رئیس ستاد انتخابات شورای شهر تهران از ارائه حدود ۲۰۰ شکایت نامزدهای شورای شهر تهران به دفتر هیئت اجرایی مستقر در فرمانداری خبرداد و گفت: شکایتهای مطرح شده تا پنج روز آینده بررسی و نتیجه آن اعلام می‌شود.

به گزارش رویش نیوز علی‌اصغر ناصربخت در گفت‌وگو با تسنیم درباره اعتراضات برخی از نامزدهای پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر تهران نسبت به مسئله تجمیع آرا در وزارت کشور و بعضی دغدغه‌های مطرح شده در شمارش آرا اظهار کرد: بحث تجمیع آرا در روز رای گیری و در محل شعبه انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: در روز اخد رای گیری بعد از شمارش آرا، نتیجه وارد سامانه‌ جامع کشوری شده و این سامانه نیز کار تجمیع را انجام داده است؛ دیگر از روشهای دستی کمتر بهره گرفته می‌شود و البته تمامی صورتجلسات فرآیند انجام شده نیز به فرمانداری انتقال یافته است.

رئیس ستاد انتخابات شهر تهران با بیان اینکه نامزدهای معترض فرصت طرح شکایت را تا آخر وقت روز سه‌شنبه دوم خرداد داشته‌اند، گفت: ما واحدی را برای شکایت نامزدهای انتخابات طراحی کردیم و تا آخر وقت سه‌شنبه دوم خرداد در حدود 200 نفر از کاندیداها شکایت خود را انجام داده‌اند و هیئت اجرایی نیز اعتراض وارد شده را مورد بررسی قرار می‌دهد.

ناصربخت درباره علت غالب شکایات و حضور نامزدهای مطرح در دو روز زمان شکایتها گفت: اکثر نامزدهایی که اعتراض خود را ثبت کرده‌اند نسبت به خوانش آرا اعتراض کرده‌اند و درخواست خوانده شدن مجدد آرا را دارند که بررسیهای قانونی انجام می‌پذیرد.

وی با بیان اینکه در مدت زمان پذیرش شکایتهای نامزدها غالباً کاندیداهای غیر شاخص حضور یافتند، توضیح داد: در طی دو روز فرصت شکایتها از میان کاندیداهای شاخص فقط آقایان تقی‌پور، سرخو و قناعتی در دفتر شکایات حاضر شدند و روند قانونی را انجام دادند.

معاون فرماندار تهران درباره شکایت لیست خدمت نسبت به برخی دغدغه‌های مطرح شده از سوی آنان عنوان کرد: اکثریت نامزدهای این لیست درخواست و اعتراض خود را به وزارت کشور ارائه دادند که البته باید این درخواست همانند 200 نفر مطرح شده در دفتر شکایات و فرمانداری انجام می‌گرفت.  

ناصربخت درباره این پرسش که برخی اعتراضات نامزدها نسبت مورد تایید نبودن سامانه مذکور در انتخابات  وجود داشته است، گفت: این سامانه برای تمام کشور طراحی شده و نتایج انتخابات نیز در هر شعبه بعد از صورتجلسه شدن وارد سامانه می‌شود و البته صورتجلسات نیز به فرمانداری ارائه خواهد شد.

وی افزود: ضمناً قانون پیش‌بینی کرده که محل اعتراض در این موارد وزارت کشور نیست و اعلام شکایات تحت نظر هیئت اجرایی است که باید بعد از ارائه درخواست مورد بررسی قرار گیرد.

معاون فرماندار تهران با بیان اینکه هیئت نظارت نیز نسبت به تجمیع آرا آگاهی داشته است، گفت: برخی نامزدها که احساس کرده‌اند حقی نسبت به آنها ضایع شده است شکایت و اعتراض خود را به طور قانونی ابراز کرده‌اند که هیئت اجرایی و هیئت نظارت آن را مورد توجه و بررسی قرارمی‌دهند.

به گفته ناصربخت، هیئت اجرایی و همچنین هیئت نظارت حدود 200 درخواست اعتراض و شکایت ثبت شده را در صورت وارد بودن مورد بررسی کامل قرار می‌دهند و ظرف پنج روز آینده نتیجه نهایی را اعلام می‌کنند.

وی افزود: به‌طور حتم اگر مستندات تخلف وجود داشته باشد باید از سوی افراد مطرح کننده ارائه شود تا هیئت اجرایی و هیئت نظارت نیز آنها را مورد توجه قرار دهند.

  رئیس ستاد انتخابات شهر تهران درباره اینکه آیا در صورت اعتراض جدی کاندیداهای شورای شهر بازشماری آرا نیز انجام خواهد گرفت یا خیر گفت: این مهم در حوزه صلاحیت هیئتهای اجرایی و نظارت است و در حیطه وظایف فرمانداری محسوب نمی‌شود؛ از نظر ما انتخابات با توجه به راهکارهای قانونی برگزار شده و در هر صندوق نیز هیئت نظارت، بازرسان و سایر متولیان ذیربط وجود داشته‌اند.

ناصربخت تصریح کرد: در هر صورت برای بازشماری آرا باید دلیلی متقن و موجه از سوی نامزد اعتراض کننده ارائه شود تا هیئت اجرایی و نظارت  از اختیارات خود در این زمینه بهره بگیرند.

وی افزود: این نکته ضروری است که صرف درخواست یک داوطلب برای بازشماری آرا این کار انجام نمی‌گیرد بلکه همه مستندات نیز باید ارائه شود تا هیئت اجرایی و نظارت به بازشماری آرا قانع شوند و اقتاع صورت پذیرد؛ البته به ندرت این مهم انجام می‌پذیرد و باید مستندات برای آن ارائه شود.

افزودن نظر

captcha