نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: وقف مصداق بارز اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود و می‌توان با تکیه براین موضوع منویات مقام معظم رهبری را برای تولید اشتغال بر مبنای اقتصاد مقاومتی را محقق کرد.

به گزارش رویش نیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، حمیدرضا فولادگر در دیدار با حجت‌الاسلام والمسلمین رضا صادقی، مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان اظهار داشت: ترویج بسیاری از شعائر اسلامی و همچنین فرهنگ شیعه در کشور به واسطه ایجاد موقوفات توسط واقفان نیک اندیش صورت گرفته است.

وی افزود: همچنین در گذشته واقفان خیر‌اندیش با وقف برای امور مختلف بسیاری از مسائل جامعه را در زمینه‌های مختلفی از جمله آموزش، بهداشت و سلامت، کمک به نیازمندان و ... برطرف می‌کردند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: وقف به عنوان یک نهاد اجتماعی و اقتصادی محسوب می‌شود که کارکردهای بسیار زیادی در راستای ترویج فرهنگ و شعائر اسلامی، آموزشی و اقتصادی در جامعه دارد و باید به صورت ویژه به این امر نگاه شود.

وی خاطرنشان کرد: این موضوع یک نگاه ملی و عزم راسخ می‌طلبد که همه ارگان‌ها و نهادها باید برای ترویج فرهنگ وقف با سازمان اوقاف و امور خیریه به صورت هماهنگ اقدامات لازم را انجام دهند.

فولادگر بیان کرد: کارکرد وقف در حوزه اقتصاد و به ویژه اقتصاد مقاومتی بسیار مهم و تاثیرگذار است و بسیاری از مسائل را می‌توان با کمک این نهاد حل و فصل کرد زیرا که وقف مصداق بارز اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود و می‌توان با تکیه براین موضوع منویات مقام معظم رهبری را در جهت تولید اشتغال بر مبنای اقتصاد مقاومتی را محقق کرد.

وی به نقش و جایگاه وقف در اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و افزود: می‌توان با تشکیل کمیته‌هایی با حضور شرکت‌ها و نهادهای اقتصادی، خیران و واقفان نیک‌اندیش برای ایجاد وقف‌های مشارکتی در زمینه اقتصادی و کارآفرینی برنامه ریزی و اقدام کرد و این موضوع اهتمام ویژه‌ای می‌خواهد و امیدوارم که به زودی این موضوع نیز تحقق پیدا کند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون یکی از مسائلی که باید مورد توجه مردم و مسئولان قرار بگیرد این است که اجاره‌بهای موقوفات بسیار کم و ناچیز است به گونه‌ای که حتی درآمد یک روز مستاجر در موقوفات بیش از اجاره بهای ماهانه آن موقوفه است.

وی با بیان اینکه این موضوع سبب شده تا هم حق موقوفه و واقف نیک‌اندیش به خوبی ادا نشود و هم اینکه با درآمد پایین موقوفات امکان اجرای نیت واقف را برای اداره اوقاف سخت کرده و این موضوع نیز سبب شده تا این اداره نتواند در راستای فرهنگ‌سازی و جذب واقفان نیک‌اندیش برای ایجاد وقف‌های جدید اقدام لازم را به خوبی انجام دهد، افزود: یکی از مواردی که می‌تواند در توسعه و ترویج فرهنگ وقف در سطح جامعه موثر باشد اجرای نیت موقوفات در سطح گسترده است که این امر نیز نیازمند بازنگری در اجاره بهای موقوفات و مستاجران این املاک است.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست