رویش نیوز یکی از مهمترین بخش های پرونده انتخاباتی خود در طول انتخابات های مختلف را به گفتگو با نامزده های انتخاباتی اختصاص می دهد. این امر از انتخابات مجلس نهم آغاز شده و در انتخابات چهارم شورای اسلامی شهر و انتخابات مجلس دهم نیز ادامه یافت. این بار هم در نزدیکی پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر اصفهان رویش نیوز گفتگوهایی تفصیلی و اختصاصی با این نامزده های انتخاباتی انجام داده است که به مرور در سایت منتشر خواهد شد. دوازدهمین گفتگوی انتخاباتی با آقای مهندس اصغر آذربایجانی را در ادامه می توانید مطالعه کنید:

 

-ارزیابی شما از دوره چهارم شورای شهر با همه اتفاقاتی که افتاده و نقاط ضعف و قوت چه بوده است؟

تبریک عرض می کنم اعیاد شعبانیه را خدمت همه بزرگواران. دوره چهارم شورای شهر دورانی بود که شاهد فراز و فرودهایی نسبت به دوران قبل از خود است. از حیث شکلی از تعداد ۱۱ نفر به ۲۱ نفر افزایش یافت و ما شاهد تنوع تخصص ها و تنوع ظرفیت ها و گروه های مختلف بودیم. در این دوره، بیست و یک نفر دور هم جمع شدند و از طرف دیگر در حوزه اعضای عمومی شاهد اتفاقاتی بودیم که این دوره را با دوره‌های گذشته متمایز می‌کند. ای دوره روح حاکم بر نگاهشان در اعضای شورا و تفکر اعضای شورا که در شعارهای انتخاباتی زمان دوره چهارم مطرح میشد، بیانگر این موضوع است که دوره چهارم نسبت به زمان های گذشته متفاوت است. منشور دوره چهارم شورای شهر به عنوان یک میثاق نامه بود که در ابتدای دوره چهارم توسط همکاران محترم در شورای شهر مطرح شد و در یک جلسات کارشناسی نگارش شد و در جلسه علنی شورای شهر مورد تایید قرار گرفت  و بعنوان یک برنامه قرار گرفت.

به عبارتی سیاست گذاری‌ها و تصمیم‌هایی که در شورای شهر انجام می گرفت بر اساس این منشور بود. در ابعاد مختلف چه سیاست های حاکم بر کل شورا چه سیاست هایی که در کمیسیون های تخصصی من جمله حمل و نقل، ترافیک، محیط زیست، فرهنگ و اجتماع، ورزشی، اقتصادی، امور گردشگری، بهداشت و خدمات شهری، عمران و شهرسازی و هر آنچه که فراروی این کمیسیون ها قرار می گرفت و مسیر حرکت آنها بر اساس منشور دوره چهارم بود که به عبارتی راهبرد را تعیین می‌کرد. قطعا خط کشی که ما باید در ارزیابی دوره چهارم شهر در نظر بگیریم همین منشور است. اینکه چه کردیم و چه خدمتی کرده ایم در یک نگاه کلی با توجه به ظرفیت هایی که در منشور شورای شهر ترسیم شده است.

شورای شهر در سرعت بخشی عدالت محوری و توزیع خدمات و ارتباط دو طرفه بین شهروندان و اعضای شورای شهر و مدیریت شهری و تاکید بر مطالبه حقوق شهروندی و استفاده از ظرفیت های افرادی که تخصص های لازم را در مناصب مدیریتی شهر و زمینه  ایجاد ساز و کارهای لازم برای افزایش مشارکت مردم در تصمیم سازی شهری، خدمات خوبی انجام داده است. اگر ما به سیاست های کلی نگاه کنیم می بینیم  اقدامات خوبی در عرصه شورای شهر انجام گرفته است. در همه حوزه ها، حوزه‌های اقتصادی، حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی و  در کل حرکت شورا یک حرکت خوبی ارزیابی می کنم.

آنچه که می شود به عنوان یکی از نقاط برجسته به آن اشاره کرد  در حوزه توزیع عادلانه خدمات است که تلاش های خوبی برای محرومیت زدائی کم کردن فاصله قیمه مناطق کم برخوردار و برخوردار انجام گرفت. در یک کار جمعی خوبی در بین اعضای شورای شهر انجام گرفت و در نتیجه ی یک  هم دلی بود که باعث شد تخصیص بودجه های سالیانه شهرداری به موضوعاتی مثل موضوعات زیست محیطی که واقعا یکی معضلات شهر اصفهان است و زیست پذیری اصفهان را دچار مشکل کرده است  را حل کند. در دوره چهارم شورای شهر به حمدالله با همدلی بین اعضا و توسعه حمل و نقل عمومی و ظرفیت هایی که می توانست کمک کنند با  سرمایه‌گذاری های خوبی که انجام گرفت، گام های خیلی خوبی در این زمینه برداشته شد و حرکت جهشی مترو در این شورا به خوبی انجام گرفت که از جمله پله‌های بسیار مهم این شورا بود.

نکته دیگر خیمه گاه متفاوت در حوزه فرهنگی اجتماعی و ورزشی بود. نگاهی که عملا در ابعاد مختلف نشان داد ظرفیت‌هایی را با آن مواجه هستیم که هم در حوزه فرایندی هم در حوزه ی بودجه ای کارگشا بود

در زمینه ساماندهی و به عبارتی نگاهی که وظیفه اصلی شهرداری است و ارائه یک نقشه راه مشخص در پروسه خدمات شهری است که به حمدالله ظرفیت های خوب کمیسیون مربوطه در این راه قرار گرفت. در شورای شهر مواجه بودیم با ارتقاء کیفیت زندگی مردم. ورود شهرداری به توسعه فرهنگ یکی از ظرفیت‌های بود که در این شورا آزاد شد. ما نگاهمان این بود که بتوانیم در این حوزه شهرمان را شهر سالم و شهروندان سالم قرار دهیم. از جمله قله های دیگری در حوزه شفاف سازی و مواجهه‌ی مردم با شهرداری در گرفتن پروانه ساختمانی که یکی از پاشنه آشیل های شهرداری در مواجهه با مردم بودف همین عدم شفافیت در ارائه مباحث مالی و مباحث تخصصی شهرسازی و صدور پروانه ساختمانی است که به کوشش جدی که کمیسیون عمران و شهرسازی انجام گرفت مکانیزاسیون در شهرسازی با نرم افزارهای مربوطه انجام گرفت  و ما شاهد ارائه فاکتور مالی به شهروندان در این دوره بودیم.

 پرداخت های غیر قانونی و غیر مجاز که متاسفانه در بعضی ابعاد ممکن بود در مدیریت شهری مشکل آفرین باشند، مکانیزه و اتوماسیون شدند و اینها همه موضوعاتی بودند که به حمدالله با درصد بالایی برطرف شد و دخالت سلیقه انسانی در تصمیم‌گیری در نحوه محاسبات که می تواند اعمال شود برطرف شد. ما به این سمت رفتیم که در جهت قوانین مرتبط با شهرسازی و طرح تفصیلی و ضوابط طرح تفصیلی که بسیار سختگیرانه بود و در بعضی از مواقع مردم با آن مواجه بودند با برگزاری جلسات مکرر در شورای شهر، در امر مردم در شهرسازی تسهیل ایجاد شود.

از جمله نکاتی که می‌توان به آن اشاره کرد در حوزه شهری با مطالعات جدی شوراها مواجه بودیم این بود که شهرداری در یک حصاری قرار گرفته بود که نوع ارتباط و دستگاهها با مردم سختگیرانه انجام گرفت و این تابو شکسته شد و شهرداری کاملاً تعاملی به وجود آمد و ارتباطات گسترده ای با دستگاه ها ایجاد کرد که شاهد وصول درآمدهای برای شهر بودیم که در گذشته ما به دلیل اینکه ارتباطات بین دستگاهی ضعیف بود این درآمدها به بازگردانده نمی شد به حمدالله ما شاهد آن بودیم که بودجه ها به شهر بازگشت و در رابطه بین دستگاهی ظرفیت خوبی را فراهم کرد و در ارتباط با مردم نشست های تخصصی با با افشار مختلف مردم توسط مدیریت شهری توسط این شهرداری تعاملی فراهم گردید احمد سلو آخری که می‌خواهم به آن اشاره کنم عنوان اقتصاد نگاه متفاوت جهت جذب سرمایه گذاران برای مشارکت در توسعه شهر بودکه شهرداری به صورت ویژه زمینه سازی کرد و ظرفیتی ایجاد کرد که ما بتوانیم در جهت جذب منابع سرمایه گذاری برای توسعه شهری حرکت کنیم  متاسفانه ما شاهد رکود اقتصادی حاکم بر کشور بودیم با این حال ما توانستیم که این طرح ها در شهرداری به انجام برسانیم و شهرداری زمینه ورود سرمایه فراهم کرد و ما و شما قطعا شاهد سرزندگی و پویایی پروژه های عمرانی شهر هستیم علی رغم رکود اقتصادی ما شاهد ابر پروژه های شهری هستیم که با پویایی پیش میرود با این که با شرایط بحرانی و اقتصادی مواجه هستیم ولی حرکت رو به جلو شهرداری متوقف نشده انجام شده است .

کمیسیون فرهنگی اجتماعی ورزشی شورای شهر چندین اتفاق برای این  دوره از  شورای شهر انجام پذیرفت که من می خواهم اشاره هایی به آن داشته باشیم اول اینکه این کمیسیون در دوره چهارم شورای شهر عنوانش تغییر کرد و آن تلفیق کمیسیون صرفا فرهنگی با کمیسیون اجتماعی و ورزشی بود وآن هم به علت جایگاه ورزش در حوزه توسعه شهر و نشاط اجتماعی بود که انجام شد و در سیاست های حاکم بر منشور دوره چهارم شورای شهر هم در حوزه های فرهنگی با بیست و چهار هدف کلان و راهبرد ، در حوزه اجتماعی با پانزده هدف کلان و راهبرد و در حوزه ورزش هم با دوازده هدف کلان و راهبرد در منشور دوره چهارم شورای شهر به عنوان نقشه راه این حوزه قرار گرفت

آنچه که ما در ورود به شورای شهر با آن  مواجه بودیم ملاحظه کردیم سیاست های حاکم بر تخصیص بودجه فرهنگی بر اساس یک نقشه راه مدون و تدوین شده و عالمانه نسبت به موضوع نیست لذا اولین مطالبه جدی که کمیسیون فرهنگی اجتماعی و ورزشی شورای شهر از حوزه مدیریت شهری انجام داد تدوین نقشه جامع فرهنگی شهر با موضوع اولویت بندی مولفه های فرهنگی شهر اصفهان با یک انجام یک کار پژوهشی سنگین بود که براساس نقشه مهندسی فرهنگ کشور انجام گرفت که توسط شورای انقلاب فرهنگی ابلاغ  شده بود و مقام معظم رهبری در برنامه ششم توسعه تاکید بر عملیاتی شدن این نقشه مهندسی فرهنگ کشور اشاره داشتند و ما بحمدالله با احصای مؤلفه های تعریف شده نقشه در یک کار پژوهشی دانشگاه اصفهان انجام پذیرفت از سه  منظر مدیران فرهنگی ، نخبگان فرهنگی و شهروندان عزیز اصفهانی اولویت بندی شده است و براساس اولویت هایی که احسان شد نه اولویت مؤلفه های فرهنگی به شهرداری ابلاغ شد به عنوان مسیر حرکتی حوزه فرهنگی اجتماعی ، که به نظرم یک کار بسیار ویژه بود به جهتی که تکلیف ما را در حرکت رو به جلو حوزه فرهنگی اجتماعی در حوزه شهری معلوم میکرد که البته فاز دوم پروژه بحث پایش و تعیین خط تراز آن مؤلفه ها بود که به عنوان پژوهش فاز دوم در دانشگاه اصفهان در حال انجام است که ان شاءالله ما بتوانیم در برنامه هایی که در حوزه توسعه شهر کار می کنیم بتوانیم خط تراز را معلوم کنیم و تاثیر تخصیص اعتبارات در جهت حرکت رو به جلو مطابق مؤلفه ها بررسی شود .

نکته بعد که من در حوزه فرهنگی اشاره خواهم کرد علی رغم اینکه ما شورای شهر هستیم اما نگاه شورای شهر در حوزه مداخله مستقیم فقط مدیریت شهری هست و قانون های رغم اینکه شورای شهر و سه دستگاه خدماتی را موظف به ظرفیت های مطالبه گری را تایید کرده است ولی راهکارهای قانونی آن مشخص نشده لذا آنچه که ما با آن مواجه بودیم علاوه بر این که بتوانیم در حوزه فرهنگی شهری ساماندهی ایجاد کنیم باید بتوان دستگاه های فرهنگی را با یک کار هم افزا و جمعی در راستای نقشه مسیر حرکت دهیم و به صورت جزیره های مجزا حرکت نکنیم لذا سلسله نشست هایی تحت عنوان نبض فرهنگ شهر ترسیم شد این مجموعه برنامه ها به دنبال این بود که سندهای هم افزا یی دستگاهها در فعالیت ها را تعریف کند که بحمدالله در پنج عنوان موضوعی این کار انجام گرفت و کتابچه های این سند های هم افزا یی بین دستگاهها نیز چاپ شد و به این شکل هم بود که در ابتدا ذی نفعان موضوعات دعوت به جلسات کارشناسی در ابعاد مختلف میشدند بعد از شنیدن صحبت های افراد ذی نفع ، کارشناسان دستگاهی دعوت میشدند و نظر  آنها را راجع به نقطه نظرات  ذی نفعان مطرح میشد.

بر اساس این  دو جلسه و کار پژوهشی  و مطالعاتی که انجام میشد این سه موضوع مطالعات پژوهشی و نظرات ذی نفعان و کارشناسان  در نشست با مدیران ارشد دستگاهها به صورت دسته بندی ارایه میشد و ما تحلیل مدیران را  خواستار میشدیم  و بر اساس نظرات تحلیلی مدیران ما تفاهم نامه هم افزا یی را  تدوین می کردیم و دبیرخانه پیگیری سند را در دستگاه مربوطه ایجاد می کردیم مثلا در مورد  موضوع  صنایع دستی در اداره کل صنایع دستی و برای تئاتر در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی

البته با تغییر مدیریت با مشکلاتی مواجه هستیم با این حال به عنوان حرکت تمرینی جمعی مفید بود ولی باید اینکار باید آسیب شناسی گردد تا در آینده در حوزه فرهنگ شاهد حرکت جمعی باشیم اگر بخواهیم در حوزه فرهنگی تاثیر گذار باشیم با ساماندهی بودجه در قالب یک حرکت منسجم، پازل خوبی را فراهم کنیم و هر عنصری نقش ر خود را به خوبی ر ایفا کند متاسفانه تفکر هم افزا یی  ما در بین دستگاهها ی مختلف این گونه است که از داشته ها ی دیگران استفاده کنند و در باب داشته های خود اقدامی ر نمیکند اما این تمرین را داشتیم که برنامه ریزی دستگاهها را براساس داشته هایشان مطالبه می‌کردیم

از مواردی که میتوان به عنوان ریل گذاری عنوان کرد بحث تغییر ساختار در حوزه فرهنگی و اجتماعی است . ما ضرورت تغییر عملکرد را در این حوزه متوجه شدیم  ظرفیتی در مدیریت شهری ایجاد کردیم تا بتوانیم در حوزه فرهنگ ناظران خوبی باشیم و تصدی گری را کاهش و امور فرهنگی را به ر خود مردم واگذار کنیم لذا  استفاده از شبکه های مویرگی فرهنگی در دل دویست محله شهر به  عنوان سرمایه‌های این حوزه ضروری است لذا تغییر ساختار فرهنگی شهرداری کلید خورد و با واگذاری امور فرهنگی به مردم در قالب گروه های  فرهنگی محلات  صورت پذیرفت

و ما شاهد تشکیل معاونین فرهنگی و اجتماعی در دل مناطق بودیم و سبک سازی سازمان فرهنگی تفریحی به عنوان سازمان چابک جهت انجام امور شهری که در مقیاس شهری بود و در حوزه  ورزش ساختار مجزایی طرح شده به نام سازمان  ورزشی جهت انجام اهداف ورزشی و ایجاد نشاط اجتماعی در جامعه و توسعه تعلق اجتماعی در جامعه شهری می باشد. با تغییر ساختار فرهنگی ،افزایش سرمایه اجتماعی در حوزه اعتمادسازی و بالا بردن احساس تعلق اجتماعی را شاهد هستیم. همانطور که میدانید به جهت اینکه خودش موظف به کسب درآمد هست مسیری جز اعتماد سازی و جلب مشارکت عموم ندارد لذا آنچه که قادر به زمینه سازی جلب مشارکت عمومی  است و فضای پویای اقتصاد شهری را فراهم کند اتحاد دوسویه و تعامل بین شهروندان و مدیریت شهری می باشد. لذا با این که ساختار  شهرداری این مهم را در خود نداشت بحمدالله این تغییر ساختار مورد تصویب وزرات کشور قرار گرفت و به عنوان چارت مصوب شهرداری به عنوان معاونین فرهنگی اجتماعی مناطق در مدیریت شهری ابلاغ شد البته عنوان معاون مناطق در چارت جدید همه معاونین خدماتی شهری عنوانش تغییر کرده است که فعلا مسولیت شان تغییری نکرده است. بحمدالله علی رغم برخی مخالفت ها با ارائه دلایل خوب اغنای وزرات کشور انجام گرفت و در ساختار شهرداری قرار گرفت و این یکی از انفاق های خوب در حوزه فرهنگ است که ما خط تماس با مردم را به دل محلات بردیم و کار و امور را ر به خود مردم واگذار کردیم و سعی کردیم نقش نظارتی و حمایتی داشته باشیم زمینه مشارکت را در جاهای مورد نیاز را فراهم کردیم این علاوه بر موضوع بودجه های مصوب سنواتی که سالیانه به مناطق کمک میشود بخشی از این بودجه را تحت عنوان برنامه های مشارکتی با مراکز فرهنگی مجزا کردیم و در این دو سال اخیر کارهای مشارکتی را در مناسبتهای مختلف شاهد بودیم.

از جمله  موضوعاتی که میخواهم در حوزه مسایل فرهنگی اجتماعی مطرح کنم  نگاه به مسائل اجتماعی بود تعاملات اجتماعی که مهمترین رکن جامعه است که اگر  بر اساس منطق رفتاری در جامعه اسلامی نباشد ما دچار چالش میشویم

لذا در این حوزه چندین فرآیند طراحی شده بود که در ابتدا مدیریت امور  اجتماعی معاونت فرهنگی ما  به یک بخش فعال و یک حلقه مهم در این حوزه تغییر  هویت داد و حلقه اتصال کلیه مجموعهای متعلق ؛ در ابعاد مختلف شهر  از جمله خیریه ها و مراکز فرهنگی و غیره شد. و باعث شد که به ارتباط اصولی مسائل اجتماعی به دقت   مراجعه کنیم. ما پنج جامعه هدف در شهر داریم که نیازمند یک نگاه ویژه هستند سالمندان، بازنشستگان، معلولان و جانبازان همچنین زنان سرپرست خانوار  این پنج گروه هدف بود که ما می بایست سازکار آنها را در حوزه شهری تسهیل کنیم که برای هرکدام از این جامعه هدف ها تصمیمات لازم را گرفتیم چه از لحاظ کالبدی وفضای مناسب شهری که همون حوزه شهرسازی میشود که این عزیزان یک فضای متناسب با محدودیت هایشان بتواند از فضای شهری استفاده کنند که مناسب سازی معابر و اصلاح کالبد های این حوزه بود در حوزه نشاط اجتماعی جامعه هدف اقداماتی خوبی انجام گرفت و باعث شد که ما برنامه های متمرکز در این خصوص و جنس برنامه مشارکتی را خیلی افزایش بدیم  و در حوزه زمان سرپرست خانوار لایحه اختصاصی مورد تصویب قرار دادیم و در سه مسئله خدمات فرهنگی آموزشی ، خدمات تسهیلاتی و ظرفیت های  مناسب سازی برای این گروه در حوزه شهرداری انجام پذیرفت که قطعا در آینده بر روابط اجتماعی حاکم بر شهر موثر و مفید خواهد بود در حوزه کمک به مباحث و مراکزی که در امور اجتماعی فعال  بودند در این دوره از شورای شهر حمایت ها رشد قابل توجهی داشته هم در سطح کمک به ساختمان های در حال احداث بودند  هم  کمک به بخش خیریه که در این حوزه کار میکردند کار  ویژه ما ساماندهی بود و دست افراد ذی نفوذ را در نوع مصادرت ها هم از شهرداری مطالبه کردیم تغییر ایجاد کردیم و میزان حمایت از خیریه ها بر اساس امتیازی اتخاذی آنها بود.

علی رغم رغم اینکه ما خیلی رشد داشتیم اما یک کار ویژه هم کردیم؛ ساماندهی کردیم و دست افراد ذی نفوذ را در نوع مساعدت ها هم از شهرداری مطالبه کردیم که طرحی ارایه بشه و این خیریه‌ها بر اساس یک منطقی و براساس هر امتیازی که گرفته میشود بر همین اساس ما نوع حمایت هامون هم متفاوت خواهد بود. که این یک ساماندهی خیلی خوب بود که ما مواجه بودیم در شورای شهر لوایحی میاد که این لوایح خیلی جنس‌های کمک‌های به این خیریه‌ها علی رغم اینکه ممکن بود از لحاظ ظهور و بروز یکی باشند؛ متفاوت بود؛ فقط به جهتی که ارتباطات خاصی ممکن بود؛ خیریه‌ای بیشتر استفاده می‌برد، خیریه‌ای کمتر. لذا ساماندهی این کمک ها یکی از اقداماتی بود که در حوزه ی خیریه‌ها انجام گرفت. اگر من بخواهم اشاره کنم به یکی از سرفصل‌های مهم دیگری که ما مطالبه ی جدی داشتیم و بحمدلله در این دوره از شورای شهر این لایحه مورد تصویب شورای شهر قرار گرفت. متاسفانه ما در توسعه مواجه هستیم که نگاه توسعه‌ی ما بیشتر توسعه‌ی عمرانی هست و در ساختار توسعه‌ی شهری انسان خیلی مبنا قرار نمی‌گیرد که محوریت توسعه بر اساس زندگی‌ای میخواهیم ایجاد کنیم: کیفیت زندگی متناسب برای شهروندان فراهم کنیم. لذا آنچه ما مطالبه‌ی جدی داشتیم در حوزه‌ی مدیریت شهری و ابلاغیه‌ی قوانین بالادستی هم اشاره به این موضوع می‌کرد ولی عملیاتی نمی‌شد؛ تحت عنوان الزام شهرداری به تدوین پیوست فرهنگی اجتماعی به پروژه ها بود: که هم خود پیوست و هم فرآیند آن با رفت و برگشت‌های مکرر نزدیک به یک سال طول کشید و ما شاهد تصویب الزام شهرداری به تدوین پیوست فرهنگی اجتماعی پروژه‌های شهری داشتیم و عنوان مهمی  یکی از عناوینی است که در تصویب پروژه شهرداری حتما باید پیوست فرهنگی اجتماعی پروژهها را ارایه بکنه. که یکی از اتفاقات میمون و مبارک بود که با پیگیری‌هایی که شد و جلسات مستمر کارشناسی این کار انجام گرفت و در صحن علنی شورای شهر مورد تصویب قرار گرفت و شهرداری ملزم به تهیه‌ی پیوست فرهنگی اجتماعی براساس فرآیند و ساختاری که در زمینه‌ی شورای شهر مورد تصویب قرار گرفت؛ انجام بدهد. در حوزه‌ی اجتماعی اگر بخواهم اشاره کنم؛ حمایت‌هایی که از خانواده‌های معلول و کمک‌ها و تسهیلات قرار گرفت. از جمله ظرفیت‌هایی بود که انجام گرفت. ما شاهد این هستیم که الآن خانواده‌هایی با حداقل دارای دو معلول از بحث عوارض و تراکم و همچنین مساعدت مالی به آنها در شورای شهر مصوب شد و انجام گرفت.

در حوزه‌ی بانوان بحث توانمندسازی یکی از ظرفیت‌هایی بود که مورد تاکید قرار گرفت و شاهد هستیم که ما بازارچه‌هایی که در سطح شهر انجام می‌گیرد به منزله‌ی این است که ما بتوانیم ظرفیت‌های توامندسازی زنان سرپرست خانوار را بالا ببریم و خیریه‌ها را تشویق کنیم که در این حوزه فعالیت کنند.

یکی از موضوعاتی که خیلی متفاوت بود از این دوره‌ی شورا با دوره‌‌های قبلی بحث سیما و منظره‌ی شهری بود. نکته‌ای واقعا در شهرمان هست اینکه شهر، یک شهر کاملا سختی قرار گرفته بود؛ یعنی با ایجاد زیرگذرها، معابر متعدد. لذا تخصیص اعتبارات در حوزه‌ي زیباسازی و نگاه متفاوت به موضوع سازمان زیباسازی از جمله عملکردهایی دیگری بود که ما در این دوره از شورا با آن مواجه بودیم و قطعا شهروندان هم اذعان خواهند کرد که فضای شهری در ابعاد مختلف در حوزه‌ی زیباسازی تغییرات قابل مشهودی پیدا کرده و این تغییرات آن است که ما بتوانیم یک سیما و منظر آرامی فراهم کنیم و شهری داشته باشیم که در عین حال که دغدغه‌های عبور و مرور هست در عین حال چشم نواز هم باشه و این چشم نوازی با تصاویر بسیار زیبا که میتونه از فرهنگ و هویت ما باشه؛ در این مناظر قرار بگیره؛ هم در حوزه‌ی نماد سازی هم در حوزه‌ی اجرای پروژه‌های شهری بزرگ و هم در اجرای دیوارنگاره‌‌ها که میتونه انجام بگیره همه‌ی اینها با یک نگاه متفاوتی در سازمان زیباسازی انجام گرفت و تخصیص اعتبارات کاملا متفاوتی نسبت به دوره‌های گذشته در زیباسازی شهر انجام پذیرفت و ما شاهد ارتقای چندین برابری پروژه‌های زیباسازی در سطح شهر با نگاه زیبا بخشی و آرامش بخشی سیما و منظر شهری بودیم.

اگر بخواهم اشاره کنم در نگاه توسعه ی کالبدی شهر در حوزه‌ی فرهنگی؛ رویکرد جدیدی ما در حوزه‌ی مدیریت شهری تاکید کردیم؛ پیگیری کردیم و امروزه نقشه‌ی راه مشخصی در حوزه‌ی توسعه‌ی مراکز فرهنگی داریم. نگاه مویرگی به جهت توسعه‌هایی که در سال‌های گذشته انجام شد به نظر باید رویکرد تغییر می‌کرد و ما شاهد هستیم که برای شهر اصفهان در برنامه‌ی اصفهان 1400، پنج پردیس فرهنگی اجتماعی با رویکرد خانواده محور؛ که در یک سفر شهری، خانواده‌های محترم شهر اصفهان بتوانند در کنار خانواده با نگاه تفریحی کامل با ظرفیت‌های تفریحی پردیسی فراهم بشود که اولین پردیس در منطقه‌ی 12 هست و دومین مکانی که نقطه نمایی شده در منطقه‌ی شمال غرب احتمالا در منطقه‌ی شهید کشوری انشاءالله انجام می‌گیرد و در حوزه‌ی مربوط به مراکز اختصاصی بانوان باز هم با موضوع تفریحی با توجه به اینکه باغ‌های بانوان که در سال‌های گذشته مورد بهره‌برداری قرار گرفته به جهت عدم دقت در مجاورین این باغ‌ها متاسفانه محرمیت در این باغ‌ها دچار مشکل شده و بانوان از فضایی که آزاد باشه؛ غالبا محروم هستند؛ یعنی باغ‌های بانوان متاسفانه در این حوزه دچار چالش جدی هست علی رغم اینکه در اختیار بانوان هست ولی به جهت داشتن محرمیت این مراکز دچار مشکل هست و پیشنهاد شد مراکز اختصاصی بانوان با توجه به اینکه بانوان بتوانند از این ظرفیت‌ها استفاده بکنند در 15 منطقه،‌ 15 مرکز اختصاصی بانوان تعریف شد که امسال در بودجه‌های شهری در سه منطقه مراکز اختصاصی بانوان مورد تصویب قرار گرفت و جزء پروژه‌ّای شهری سال 96 هم قرار گرفته است.

نگاه در ظرفیت‌های این حوزه، بحث متعادل سازی سرانه‌های فرهنگی که با نگاه تخصیص اعتبارات در مناطق پانزده گانه انجام گرفت و رویکرد ما در حوزه‌ی تخصیص اعتبارات،‌کاهش فاصله‌ی بین سرانه‌های مناطق برخوردار و کم برخوردار بود. که البته این مبنا، مبنای به لحاظ اقتصادی نبود. مناطق برخوردار اقتصادی،‌از لحاظ سرانه‌های فرهنگی کم برخوردار هستند. در جهت توسعه‌ و توزیع عادلانه‌ی سرانه‌ها در بودجه‌ها خیلی دقت لازم شد که این کار انجام بگیره.

دو تا نکته‌ی دیگر را اشاره می‌کنم. یکی از بخش‌های مهم شورا، بخش ناظری شورا هست. یکی از اقداماتی که در کمسیون فرهنگی شورا انجام پذیرفت و از شروع دوره هم دوستان اعضای کمسیون همراهی کردند. نشست‌های نظارتی هفتگی در مراکز فرهنگی اجتماعی شهری بود که ارتباط با کسانی که مرحله‌ی اقدام و با مردم هستند یک مقدار ارتباط ما قطع بود. به صورت میدانی هر هفته نشست‌های هفتگی با حضور در مراکز هم فرهنگی هم تفریحی هم اجتماعی و هم ورزشی پیدا کردیم و باعث شد که حضور کمسیون فرهنگی در مراکز فرهنگی در جهت بازسازی و بهینه سازی مراکز که متاسفانه بعضی از مراکز قابلیت‌های بسیار پایینی داشت در بودجه‌های سنواتی لحاظ بشود و سال 94 شاهد ارتقای ردیف اعتباری در جهت بازسازی مراکز قرار باشه که به جهت حضور میدانی بود که کمسیون درون محله‌ها و مراکز فرهنگی و از نزدیک ملاحظه کرد متاسفانه به جهت عدم ارتباط مسولین با تصمیم گیرندگان خیلی اینها لحاظ نمی شد و این حضور باعث شد که از نزدیک اینها دیده بشود و نامه‌هایی به شهردار اصفهان زده بشود و آن‌ها هم در مناطق در بوذجه‌های سالیانه رعایت کنند و شاهد افزایش بودجه در حوزه‌ی بازسازی و بهینه سازی مراکز فرهنگی بودیم و حتی بعضی از مراکز به عنوان مراکز تخریبی مصوب شد و الآن مراکز جدیدی ساخته بشوند. در عین حال هم علاوه بر نگاه کالبدی نگاه به فرآیندهای حوزه‌ی فرهنگی در بحث نظارتی میشد. که مشکلات و آسیب‌هایی که مترتب بود به فرآیندها و اجرای برنامه‌های فرهنگی در جلسات کمسیون بررسی میشد و ابلاغ میکردیم به شهرداری و در مراحل بعدی پیگیری میشد که حرکت به چه شکلی هست. همین موضوع را سعی کردیم در کمسیون با حضور مدیران کل در کمسیون فرهنگی باهاش مواحه بودیم. تقریبا اکثر مدیران کل حوزه‌ی فرهنگی را در کمسیون فرهنگی میزبان بودیم؛ تبادل نظر شد و تصمیمات خوب بین دستگاهی در این حوزه با شهرداری، دستگاه مربوطه و شورای شهر به عنوان یک حلقه‌ی ارتباطی فراهم شد و انجام گرفت که این میتونه در قوه‌ي نظارتی شورای خیلی مثمر ثمر باشد.

و بخش آخر صحبتم هم اشاره میکنم به تغییر رویکرد شهرداری در این دوره که ارزش قابل توجهی در حوزه‌ی مشارکت و برون سپاری و خرید خدمت در مباحث فرهنگی اجتماعی داشت. در سه منظر حرکتمان را به شهرداری ابلاغ کردیم. که شهرداری در حوزه‌ی واگذاری مراکز یا خرید خدمت و یا مشارکت در زمینه‌های آن‌ها انجام گرفت. که در بندهای قبلی هم بهش اشاره کردم و ظرفیت‌هایی را براش تعریف کردم و نهایتا اینکه در حوزه‌ی فرهنگ دینی هم اتفاقات خوبی انجام پذیرفت که واقعا بایستی شهرمان که یک شهر اسلامی است بتونیم یک سامان خوبی در این حوزه داشته باشیم. نگاه توسعه‌ی مراکز فرهنگی با نگاه مسجد محور قرار گرفت و مراکز همجوار مسجد با عنوان حرکت توسعه‌ي این مراکز قرار گرفت؛ قطعا اگر بدنبال این هستیم که مساجد تراز اسلامی داشته باشیم باید مسجد محلی باشد برای جذب جوانان. لذا در این سه سال اخیر تعداد زیادی از مساجد با مشارکت خود مجموعه‌ها و هیئت امنای مساجد تخصیص اعتبار برایش لحاظ کردیم که تحت عنوان ساخت مراکز فرهنگی همجوار مساجد که معلوم بشود مسجد بتواند به عنوان مرکز محل قرار بگیره و بتواند یک مسجد در عین حال به جهت انجام امور دینی، نماز به مسجد میایند در کنارش زمینه‌ی ورزش، اجرای کلاس‌های آموزشی مختلف، این فضای نشاطی که میتواند به مسجد داده بشود کنار مساجد قرار بگیرد که خیلی به ما کمک کرده. همچنین در حوزه‌ی قرآن و در این دوره از شورا اختصاصا در حوزه‌ی توسعه‌ی فرهنگ قرآنی غیر از اینکه یکی از نشست‌های نبض فرهنگی در حوزه‌ی قرآن قرار گرفت در عین حال اعتبارات اختصاصی در حوزه‌ی مشارکت مجموعه‌ی قرآنی تخصیص داده شود. این باعث شد که در حوزه‌ی کمک به بحث فعالیت‌های قرآنی زمینه ساز و ریل گذار خوبی باشیم در جهت توسعه‌ی قرآن؛ بواسطه‌ی مراکز قرآنی. چون نگاه ما این است که ما نباید تولی‌گری کنیم بایستی از ظرفیت مرکز قرآنی در این خصوص استفاده کنیم. که به حمدلله ایجاد شد. من حرف‌های دیگری داشتم که بواسطه‌ی اینکه طولانی شد و شما خسته شدید ازش عبور می‌کنم.

 

 -نظرتان در مورد استیضاح شهردار و اتفاقی که منجر به استیضاح شهردار شد؛ چیست؟ و عملکرد مدیریت شهری جدید را چه جور ارزیابی می‌کنید؟

در زمان شورای چهارم شاهد تغییر هیئت رییسه شورای شهر بودیم و در مقابل تثبیت شهردار محترم سال، جناب آقای سقاییان نژاد بودیم. در یکی دو سال مسیر حرکتی که در شهرداری طی شد و دغدغه‌ها و مطالباتی که اعضای شورای شهر داشتند ماند. باعث شد که مسیر آنچه برون داد موضوع بود نشان داده‌شد که در حوزه‌ی مطالبه ها و دغدغه‌ها اعضای شورا با فضای مدیریت شهری حداقل خیلی همگامی و هم‌دلی وجود ندارد و مسیر علی رغم اینکه به سمتی برود که ما بتوانیم قرابت‌ها و نزدیکی‌ها را بیشتر کنیم ولی به واسطه‌ی دو نگاهی که حاکم بود به حوزه‌ی مدیریت شهری و نگاه شورای شهر مواجه بودیم که در امور مردم دچار مشکل هستیم؛ امور مردم به جهت این تفاوت‌های دیدگاهی دچار مشکل میشد و باعث میشد که تسهیل در امور مردم نباشد. لذا جمعیتی از اعضای شورای شهر در غالب تذکراتی موضوعات را انتقال میدادند و نهایتا جمع بندی موضوع به این سمت رفت که ما به سمت تغییر مدیریت شهری حرکت کنیم. و مسیر به لحاظ قانونی طی شد و تغییر مدیریت شهری انجام پذیرفت.

قطعا خدماتی در دوره‌های دوم و سوم بوده که اقدامات شایسته‌ای در حوزه‌ی توسعه‌ی شهری بوده ولی این نگاه اکثریت شورای شهر در زمان دوره‌ي چهارم در توسعه‌ی شهری با نگاه مدیریت سابق شهری تفاوت‌هایی بین‌شان بود که قطعا نمی‌توانست ما را به سمت جهش در حوزه‌ی حرکت توسعه‌ی شهر مواجه بکند لذا بحث تغییر مدیریت شهر بوجود آمد. آنچه انجام پذیرفت و دوسالی از دوره‌ی چهارم شورای شهر گذشته بود و ما یک عمر دوساله‌‌ای مواجه بودیم. تغییر مدیریت شهری باعث شد نگاه‌هایی که انتظارات شورای شهر بود با فضای جدیدی که در حوزه‌ی مدیریت شهری فراهم شد؛ خیلی از زمینه‌های آن مهیا شد و شاهد حرکت رو به جلویی در زمینه‌هایی که مطالبات جدی شورای شهر بود با تغییر مدیریت شهری انجام پذیرفت و باعث شد نوع ارتباطات بین دستگاهی و ارتباطات با مردم، مطالباتی مثل روان‌سازی در حوزه‌ی شهرسازی و مکانیزاسیون شهرسازی، نگاه به مسایلی مثل زیباسازی، فرهنگی اجتماعی؛ با این فضای مدیریت شهری خیلی جهش پیدا کرد و خیلی مطالبات جدی که دوستان شورا داشتند با تغییر مدیریت شهری، شرایط را مهیا کرد که فضای پویایی که یک مقدار رخوت ایجاد شده‌بود در حوزه‌ی ارتباطات بین شورای شهر و شهرداری و عدم همراهی این دو مجموعه با هم، این همراهی باعث شد که حرکت روبه جلویی شهر را مواجه باشیم. پروژه‌ها علی رغم رکودی که بود با همان سرعت یا حتی بیشتر بعضی پروژه‌ها با همتی که می‌کردند فعالیت ادامه پیدا کرد. یکی علت‌های مهم این بود که دو مجموعه‌ی شورای شهر و شهرداری به لحاظ سنخ کار هم جنس و همراه و همدل بودند و این حرکت را جلو بردند.

 

-برگردیم 92 شما دوباره آقای سقاییان نژاد را انتخاب می‌کنید؟

انتخاب شهردار با نفر نیست. من به عنوان شخصی که با شورا هستم قاعدتا در اولین مرحله بایستی نگاهم را با گزینه‌ای که مطرح می‌شود؛ تطبیق بدهم. قطعا مطالباتی که مطالبات جدی هست باید مطرح بشود و تطبیق داده بشود. تجربه‌ی 92 تا 96 تجربه‌ای بود برای من که بایستی این‌ها را در انتخاب گزینه‌ی مورد نظر لحاظ بکنیم و این موضوع را تطبیق بدهیم و بعد ارایه‌ی نظر داشته‌باشیم. چون صفر و یکی نمیتوان این موضوع را جواب داد.

 

-درون جمع اصولگرایی و انتخابات شورای شهر دو تا حرکت انجام شده. حرکتی که مجمع اصولگرایان داشت و حرکتی که به اسم نجبا مطرح شده. ارزیابی شما از این اتفاقات چیست؟ و به نظر شما چرا دو حرکت در جمع اصولگراین داریم؟

من اول دیدگاه خودم را می‌گویم. من واقعا با این نگاه که خط کشی‌هایی در سطح جامعه بکنیم و این خط کشی‌‌ها باعث دور شدن مجموعه‌های نیروهای انقلابی بشود [مخالف هستم]. با نگاه مقام معظم رهبری خیلی موافق ام و قطعا با این نگاه همه‌ی ما ولایتی میشویم. آنجایی که فرمودند ما در جامعه‌ی خودمان دو تا تفکر داریم؛ تفکر انقلابی و تفکر غیر انقلابی. کسانی که با انقلاب اند چه در جامعه‌ی اصولگرایی و چه در جامعه‌ی گروه‌های سیاسی دیگر واقعا نیروهای انقلاب محسوب می‌شوند. لذا ما باید خیلی دقت کنیم در مجموع‌هایمان که نوع عناوینی که بکار می‌بریم عناوین را با نگاه اینکه بر اساس سلیقه‌هایمان؛ متفاوت انتخاب می‌کنیم و اگرنه همه‌ی ما در چتری به نام چتر انقلاب اسلامی حضور داریم و همه میخواهیم کمک کنیم که حرکت رو به جلوی انقلاب اسلامی حرکت خودش را داشته‌باشد. در فضای اصولگرایانه هم که سلیقه‌های ما هست در نوع انتخاب‌هایمان نگاه‌های متفاوتی هست و شرایطی را مهیا می‌کند که این سلیقه‌ها درون گروه‌های مختلف، متفاوت هست.آنچه مطالبه‌ی جدی بود با توجه به تشکیل مجمع اصولگرایان، که ما هم خیلی تلاش کردیم که انجام بگیرد؛ ولی به نظرم خیلی نتوانستیم موفق باشیم. اینکه چتر اصولگرایی، باید یک چتر بزرگی باشد. بتواند سلیقه‌های مختلف با نوع روش‌های مختلف را در زیر این چتر خودش دور هم جمع بیاورد و بتوانیم بر اساس یک منطق فکری، بر اساس یک گفتمان درست که مطلبق با گفتمان انقلاب و امام ورهبری باشد؛ دور هم بشینیم و زیر یک چتر بشینیم و محاجه‌های خودمان را در حوزه‌ی سلیقه‌ای داشته باشیم؛ چون قطعا بر اساس این نکته مبانی ما یکی هست؛ گفتمان ما یکی هست؛ ممکن است در نقطه‌ی برداشتی دچار اختلاف سلیقه باشیم. و بتوانیم بر این اساس یک چتر بزرگی در حوزه‌ی وحدت در جامعه‌ی اصولگرایی بوجود بیاوریم. علی رغم تلاش‌هایی که انجام پذیرفت؛ به نظر رسید مجموعه‌ای که این ظرفیت‌ها را فراهم می‌کرد متاسفانه به این سمت نرفت که این چتر اصولگرایی یک چتر بزرگی باشد و این چتر بتواند همه را دور هم جمع کند و توان و ظرفیت این را داشته باشیم که نکات مقابل همدیگر را بشکنیم و واقعا بر اساس یک تصمیم درست حرکت کنیم. که این واقعا این موضوع جای نگرانی دارد. کاش شرایطی مهیا میشد که بتوانیم در حوزه‌ی برداشت خودمان از فضای اصولگرایی بتوانیم این نگاه جامع را داشته باشیم و براساس گفتمان امام و رهبری حرکت کنیم. وقتی گفتمان امام و رهبری باشد قطعا مبانی ما یک مبانی درست و منطقی خواهد بود و حرکت می‌کنیم. قطعا اگر امروز شما شاهد این هستید که دو تا حرکت در حوزه‌ی اصولگرایی انجام گرفته و مجمع اصولگرایی به عنوان یک حرکت و مجموعه‌ی دیگری از مجموعه گروه‌های اصولگرایی به عنوان قرارگاه انتخاباتی نجبا از طرف دیگر قطعا به خاطر همین موضوع است و امیدوار هستم که همه‌ی ما که ادعای این هستیم که راهرو امام و مقام معظم رهبری هستیم بتوانیم به واقع براساس منطق گفتمانی حرکت کنیم؛ منطق گفتمانی منطقی هست که در این منطق افراد بایستی براساس اصول مشخص انقلاب اسلامی حرکت کنند؛ منافع حزب و گروه فقط دیده نشود. ما مبانی انقلاب به عنوان مبانی حرکتی‌مان هست. هر چند ما در گروه‌ها و احزاب مختلف ممکن هست؛ باشیم اما در اهداف و مبانی اصلی انقلاب حرکت‌مان باید حرکتی باشد که بتواند آن گفتمان را عملا بتوانیم به‌آن برسیم. لذا اعمال منافع حزبی و گروهی در یک هدف بلند، یک سم مهلکی هست در کار جمعی اصولگرایی ما که بایستی این کار دقت بشود؛ برای آینده متولیان کسانی که به عنوان تصمیم سازها هستند باید کنار هم بنشینند و در این موضوعات یک مقدار با هم در جهت تبیین موضوعات یک گام درستی بردارند که بتوانند در مسیر آینده‌ی حرکت نظام که بایستی نیروهای انقلاب اسلامی کنار همدیگر، دست در دست هم باشند که بتوانند کشور و نظام از مباحث مختلفی که مترصد هستند ضربه بزنند؛ انشاءالله دور نگه داریم.

 

-برنامه شما برای دوره‌ی آتی شورا چیست؟

قطعا آنچه امروزه شهرداری نیاز و ضرورت دارد برای شهر مان و بایستی گام مهمی برداشته بشود این است که مدیریت شهری یک مدیریتی هست که می‌تواند به صورت مستقیم یک امیدواری بسیار بزرگی برای شهروندان فراهم کند؛ آن هم با یک ارایه خدمات کاملا بر اساس خدمت صادقانه و مردمی. همه‌ی کارمندان شهرداری در حوزه‌ی ارایه‌ی خدمات‌شان زحمت می‌کشند. ولی قطعا روان سازی و تسریع در کار مردم نیاز به آسیب شناسی وضعیت موجود دارد. گام‌هایی در دوره‌ی چهارم شهر (اشاره کردم) برداشته شده است ولی این‌ها کفایت نمی‌کند. بایستس سمت و سوی مدیریت شهری به یک سمت و سوی دغدغه مندی در جهت خدمت خالصانه به مرد، در جهت حرکت جهادی و نگاه به حل مشکلات مردم قرار بگیرد و اگر این دغدغه قرار بگیرد می تواند جاری و ساری بشود در سطوح مختلف شهرداری و می‌تواند یک نگاه متفاوتی را فراهم کند که انجام بشود. این به نظرم یکی از مسیرهای مهمی هست که همه‌ی کسانی که وارد شورا می‌شوند بایستس با این دغدغه سعی کنند سمت و سوی حرکت مدیریت شهری به سمت و سویی باشد که در مکان‌ها و جاهایی که دچار چالش جدی هستیم در ارایه‌ی خدمات، در عدم تسهیل سازی در امور مردم، در عدم شفاف سازی در امور مردم، همه‌ی این مسیرها اصلاح بشود و بتوانیم که شهرداری شیشه‌ای به واقع به مردم ارایه بکنیم. که منبعث بشود از این موضوع که مردم خودشان بتوانند به‌راحتی تصمیم بگیرند و براساس ضوابط و قوانین تصمیم بگیرند و دخالت‌ها و سلیقه‌های انسانی از این موضوع برطرف بشود.

نکته‌ی بعدی که به نظرم بسیار مهم هست؛ در بحث آینده‌ی شهر؛ بحث مسایل زیست محیطی شهر اصفهان است. اصفهان امروزه درگیر موضوعاتی هست که آینده‌ی اصفهان به مخاطره هست و بایستی یک تامل جدی در حوزه‌ی موضوعات زیست محیطی بشود. چه در جهت مسایلی مثل بحث خشکسالی‌هایی که متمادیا انجام پذیرفته و باعث شده که حرکت کویر زایی در سطح شهر به سمت اصفهان بسیار با سرعت بیشتری باشد؛ مسایلی مثل توسعه‌ی فضای سبز که جهت منابع آبی کم دچار مشکل هست و توسعه‌ی فضای شهر بایستی بر اساس استانداردها با یک سرعت بیشتری انجام بگیرد. مشکل مطالبه‌ي جدی، اشاره می‌کنم مطالبه‌ی جدی از احیای رودخانه‌ی زاینده رود اصفهان. چرا که رودخانه جهت موضاعتش، مسایل حاکمیتی دارد و اعضای شورای شهر به عنوان نماینده‌ی مردم بایستی مطالبه‌ی جدی در این خصوص داشته باشند. بتوانند با مدیریت صحیح شاهد باشیم رودخانه‌ی زاینده رود اصفهان مثل گذشته احیا بشود.

و موضوع دیگری که در حوزه‌ی مسایل زیست محیطی میشود اشاره کرد؛ حرکت و ظرفیت‌هایی که می‌توان در جهت توسعه‌ی حمل و نقل عمومی گام‌های اساسی برداشته بشود. مشکلاتی که فراهم شده؛ باید برطرف بشود و عمر ناوگان حمل و نقل عمومی که در سنوات گذشته بین 4 تا 4.5 سال بوده و الآن نزدیک 8و9 سال هست. واقعا می‌توانند ظرفیت خوبی در جهت حل مشکلات زیست محیطی فراهم کند.

و مطلب سوم هم در حوزه‌ی فرهنگی؛ اصفهان شهری است که عناوین متعددی که کسب کرده به جهت فرهنگ و هویت چند هزار ساله‌اش هست. اگر اصفهان پایتخت فرهنگی جهان اسلام می‌شود اگر اصفهان پایتخت جهانی صنایع دستی می‌شود؛ اگر اصفهان شهر جهانی خلاق می‌شود و عناوین متعدد؛ اصفهان پایتخت زورخانه‌ای و ورزش پهلوانی قرار می‌گیرد. این‌ها نشان دهنده‌ی عمیق بودن این موضوع فرهنگ و تمدن اصفهان هست. و این قطعا مسیری جز این بر این نمی‌داره که ما بتوانیم در حوزه‌ی فرهنگی خوب برنامه ریزی کنیم با یک نقشه‌ و نگاه مشخصی حرکت کنیم و گام ویژه‌ای برداریم در این جهت که به واسطه‌ی نخبگان فرهنگی که در شهرمان حضور دارند و می‌توانند در جهت ارتقای وضعیت حوزه‌ی فرهنگی و اجتماعی شهرمان از این پتانسیل‌ها استفاده کرد. بایستی مدیریت شهری سعی کند ظرفیت‌هایی را فراهم کند.

و همچنین مطلب آخر هم به نظرم یکی اولویت‌های مهم شهر اصفهان هست؛ توسعه‌ی تفریح و نشاط برای شهر ما هست. شهرمان علی رغم اینکه ظرفیت‌های بسیار خوبی در استفاده از ظرفیت‌های تفریحاتی و نشاطی دارد ولی متاسفانه برنامه‌ی منسجمی نداریم و مواجه هستیم با منابعی که در اختیار شهروندان‌مان قرار می‌دهیم در جهت گذران اوقات فراغت‌شان، حداقل زیرساخت‌های حوزه‌ی تفریح و نشاط کم هست. لذا بایستی یکی از دغدغه‌هایی مهمی که برای شهر اصفهان حرکت‌های ویژه‌ای انجام بپذیرد اینکه در حوزه‌ی تفریح و نشاط برای شهروندان و اصفهان را که به شهری هست و می تواند ظرفیت گردشگری بسیار خوب جذب کند و جذب توریست بکند گام بردارد. لذا نکته‌ی تفریح و نشاط هم موضوع سوم.

و موضوع چهارم هم نگاه متفاوت در جذب درآمدهای پایدار. اصفهان متاسفانه در سنوات بسیار گذشته زیست بوم آن از یک زیست بوم فرهنگی به یک زیست بوم اقتصادی و صنعتی تبدیل شده است. اگر دنبال درآمدهای پایدار برای شهرمان هستیم بایستی نگاه‌مان به توسعه‌ی شهری در حوزه‌ی زیست بوم‌اش تغییر کند و می‌تواند ملاک درآمدهای پایدار برای شهرمان ظرفیت‌هایی غیر از مباحث صنعتی باشد. چرا که حذف صنعت می‌تواند مشکل زیست محیطی ما را حل کند. می‌تواند ظرفیت‌های بسیار نهفته‌ی شهر را فعال کند. که در حوزه‌ی فرهنگی و مباحث از این قبیل هست که در گذشته مثل ستاره میدرخشیده. چگونه است که اصفهان در دوره‌ی سلجوقیه که پهناورترین حکومت ایران بوده‌است. اصفهان پایتخت بوده. اصفهان یک جایگاه اقتصادی بزرگ بوده. آنچه در تاریخ می‌خوانیم این است که اصفهان در حوزه‌ی اقتصاد فرهنگ خیلی قوی بوده. اصفهان شهری بوده که در همان زمان، شهر مولف در همه‌ی ابعاد بوده. قطعا این نگاه متفاوت می‌تواند به سمت نگاه متفاوتی به جذب درآمدهای شهری ببرد. لذا باید پلن توسعه‌ی شهری را واقعا با یک نگاه متفاوتی به آن نگاه کرد. و به نظر من، همیشه گفته‌ام؛ باید به سمتی برویم که زیست بوم فرهنگی اصفهان مجددا احیا بکنیم و این زیست بوم فرهنگی می‌تواند در جهت توسعه‌ی اقتصادی شهرمان در جهت صنایع پاک در جهت توسعه‌ی شهر در مسایل حوزه‌ی زیست محیطی بسیار ظرفیت خوبی را فراهم کند و شهر ما از مشکلاتی که امروزه بسیار با آن مواجه است؛ دوری بکند. موضوع گردشگری موضوع بسیار جدی برای شهر اصفهان است. ولی متاسفانه اصفهان متناسب با این بحث گردشگری زیرساخت‌های لازم را ندارد. تعداد هتل‌های متناسب، سیستم حمل ونقل گردشگری متناسب با مسایل گردشگری، امکانات سرویس دهی در حوزه‌ی مباحث که می‌ةواند در جهت جذب گردشگر در غیر از اماکن تاریخی جذب گردشگر بکند متاسفانه خیلی نتوانسته‌ایم در این حوزه توفیقی داشته باشیم. لذا بایستی در این چهار پنج اولویت انشاءالله برنامه‌های شهری بتوانیم برنامه‌ریزی و انجام بدهیم.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست