رویش نیوز- یادداشت ارسالی مخاطبین: حضور در لیست های انتخاباتی در قبال پرداخت مبالغ نجومی، از جمله واقعیت های تلخی است که افشای برخی از مصداق های مستند آن در انتخابات های گذشته، چالشی جدی پیش روی جریان اصلاحات قرار داده است.

در نخستین زمزمه های این فساد سیاسی، الهه كولايي فعال سياسي اصلاح‌طلب و عضو شوراي هماهنگي مجمع زنان اصلاح‌طلب در انتخابات مجلس دهم كه با وجود سوابق كاري و داشتن چهره‌اي سرشناس در جريان اصلاحات از فهرست اميد در مجلس شوراي اسلامي جا مانده بود در مصاحبه‌اي با خبرگزاري «آنا» اعلام كرد: "«به هر حال افرادي كه از امكان مالي و ارتباطات خوبي برخوردارند و چنين امكاناتي براي آنها فراهم است، قطعاً نسبت به بقيه افراد شانس بيشتر و بهتري براي حضور در همه ليست‌هاي انتخاباتي دارند.» وي دربخشي ديگر از سخنان خود اظهار داشت: «هميشه پول و قدرت در حوزه سياست تأثيرگذار هستند. برخي كانديداها از طريق رانت وارد ليست اميد شدند و من اين مسئله را تكذيب نمي‌كنم.‌» كولايي«پول» و «رانت» را يكي از ابزارهاي مهم براي ورود به سياست و حضور در ليست‌هاي انتخاباتي دانست و ادامه داد: پول و رانت و همچنين تلاش براي استفاده از سازوكارهاي مؤثر در نتايج انتخابات، هيچ‌گاه از عرصه رقابت‌ها خارج نشده و نخواهد شد. ضمن اينكه در توسعه‌يافته‌ترين و پيشرفته‌ترين كشورها نيز شاهد تأثيرگذاري چنين عواملي در انتخابات يا ورود كانديداها به ليست‌ها هستيم."

پس از آن، فاطمه دانشوربا رسانه ای کردن پیشنهاد 2میلیاردتومانی کرباسچی وحقانی را برای گنجاندن نام وی در لیست اصلاح‌طلبان در انتخابات اخیر شورای شهرتهران، هزینه این افشاگری را پرداخت و نام این بانوی فعال اصلاح طلب نیز به طور کلی از لیست انتخاباتی اصلاح‌طلبان حذف شد.

اما در جدیدترین خبر از این رویه جبهه اصلاحات، روزنامه آفتاب یزد با انتشار مطلبی افشاگرانه از گرفتن ورودی و یا به عبارتی باج 2 میلیارد تومانی از نامزدهای انتخابات شورای اسلامی شهر تهران برای ورود به لیست امید توسط یکی از دبیران احزاب اصلاح طلب خبر داد.

آفتاب یزد با نوشتن مخفف نام این دلال لیست،  [غ. ک] عملاً با صراحت نسبی او را غلامحسین کرباسچی دبیر حزب کارگزاران سازندگی معرفی کرده است.

این خبر طی روزهای گذشته موجی تازه از انتقادات شدید به رویه ایجاد شده در انتخابات های مختلف جریان اصلاحات را به همراه داشت.
اما در اصفهان، فارغ از ابهامات و انتقادات متعدد درخصوص توانمندی ها وشایستگی افراد قرار گرفته در لیست اصلاح طلبان، بدنه گروه های حامی اصلاحات در این شهر نیز انتقادات جدی نسبت به عدم حضور برخی چهره های مؤثر در لیست امید داشتند.

از جمله شخصیت های دانشگاهی، مؤثر و توانمند علمی اصفهان که عدم قرارگیری وی در لیست امید شورای شهر اصلاح طلبان ضمن ایجاد شگفتی، نقدهای جدی را به همراه داشت، دکتر رضا اسماعیلی است.

این چهره علمی و فعال اصلاح طلب بعنوان ریس ستاد انتخاباتی (یاران اعتدال) روحانی دراستان اصفهان و نامزد پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر اصفهان که نقش بسزایی در معادلات انتخاباتی اصلاح طلبان این استان ایفاء نمود، در برخی یادداشت های خود درکانال های شخصی اش، مواردی را عنوان نموده که افکار عمومی را به تأمل بیش از پیش وا می دارد.

وی در تاریخ 5 اردیبهشت ماه 96 با اشاره تلویحی به پیشنهاد یکی از هم حزبی های خود مبنی بر ورود به شورای شهراصفهان در قبال پرداخت 350 میلیون تا چند میلیارد تومان، می نویسد: "سه روز از اعلام نتایج  صلاحیت داوطلبان عضویت در شورای شهر گذشته است. دیروز مراجعه کننده خاصی داشتم. او پیشنهادی خاص داشت که اگر می خواهی وارد شورای شهر شوید هزینه بر است و حد اقل سیصد و پنجاه میلیون تا .... میلیارد تومان هزینه میخواهد. شما به حساب بریزید تا ان شاالله شما را در شورای شهر ببینم. من پرسیدم در مقابل یک عضو شورای شهر چقدر حقوق میگیرد.؟ پاسخ او مرا در شوک فرو برد.
به ایشان گفتم. من یک معلم دانشگاه هستم و چننین پولی ندارم. تخصص من برنامه ریزی اجتماعی و فرهنگی است. امده ام تا تجربیات و دانش و تخصص در خدمت اعتلای اصفهان قراردهم و از حقوق همشهریان خود در زندگی شهری دفاع کنم. ایشان گفتند فکر نمی کنید اشتباه امده باشید!!!شما بعد چندین برابر ان را بدست میاورید!!!!.
 هنوز در شوک مانده ام که ما اصفهان را برای خودمان وخانواده امان و هم گروهی و هم جناحی امان می خواهیم یا خود را برای اصفهان؟"

به هرترتیب، اسماعیلی بعنوان یک چهره دانشگاهی شناخته شده و از اعضای اصلی شورای مشورتی حزب اعتدال و توسعه در استان و ریس ستاد انتخاباتی (یاران اعتدال) روحانی دراستان اصفهان بطور ناباورانه ای از حضور در لیست اصلاح طلبان شورای شهر اصفهان جا می ماند تا برخی چهره های ناشناخته با سوابق بسیار معدود، در این لیست جای گیرند.

با پایان انتخابات و راهیابی همه گزینه های لیست امید به شورای شهر اصفهان، نگاهی به نوشتارهای پساانتخاباتی این فعال اصلاح طلب و دغدغه های وی درخصوص شفافیت مالی و سلامت اقتصادی راه یافتگان به شورای شهر، قابل تأمل می باشد.

این چهره دانشگاهی با اشاره به عدم شفافیت هزینه های انتخاباتی کاندیداها اعم از هزینه های تبلیغاتی و اطلاع رسانی برگزاری جلسات و نشست هابعنوان یکی از کاستی های مهم نظام انتخابات شورای شهر، سؤالاتی را پیش روی مخاطبان خود قرار می دهد.

اسماعیلی در کانال تلگرامی خود می نویسد: تفاوت دریافت حقوق اعضای شورا و هزینه های تبلیغاتی را چه کسی یا کسانی پرداخت می کنند؟ نقش رانت اطلاعاتی درتصمیمات شورای شهروگروه های ذینفوذ دراقتصاد شهری در کجاست؟ حمایتگران چگونه به سودی بیش از هزینه ها دست پیدا می کنند؟
بدین ترتیب باید دید با حذف چهره های برجسته، توانمند و سالم اصلاح طلب همچون اسماعیلی از فهرست لیست امید شورای شهر اصفهان، آیا فهرست شورای شهر اصلاح طلبان اصفهان نیز همانند تهران در معرض باج خواهی و فروش قرار گرفته است؟!!

نظرات (2)

  1. دنده عقب 1396/04/11 10:35

    نکته این است که اصلاح طلبان آنچنان از رای مردم به خود و یا از قطعی بودن نتایج انتخابات حتی قبل از رای گیری (!) مطمئن هستند که لیست فروشی هم می کنند. زمان پهلوی هم که نمایندگان هر شهر از قبل توسط ساواک و دربار تعیین می شدند برای خرید مناصب برنامه های مشابهی وجود داشت.

  2. مجید 1396/04/12 12:46

    با سلام در اصفهان را نمیدانم اما در تهران لیست فروشی اتفاق نیفتاد، در تهران به اعضای لیست امید گفته شد برای پیشبرد تبلیغات نفری 100میلیون تومان پرداخت کنند. اینکه گفته شده کاندیداهای لیست امید نفری 1میلیارد تومان پرداخت کرده اند، تهمت است.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست