رویش نیوز یکی از مهمترین بخش های پرونده انتخاباتی خود در طول انتخابات های مختلف را به گفتگو با نامزده های انتخاباتی اختصاص می دهد. این امر از انتخابات مجلس نهم آغاز شده و در انتخابات چهارم شورای اسلامی شهر و انتخابات مجلس دهم نیز ادامه یافت. این بار هم در نزدیکی پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر اصفهان رویش نیوز گفتگوهایی تفصیلی و اختصاصی با این نامزده های انتخاباتی انجام داده است که به مرور در سایت منتشر خواهد شد. دهمین گفتگوی انتخاباتی با آقای دکتر آقا حسینی را در ادامه می توانید مطالعه کنید:

-ارزیابی شما از عملکرد شورای چهارم چیست؟

عملکرد شورای چهارم قابل قبول است و در عرصه های مختلف مثل ترافیک، آلودگی هوا، مترو و گذرگاههای شهری مجحموعه ای خدمات قابل تقدیر به انجام رسانده است. اما مثل هر مجموعه ی دیگری با محدودیت هایی مواجه بود که مهمترین آنها محدودیتهای مالی بود. در مجموع اگر عملکرد را نگاه کنیم به نظر می‌رسد عملکرد قابل قبول است.

 

-نظرتان در مورداستضاح شهردار چه بود؟

ناهماهنگی هایی که بین شهردار و شورای شهر است به عنوان یک آسیب همیشه وجود داشته و مختص اصفهان هم هست. معمولا شهردار ها دنبال این هستند که شوراها را به دنبال خود بکشند در حالی که رسالتهایی که برای شورا تعریف شده آنرا به یک پارلمان شهری تبدیل کرده است. بنابراین اگر بگوییم شهردار در حکم رییس دولت هست باید پاسخگوی شورا که در حکم مجلس شهری است باشد. با توجه  به اینکه شوراها هنوز در کشور نهادینه نشده اند یک جداسری بین شوراها و شهردار به خصوص در کلانشهرها بوجود آمده است. در شورای چهارم اصفهان دوستان ایستادند و مطالبات خود را در خصوص پاسخگو بودن شهردار به ثمر رساندند تا با همسوکردن مجموعه مدیریت شهری در اصفهان فضا را برای فعالیت مهیا کنند. ممکن است این استیضاح دلخوری هایی نیز در بین بعضی از دوستان اصولگرا ایجاد کرده باشد ولی بنده معتقدم در دراز مدت این استیضاح موجب نهادینه شدن پاسخگویی شهرداران در مقابل شوراها خواهد شد.

 

=مشکلاتی که در حال حاضر پیش روی اصفهان است مثل حاشیه نشینی، جمعیت زیاد، نبود زیرساخت و مسائل دیگر آیا در این حوزه ها مطالعه شخصی داشته اید؟! راهکار شما برای برون رفت از این مشکلات چیست؟!

مشکلات به لحاظ ساختی عمیق است و با برنامه های کوتاه مدت نمی‌توان آن ها را حل کرد. بخشی از این مشکلات به فقدان برنامه های کلان در سطح ملی بر‌میگردد. با وجود سند چشم انداز ولی متاسفانه هیچ نردبان و برنامه راهبردی برای رسیدن به این هدف وجود ندارد. برنامه های توسعه مثل برنامه پنجم و ششم، برنامه هایی هستند که بر اساس سلایق و تفکرات دولت ها نوشته می‌ شود بدون اینکه به افق سند چشم انداز توجه شود ولی برنامه بلند مدت 50 ساله یا برنامه های میان مدت 10 یا20 ساله وجود ندارد. لذا هر دولتی تمام دستاوردهای دولت قبل را شخم می‌زند. نتیجه رفتار دولت ها همین تورم رکودی است که در کشور مشاهده میکنیم. لذا در شهری مثل اصفهان که آنقدر قوی نیست که بتواند خودش را در مقابل تورم رکودی حفظ کند لاجرم کسانی که در مدیریت شهری هستند مجبور می‌شوند درآمدهایی را ایجاد کنند تا بتوانند نیازهای مالی برای انجام پروژه ها و خدمات شهری را تامین کنند. با مشکلاتی مثل ترافیک، آلودگی های صوتی وصنعتی و مسائل دیگر آنچنان وسیع هستند که شهرداران را برای تهیه بودجه با مشکلاتی مواجه می‌کند.

به نظرم برای حل این مشکلات راه حلهایی وجود دارد. طبق قانون یکی از وظایف شورا آسیب شناسی جدی از شورای قبل است و باید به نقد درستی از مشکلات برسند ویک طرح برای برون رفت از مشکلات تهیه کنند. به نظرم یکی از مغفول مانده ترین کارهایی که در شورای قبل انجام نشد همین موضوع بود.

یکی دیگر از راهکارها عدم ورود در عرصه هایی که مردم در آن فعال هستند. سالهای سال تصدی گری شهرداری ها در زمینه های مختلف گسترده شده است. بخش دیگری که بسیار مهم است این است که ما باید برویم به سمت ایجاد جهانشهر اصفهان. این شهر همیشه مقصد تجار خارجی بوده است و بازرگانان اصفهانی نیز به اطراف و اکناف کشور سفر داشته اند. در این موضوع حدود 3 دهه است که وزارت خارجه کشورها که در گذشته شرایط رفت وآمد و فعالیت تجار کشورها را تسهیل می‌کردند جایگاه اقتصادی خود را ازدست داده اند و سازمانهای مردم نهاد در این زمینه فعالیت میکنند. شهرداری ها به عنوان یک سازمان مردم نهاد امروزه خودشان را با فعالیت های تجاری درگیر کرده اند و به نظرم در بین شهرهای کشور ما و کشورهای اطراف هیچ شهری به اندازه اصفهان در این موضوع ظرفیت ندارد. تا جایی که بنده مطالعه کردم هیچ برنامه ای در این راستا وجود نداشته است.

 

-ارزیابی شما از تغییر مدیریت شورا بعد از 10 سال چیست؟

معتقدم هر چه که بتوانیم از نیروهای بالنده و جوان که دارای نبوغ وابتکار هستند، استفاده کنیم موفق تر خواهیم بود. در شرایط فعلی که یک رییس شورای انقلابی و ارزشی که دارای توانمندی های مختلفی است انتخاب شد توانسته با محدودیت های شورا، یک تغییردر ذائقه شهر ایجاد کند. اگر بتوانیم این رویه را حفظ کنیم وجوانگرایی داشته باشیم، شورای بعدی نیز می‌تواند موفق عمل کند.

-

به نظر شما حضور چهره های رسانه ای و ورزشی وچهره های شناخته شده در شوراها اتفاق خوبی است؟ اگر خوب است چگونه می‌شود از این ظرفیت استفاده کرد و اگر خوب نیست چگونه می‌شود از این موضوع جلوگیری کرد؟!

متاسفانه مشکلی که وجود دارد این است که اهداف و راهبردهای ما شفاف و روشن نیست. نه اینکه هنرمندان و ورزشکاران برای مدیریت شهر ناتوان باشند اما شورای شهر یک شورای تخصصی است. بنابراین در این فضا به رغم احترامی که برای هنرمندان و ورزشکاران قائل هستیم باید دید که تا چه اندازه از پس پیچیدگی ها و مشکلات شهری برمی‌آیند. با یک رصد از عملکرد این دوستان در شوراهای مختلف می‌توان به این نتیجه رسید که تا چه اندازه حضور این افراد موثر بودها ست. در هزاره جدید که شهرداری ها در حال ورود به فعالیت های تجاری واقتصادی هستند، عملا نیاز به نیروهای متخصصی داریم که در این زمینه ها تبحر داشته باشند.

-نظر شما در خصوص حرکتهای سیاسی که برای انتخابات شورای شهر در اصفهان اتفاق افتاد به خصوص مجمع اصولگرایان و نجبا چیست؟ آیا می‌شد که به یک لیست واحد رسید؟

بنده به شخصه یک نقد بر عملکرد اطلاحات و نقدی هم بر جریان اصولگرایی نوشتم. یکی از نقدهایی که به جریان اصولگرایی و شورای هماهنگی اصولگرایان وارد است این است که در جلسات از افراد مختلف دعوت میکردند برای جلسات در حالی که تصمیمات از قبل گرفته شده بود و بعضی از دوستان تصمیمات اکابر شهر را مو به مو اجرا می‌کنند و می گویند شما توانایی اداره ی شهر را ندارید پس در آینده انتظار حضور در لیست رانیز نداشته باشید! یکی از نقد ها این است که هموراه اصولگرایان در آستانه انتخابات جمع هایی را تشکیل داده اند و بدون اینکه بتوانند چهره های اثرگذار را همراه کنند، همواره تصمیمات شتاب زده ای گرفته اند. و موجب دلخوری و افتراق و تشتت آرا شده اند.

ای کاش ما از فردای همین انتخابات ارزش های مشترک را مشخص می‌کردیم و بر اساس آن راهبردهایی راتعریف و تشکیلات منسجمی شکل می‌دادیم و شفاف و روشن در اختیار افراد قرار می دادیم. ما مثل اول انقلاب نیازمند میدان دادن به جوانان هستیم. بسیاری از کسانی که هستند در مقاطع اولیه ی انقلاب در سنین جوانی بوده اند و مسئولیت داشته اند. الان چه شده که به جوانان اعتمادنمی‌کنیم؟! تازمانی که همین رویه وجود داشته باشد ممکن است به نتیجه دلخواه که داشتن یک شهر پویاست نرسیم.

نجبا را به عنوان یک مجموعه پویا و جوان و دارای قوه و توان ابتکار دیدم. مجموعه جوان پر شوری که علاقمندهستند تغییر ایجاد کنند. مجموعه نجبا را دارای باور انقلابی می‌بینم. با همه ی این جوانب ممکن است مثل هر تشکل دیگری ضعفهایی نیز داشته باشند.

 

-در صورت موفقیت در شورای آینده در چه کمیسیونی فعالیت خواهید داشت؟

با توجه به اینکه در بحث های راهبردی فعالیت کردم بنابراین در بحث هایی که مروبط به شهرسازی می‌شود می توانم نقش ایفا کنم. بخش دیگری که در آن دست داشتم و هم در حوزه پژوهشی و هم حوزههای مسئولیتی فعالیت کرده ام، مباحث فرهنگی است. یکسری کارهای پژوهشی در کلانشهرهای مشهد و اصفهان نیز انجام داده م. یکی از مسائل مهم ومورد توجه در شورا باید توانمند سازی جوانان است که هم ردیف با مسائلی مثل متروباید مورد توجه قرارگیرد. با توجه به اینکه آسیب های اجتماعی مضاعفی در حوزه جوانان وجود دارد.

 

-بعضی از کاندیداها شعارهایی پیرامون احیای زاینده رود می‌دهند. این در حوزه اثر شورای شهر وجود دارد؟

قطعا هست. زنده بودن اصفهان به زاینده رود برمی‌گردد و شورا نمی تواند نسبت به این مساله بی توجه باشد. البته باید با مجلس و دولت همکاری داشته باشیم تا به نتیجه برسیم. شورا باید این قضیه را به عنوان یک مطالبه جدی در دستور کار خود قرار دهد. به نظرم بیشتر از معضل خشکسالی ما دچار بحران مدیریت وهدایت آب هستیم. آب به اندازه کافی وجوددارد. ما مدیریت آب نداریم. اگر در سطوح مختلف پیگیر این قضیه باشیم، میتوانیم شاهد جریان دائمی آب در زاینده رود باشیم که جزء مطالبات مردم نیز هست.

 

-در انتخابات ریاست جمهوری به چه کسی رای می‌دهید؟

یکی از مسائل مورد نقد بنده شیوه ی ورود اصولگرایان به انتخابات است که بر اساس محاسباتی درستی انجام نشد. متاسفانه ماحرکت هایی را شروع می‌کنیم و به عواقب آن هم نمی‌اندیشیم. ما بین آقایان رییسی و قالیباف یک گزینه را باید انتخاب کنیم و باید به گزینه ی اصولگرایی که استقبال بیشتری رای بدهیم. آقای میرسلیم هم در مناظرات بسیار خوب و منطقی عمل کردند. یادم هست که چند وقت پیش آقای اصغرزاده به آقای روحانی گفته بود که مراقب باشید به خالی بودن دست خود نبازید. حقیقتا دست دولت هم خالی است. اما متاسفانه فضا به سمت تخریب هایی می‌رود که تخم کینه و نفاق را در جامعه می‌کارد. چیزی که مهم است این است که کاندیداها به اثبات خود بپردازند.

 

-صحبت پایانی؟

امیدوارم که انتخابات ریاست جمهوری به خیر و صلاح بی‌انجامد. اصولگرایانی که در چند دهه گذشته دنبال این بوده اند که به سطح مدیریت کلان کشور برسند موفق شوند. در سطح شورا هم امیدواریم کسانی وارد شورا شوند که دغدغه های مهمی مثل اشتغال جوانان، مساله ترافیک و حمل و نقل، آلودگی هوا، ورودی های شهر، آسیب های اجتماعی داشته باشند و بتوانند برنامه های پایداری در این زمینه ها طرح ریزی کنند.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست