ایرانیان نسبت به مصرف جهانی پایین‌تر است صحبت می‌شود و این موضوع ارتباط مستقیم با سبد غذایی خانوار دارد به هیچ عنوان افزایش قیمت در این حوزه‌ها کار درستی نیست، اما موافق انجام طرح‌های حمایتی برای تولیدکنندگان این حوزه هستم تا آن‌ها هم بتوانند تولیدات اقتصادی داشته باشند.

دبیر حزب کارگزاران سازندگی استان اصفهان، تصریح کرد: زمانی که از افزایش قیمت حامل‌های انرژی مانند بنزین صحبت می‌کنیم فضا، فضای کاملاً متفاوتی است. عملکرد دولت روحانی در حوزه کنترل و نظارت بر میزان مصرف سوخت در کشور عملکرد مثبتی نبوده است. در گذشته افزایش قیمت بنزین در کشور به شکل چشمگیر را داشته‌ایم که این موضوع ایرادی است که به دولت‌های قبلی نیز می‌گرفتیم.

بزرگی گفت: کاهش مصرف سوخت در کشور قطعاً می‌تواند یک هدف ارزشمند باشد، اما افزایش قیمت حامل‌های انرژی با توجه به اینکه تمام کالاها به هر شکل از حمل‌ونقل بهره مند می‌شوند برای اقتصاد کشور تورم 8 تا 9 درصدی ایجاد می‌کند و این تورم چون از مسیر افزایش ارائه خدمات نیست می‌تواند فشار مضاعفی را به مردم وارد کند. بنابراین برای رفع این خطر باید تدابیر کمکی در دولت اندیشیده و سپس این کار انجام شود.

وی ادامه داد: در مورد حامل‌های انرژی بهترین سیاست در دولت اصلاحات انجام شد که هر سال با درصد ثابتی قیمت‌های بنزین افزایش پیدا می‌کرد و مردم با این سیاست هم قابلیت برنامه‌ریزی و هم آمادگی کافی برای افزایش قیمت‌ها را داشتند. با این سیاست شوک قیمتی به جامعه وارد نمی‌شد.

دبیر حزب کارگزاران سازندگی استان اصفهان، خاطرنشان کرد: شک نکنید که افزایش قیمت بنزین بر روی قیمت تمام کالاها تأثیر می‌گذارد، اما این افزایش قیمتی که در تمام کالاها ایجاد می‌کند تورم واقعی نیست، یک تورم انتظاری برای مردم ایجاد می‌کنند و برخی فرصت‌طلبان از این فضا استفاده می‌کنند.

وی در همین خصوص افزود: وقتی شما انتظار دارید قیمت‌ها افزایش پیدا کند و قیمت یک کالا هزار تومان افزایش یابد برخی سودجویان به جای یک هزار تومان، سه هزار تومان قیمت آن کالا را افزایش می‌دهند و این سه هزار تومان به این دلیل که پذیرش افزایش قیمت در جامعه به وجود آمده است از سوی مردم به راحتی پذیرفته می‌شود. باید جلوی سوء استفاده‌هایی از این دست که تورم‌های کاذب دارند و بسیار  آسیب‌زا است گرفته شود.

رای مردم به روحانی هنوز قوام نیافته است

دبیر حزب کارگزاران سازندگی استان اصفهان در خصوص خدمات دولت دوازدهم گفت: هنوز زمان زیادی از عمر دولت دوم حسن روحانی نگذشته است. اخیراً هم فضایی به وجود آمده است که برخی می‌گویند از دادن رای به دولت پشیمان هستم یا نیستم، اما این حرف‌ها چندان معنایی ندارد، چرا که رأی ما به دولت روحانی هنوز قوام نگرفته است و از این دولت هنوز خروجی نداشته‌ایم. چه اتفاقی در این بازه زمانی می‌تواند اتفاق افتاده باشد که بگوییم از رأی ها پشیمان هستیم یا نیستیم.

وی در همین خصوص ادامه داد: دولت دوم روحانی هنوز نتوانسته عملکرد خود را مورد ارزیابی قرار دهد. این دولت حداقل باید شش ماه تا یک سال کار کرده باشد تا نتایج عملکردش قابل بررسی باشد و بتوان آن را مورد نقد قرار داد.

بزرگی در خصوص مهم‌ترین انتظاری که از دولت حسن روحانی می‌رود، گفت: هم‌اکنون جامعه از رکود شدیدی رنج می‌برد و در اقتصاد این رکود سبب ورشکستگی و خروج موتورهای مولد و لرزیدن ستون‌های استقلال کشور(تولیدکنندگان) شده است. اگر این روال شکسته نشود در آینده نه چندان دور برای تأمین احتیاجات اولیه‌ نیازمند واردات خواهیم بود. با حضور کرباسیان در وزارت اقتصاد انتظار می‌رود که فضای کسب و کار رونق بیشتری گیرد.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست