رویش نیوز- علیرضا نریمانی: اربعین هر ساله شوری در بین مردم ایجاد می کند. عراقی ها در سخت ترین شرایط میزبانی از زوار امام حسین(ع) می کنند و هر آن چه که دارند را در طبق اخلاص می گذارند. در ایران هم چندسالی است که همزمان با این ایام موجی مردمی برخاسته و در حدود 2 تا 3 میلیون نفر از ایران دل به صحرا زده و راهی کشور عراق برای حضور در این حماسه حسینی می شوند. این روزها و در آستانه اربعین حسینی با توجه به میل میلیون ها نفر از ایرانیان برای حضور در کربلای معلی در روزهای منتهی به اربعین حسینی شاهد اتفاقات و حواشی عجیبی پیرامون این حماسه حسینی هستیم. اتفاقاتی که سال گذشته هم رخ داد و حداقل برای امسال امید به عدم تکرار آن را داشتیم. هزینه تراشی های بی مورد برای زائران اربعین حسینی کاری است که دوسالی است در حال انجام است و هر سال شیوه های جدیدتری به خود می گیرد.

یکی از هزینه هایی که واقعا جای سوال داشته و از سال گذشته بر هزینه های زیارتی اضافه شده است هزینه بیمه است؛ هزینه ای که واقعا بیهوده اضافه شده و خیلی هم تعهدی نسبت به بیمه شده ها نداشته و فقط روشی برای کاسبی از حدود 3 میلیون زائر اربعین است. اما امسال علاوه بر هزینه بیمه شاهد اضافه شدن هزینه ای 6 هزارتومانی برای هلال احمر هستیم. هزینه ای که ضربدر 3 میلیون زائر اربعین در حدود 18 میلیارد تومان می شود. آن هم در حالی که نیروهای هلال احمر به صورت داوطلبانه فعالیت می کنند و این شائبه را ایجاد می کند که برخی کسری های این نهادها را جبران کند.

دومین اتفاقی که امسال افتاد محاسبه دلار 4250 تومانی برای ویزای خروج از کشور توسط سامانه سماح بود. در حالی که دلار حد زیادی از نوسانرا تجریه می کند شاهد سو استفاده در هزینه ویزا هم بوده ایم به شکلی که سامانه سماح هر دلار را برای گرفتن ویزا 4250 تومان محاسبه کرده است آن هم در حالی که هر دلار در بازار 4015 تومان است و این اختلاف در 40 دلار هزینه ویزا می شود 9000 تومان که برای 3 میلیون زائر اربعین هزینه ای 27 میلیاردی است. نکته اینجا است که دیشب خبر جایگزین شدن ریال به جای دلار در مبادلات منتشر شد که با محاسبه ای سر انگشتی می توانستیم بفهمیم که دولت در هزینه ریالی اعلام شده عدد 4250 را برای دلار در نظر گرفته و فقط گرفتن هزینه به ریال برای سرپوش گذاشتن روی این سو استفاده از این پتانسیل عظیم است.

این اتفاق در حالی می افتد که هر ساله به امید حذف ویزای اربعین هستیم اما این امر محقق نمی شود آن هم در حالی که کشورهای زیادی با عراق این پیمان را دارند. نکته بعدی این که انتظار می رود که اگر ویزا هم حذف نمی شود دولت هزینه آن را برای این مدت به عراق پرداخت کند تا مردم بتوانند راحتتر به این سفر بروند اما به جای آن شاهد سبک های جدید از کاسبکاری هستیم

البته صحبت های دیگری چون دوبرابر شدن بلیط اتوبوس، نرخ بلیط هواپیما، عدم امکانات مناسب در مرزها و هزینه های پارکینگ، عدم توسعه جاده مسیرهای منتهی به مرز و ... نیز مطرح است که از آن گذر می کنیم و این نکته را باید خاطر نشان شد که در کشور به جای این که دست حمایتی برای زائران ایجاد شود تا بتوانند این سفر را با هزینه کمتری تجربه کنند شاهد این هستیم که دولت و برخی افراد دیگر در فکر سرکیسه کردن مشتاقان زیارت اربعین هستند.

 

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست