رویش نیوز-سینا روانبخش: رئیس جمهور حسن روحانی در حالی در جمع تعدادی از اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران به مناسبت آغاز سال جدید تحصیلی سخن گفت و چندین باره به مدح نقد و انتقاد کردن پرداخت که گویی همچنان یا در کسوت نامزد انتخابات ریاست جمهوری است و یا در مسیر تعهد مسئولیت و بالتبع پاسخگو بودن نسبت به عملکردها، به قول خود، نو سفر است. وی در این باره در دانشگاه تهران بیان داشته بود «رقابت را آزاد بگذاریم و برای نقد و مشارکت همه را تشویق کنیم، هر کسی که نقد می کند را تشویق کنیم زیرا نقد باید آزاد باشد. روحانی افزود: اگر استاد یا دانشجویی سر کلاس صحبتی کند، مورد پسند من نباشد، او اعتقاد و نظرش را گفته و نقد دلسوازنه کرده است، آن فرد باید تشویق شود» سخنان رئیس جمهور پس از بیش از چهار سال از سکان داری در قوه مجریه چنان در چشم مخاطبان به صورت برجسته به نظر آمد و می آید که باید از ایشان سوال کرد جنابعالی و دولتتان در این عرصه چه عملکردی داشته اید و آیا اکنون باید به عنوان مطالبه کننده به سخن بپردازید و یا در مقام مطالبه شونده پاسخگو باشید؟

نکته ای که در این بین عادی به نظر می رسد این نوع بیان رئیس جمهور است که تاکنون مستمر بوده و به احتمال بسیار زیاد نیز ادامه خواهد داشت به نحوی که ایشان آن چه را که خود بایستی در قبلا آن پاسخگوی عملکردشان باشند و تناقض های درون را توضیح دهند، به صورت یک مطالبه با دیگران به اشتراک می گذارند! و دقیقا مشخص نمی کنند که چه فرد و یا نهادی مخاطب این سخنان است. اما نکته ای که در به نظر می رسد نیاز به تامل داشته باشد این است که آیا اصولا نقد دولت و رئیس جمهور نیز مشمول این سخنان حسن روحانی قرار می گیرد –هرچند که تاکنون به گواهی شکایت های مطرح شده و سخنان درشت روحانی و لایه های مختلف دولتمردان علیه منتقدان اینگونه نبوده است- و آیا تشکل های دانشجویی و اساتید دانشگاه های کشور، حق این بیانات رئیس جمهور را ادا خواهند نمود یا خیر؟ آیا فضای دانشگاهی تشکل های مختلف دانشگاه در قابل مسائل روز سیاسی و اجتماعی و عملکرد مسئولین و رفتارهای دوگانه و یا چند گانه آن ها چه موضعی خواهد داشت و مهمتر این که چند نفر از دانشگاهیان منتقد دولت در ماه های آینده مورد تشویق دولت و رئیس دولت قرار خواهند گرفت؟

اگر به پس زمینه و عقبه عملکردهای جناب روحانی توجه داشته باشیم، نمی توان از بین صحبت های وی، رسالتی برای مجموعه های دانشگاهی از یک سو و استقبال دولت از انتقاد از سوی دیگر را انتظار داشت. اما اگر کمی بنا را همچون رئیس جمهور بر تفسیر شخصی از سخنان دیگران و رویدادهای مختلف استوار کنیم، می توان از صحبت های اخیر جناب روحانی چنین برداشت و تفسیر کرد که خوب است که این بیان رئیس جمهور توسط جامعه دانشگاهیان، قبل از هر فرد و نهادی در قبال خود دولت و رئیس جمهور نیز جامه عمل پوشانده شود. چرا که در این راستا به زعم مسئول قوه مجریه، هم رسالت دانشگاهیان عمل یافته و هم چندین باره می توان یگانگی یا چندگانگی رفتار مسئولین استقبال کننده از نقد را بررسی نمود. هر چند که در آئین افتتاح دانشگاه ها در دانشگاه تهران، فرصتی برای صحبت کردن به دانشجویان داده نشد که خود حاوی پیام های برای مخاطبان است، اما تا 16 آذر ماه 2 ماه فرصت باقیست تا دانشگاهیان به مطالبه رئیس جمهور جامه عمل بپوشانند و عملکرد دانشگاهیان و هم دولتمردان محترم مورد سنجش قرار گیرد و گزارش آن به عموم مردم داده شود که تا آن روز، دولت چند نفر از اساتید و دانشجویان منتقد دولت و رئیس جمهور را مورد تشویق قرار داده است.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست