به گزارش رویش نیوز به نقل از فارس، حجت‌الاسلام احمد سالک عصر امروز در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه ضمن عرض تبریک به مناسبت میلاد مسعود امام رضا(ع) و دهه کرامت اظهار کرد: برای رساندن پرچم این انقلاب به دست صاحب اصلی آن امام زمان(عج) سختی‌های بسیاری از سوی نظام سلطه و طرفداران آن در داخل کشور ایجاد شده که با اصل استقامت که در قرآن کریم به آن اشاره شده می‌توان به پیروزی رسید.

وی در این جلسه که با موضوع روشنگری پیرامون رخدادهای انتخابات اخیر شوراها برگزار شده بود، افزود: بنده به عنوان خدمتگذار مردم وظیفه خود می‌دانم که اطلاعاتی را در اختیار مردم بگذارم و از حقوق و رأی مردم به عنوان حق‌الناس دفاع کنم، چراکه این امر وظیفه هیأت عالی گزینش استان اصفهان است.

*فرآیند تشکیل هیأت نظارت بر انتخابات شوراها در استان اصفهان

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه روند قانونی انتخاب هیأت عالی نظارت بر انتخابات استان‌ها در انتخابات به عهده هیأت مرکزی است که با رأی مردم در صحن علنی مجلس انتخاب می‌شوند، گفت: بعد از آن‌که این هیأت مرکزی در مجلس انتخاب شد این افراد هیأت‌های عالی استان‌ها را تشکیل داده سپس نمایندگان مجامع استان‌ها 3 نفر را به عنوان هیأت نظارت بر انتخابات گزینش کردند.

وی با بیان اینکه در اصفهان مجمع نمایندگان استان اصفهان بنده، حسینعلی حاجی‌دلیگانی و اکبر ترکی را به عنوان هیأت عالی انتخاب کردند، اذعان داشت: پس از برگزاری نخستین جلسه بنده به عنوان رئیس هیأت عالی انتخاب شده و احکام مربوطه را صادر کردم.

سالک اضافه کرد: استان اصفهان آخرین استانی بود که هیأت عالی آن تشکیل شد اما زودتر از همه استان‌ها کار را شروع کرد، بر این اساس حاجیان که سابقه عملکردی درخشانی در این استان داشته و دوره‌ای به عنوان فرماندار بوده‌ است و اشراف کامل به ضوابط قانونی داشت به عنوان دبیر این مجمع انتخاب شد.

وی با اشاره به اینکه در اجرای فرآیند گزینش و برگزاری انتخابات از اکثر دستگاه‌ها کمک گرفته شده، ابراز کرد: مطالبه رهبر معظم انقلاب مبنی بر حضور حداکثری مردم پای صندوق‌های رأی در استان اصفهان محقق شد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پس از تشکیل دبیرخانه هیأت عالی در استان اصفهان 24 هیأت نظارت بر شورای اسلامی شهر و روستا در 24 شهرستان تشکیل شده و احکام مربوطه صادر و شوراهای نظارت تعیین شدند، خاطرنشان کرد: بر اساس سیاست‌هایی از قبیل تعامل با نمایندگان استان اصفهان نامه‌ای به همه نمایندگان استان ارسال و از آن‌ها درخواست کمک به هیأت نظارت کردیم به گونه‌ای که در شهرستان‌ها هر نماینده 10 نفر و در شهرها 6 نفر را برای همکاری معرفی کرد.

وی با اشاره به ثبت نام حدود 11 هزار نفر به عنوان کاندیدای شورای اسلامی شهر و روستا در استان تصریح کرد: حدود 445 نفر از این افراد با استعلام از دستگاه‌های 4 گانه رد صلاحیت شدند که در هیأت عالی گزینش با بررسی دقیق افرادی که در مدارک ارائه شده‌شان مشکلاتی وجود داشت با اصلاح این مدارک تائید شدند اما حدود 229 نفر که در پرونده‌شان محکومیت دادگاهی، شهرت به فساد و عدم مقبولیت مردمی به عنوان اشرار موجود بود شناسایی و به طور کلی رد صلاحیت شدند.

*بررسی احراز صلاحیت کاندیداها در هیأت نظارت بر اجرای انتخابات/ مفاسدی که با لابی در شورای مرکزی صلاحیت خو را تائید کردند

سالک در ادامه با بیان اینکه در احراز صلاحیت کاندیداها تمام ضوابط قانونی رعایت شده، یادآور شد: پس از بررسی نهایی صلاحیت‌ها نام افراد مردود به تهران اعلام شد و شورای عالی نظارت پاسخگوی تمام شبهات در این زمینه بود، اما تعدادی از افراد رد صلاحیت شده در تهران با مسؤولان مختلفی لابی کردند و در نتیجه این امر به تائید حدود 45 نفر از مردودین منجر شد.

وی ضمن ابراز تأسف از تائید افرادی که مشهور به انواع فساد مالی، اداری، جنسی و … بوده‌اند، عنوان کرد: بنده در مقام قاضی نیستم اما زمانی‌که خود افراد به دفتر بنده آمدند و به فساد خودشان اعتراف کردند دیگر نیازی به قضاوت وجود ندارد، اما جای نگرانی وجود دارد که عده‌ای با سیاست‌بازی تائید شدند و انسان باید غصه بخورد که سرنوشت کشور به دست چنین اشراری بیفتد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این مهم که حفظ آبروی انسان‌ها و پوشیدن عیوب مردم امری واجب است، ابراز کرد: اگر این مهم بر گردن ما نبود بنده پرونده تک تک این افراد را برملا می‌کردم تا مردم حقیقت این اشخاص را درک کنند، اما مردم که از این حقایق بی‌خبر بودند بعضاً در برخی شهرستان‌ها این افراد را با رأی بالا راهی شوراها کردند که بخش عمده این آرا در اثر جوسازی‌ها و غوغاسالاری‌های این افراد بود.

*هیأت داوری بر مسند قضاوت/ آیا مفاسد راهی شوراها خواهند شد؟

وی در رابطه با واکنش هیأت عالی استان نسبت به این تائید صلاحیت‌ها بیان کرد: ما شکایت خود را به هیأت عالی مرکزی و رئیس مجلس رساندیم و مدارک لازم را نیز که در اداره اطلاعات، قوه قضائیه، نیروی انتظامی و… موجود بود منعکس کردیم و قرار بر این شد که در تهران در این موضوع تجدید نظر صورت گیرد و چنانچه هیأت داوری این اعتراض را به حق دید می‌تواند فرد فاسد را از شورا حذف کرده و شخص علی‌البدل را جایگزین کند.

*تخلفات انتخاباتی زائیده خلأهای قانونی/ پیشنهادی برای رفع تخلفات و خلأها

سالک پیرامون تخلفات گسترده‌ای که در انتخابات اخیر صورت گرفته با بیان اینکه تخلفات دارای ریشه‌های مختلفی بوده، اذعان کرد: نخستین ریشه تخلف، خلأ قانونی است که باید با بررسی دقیق و موشکافانه توسط مجلس رفع و رجوع شود.

وی با اشاره به یکی از خلأهای قانونی تخلف‌ساز در انتخابات شوراها ابراز کرد: هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا توسط مجلس انتخاب می‌شود و از آنجا که خود این هیأت از اعضای مجلس هستند یک لابی گسترده با استفاده از روابط بین افراد صورت می‌گیرد و این امر موجب تائید صلاحیت افراد ناشایست خواهد شد، بر این اساس پیشنهاد می‌شود این دستگاه اجرایی از مجلس خارج شده و بر عهده دستگاه‌های دیگر قرار گیرد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد: پیشنهاد ما این است که این هیأت اجرایی از هر 3 قوه انتخاب شود تا احتمال لابی و شهادت‌های دروغین کاهش یابد و نظارت دقیق‌تری صورت گیرد.

وی با اشاره به یکی دیگر از خلأهای قانونی مبنی بر تائید صلاحیت افراد زیرمجموعه بخشداران تصریح کرد: در قانون آمده که اگر بخشدار به فردی مظنون شد می‌تواند از دستگاه‌ها استعلام کند اما اگر مظنون نشد فرد تائید صلاحیت می‌شود، در این صورت هر بخشدار می‌تواند از تخلفات رفقای خود چشم‌پوشی کند در این صورت رأی مردم مال‌المصالحه سلایق سیاسی خواهد شد.

*متمولانی که سرنوشت روستاها را تغییر دادند/ پابرهنه‌ها بی نصیب از انتخاب

سالک با بیان اینکه در متن قانون آمده در انتخابات شوراها افراد هر روستا حق دارند در همان روستا رأی بدهند، خاطرنشان کرد: این بخش از قانون توسط هیأت مرکزی در دقیقه 90 بدین‌گونه تفسیر می‌شود که هر کس یک آجر در روستایی داشته می‌تواند در آن روستا رأی بدهد، در نتیجه در یک روستایی که 100 نفر جمعیت دارد 500 رأی مأخوذ می‌شود، به‌ گونه‌ای که افراد متمول که در روستاها به ساخت ویلا پرداخته‌اند و با وجود آنکه سالی چند روز را در آن روستا سپری می‌کنند در سرنوشت چند کشاورز بی‌بضاعت دخالت می‌کنند و آینده را به نفع متمولان رقم می‌زنند.

وی در خصوص یکی دیگر از موارد خلأ قانونی در مسأله انتخابات شوراها بیان کرد: در روز انتخابات شما مشاهده می‌کنید که یک مرتبه چندین اتوبوس آدم از یک جایی وارد روستایی شده و در صف رأی می‌ایستند، اما قانون می‌گوید باید با بررسی کد ملی شهرستان اشخاص مشخص شود در حالی که بررسی این امر به 6 ماه زمان نیاز دارد که در کل افراد از اعمال آن صرف نظر می‌کنند، بدین ترتیب مسأله خرید آرا و لابی‌های گسترده انتخاباتی سرنوشت را به‌گونه‌ای دیگر رقم می‌زند.

*تخلفات گسترده در انتخابات اخیر/ آرای بهارستان بازشماری شد/ اجازه بازشماری آرای اصفهان صادر نشد

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی پیرامون تخلفات انتخاباتی با بیان اینکه هیأت عالی استان شکایت‌هایی را در این خصوص به هیأت مرکزی ارائه داده، عنوان کرد: نتیجه این شکایات این شد که در بهارستان 3 صندوق بازشماری شد و با توجه به اینکه تعداد آرای زیادی تغییر کرد تصمیم بر آن شد که کل آرای این شهرستان بازشماری شود و در نتیجه به جابجایی برخی از کاندیداها منتج شد.

*لابی‌گری‌هایی که نتیجه داد/ هیأت مرکزی قانون را زیر پا گذاشت

وی در رابطه با تخلفاتی که در شهر اصفهان و دیگر شهرستان‌ها اتفاق افتاده بود نیز یادآور شد: شکایات ما پس از کشمکش‌های فراوان به هیأت داوری ارسال شد و قرار بود رسیدگی شود، اما در حین این فرآیند یک مرتبه نامه‌ای از بحیرایی از هیأت مرکزی مبنی بر تائید آرای شهر اصفهان و دیگر شهرستان‌ها به دست ما رسید، بر این اساس من می‌خواهم به مردم بگویم که ما تلاش قانونی خود را انجام دادیم که مر قانون انجام شود اما بعضاً هیأت مرکزی با لابی‌های فراوان قانون را زیر پا گذاشت.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای افزود: پس از نامه بحیرایی بنده یک پرونده قطور از تخلفات ارائه شده به رئیس مجلس و یک شکایت را به همراه 50 نفر از نمایندگان مجلس به اصل 90 ارائه کردیم که در حال بررسی است هرچند که نتیجه آن معلوم نیست.

وی در ادامه با بیان اینکه ما می‌خواهیم مردم بدانند که همان زمان برای احقاق حقوقشان اقدام کردیم در پاسخ به این سؤال که چرا همان روز اقدام به رسانه‌ای کردن این مفاسد نکردید، مطرح کرد: اگر آن زمان به فکر رسانه‌ای کردن تخلفات بودیم جز ایجاد تشویش و بر هم زدن آسایش کشور کاری از پیش نمی‌بردیم، اما با تدبیر و استفاده از راهکارهای قانونی در جهت رفع تخلفات برآمدیم.

*تخصص و تعهد ملاک انتخاب شهرداران باشد/ نظام مال‌المصالحه سلایق سیاسی قرار نگیرد

سالک در توصیه‌ای به اعضای شورای پنجم شهر و روستاهای استان اصفهان اظهار کرد: توصیه می‌کنم در انتخاب دهیار و شهرداران دقت کنند و نظام را مال‌المصالحه سلایق سیاسی خود قرار ندهند، از سیاسی‌کاری و سیاست زدگی بپرهیزند، از دخالت سلایق شخصی بپرهیزند و شهردارانی را انتخاب کنند که متخصص، متعهد و دلسوز منافع مردم باشند.

وی اضافه کرد: از اعضای شورای جدید خواستارم که تسویه حساب گذشته را عملیاتی نکنند و با تغییر شهردار کلیه نیروهایی که سال‌های سال دارای تجربه درخشان در شهرداری‌ها هستند را برکنار نکنند و از تجربه و تخصص آن‌ها بهره‌مند شوند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه اساس انقلاب اسلامی بر مسائل فرهنگی است و فرهنگ در این کشور مظلوم واقع شده، خاطرنشان کرد: خواهش بنده از شوراهای شهرستان‌ها و روستاها این است که اساس ارتقای استان را بر ارتقای فرهنگ دینی و اخلاقی قرار دهند و نسبت به مسائل فرهنگی، دینی و اعتقادی بی‌تفاوت نباشند.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست