رویش نیوز یکی از مهمترین بخش های پرونده انتخاباتی خود در طول انتخابات های مختلف را به گفتگو با نامزده های انتخاباتی اختصاص می دهد. این امر از انتخابات مجلس نهم آغاز شده و در انتخابات چهارم شورای اسلامی شهر و انتخابات مجلس دهم نیز ادامه یافت. این بار هم در نزدیکی پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر اصفهان رویش نیوز گفتگوهایی تفصیلی و اختصاصی با این نامزده های انتخاباتی انجام داده است که به مرور در سایت منتشر خواهد شد. پنجمین گفتگوی انتخاباتی با مهندس عباس حاج رسولیها را در ادامه می توانید مطالعه کنید:

 

-ارزیابی شما از شورای شهر در طول عمر کوتاهش چیست؟

شوراها یک نیروی پنهان هستند که بهره وری را چند برابر میکند. قبل از به وجود آمدن شوراها، شهرداری ها در دست وزارت کشور و فرمانداری ها بود و از ظرفیت شهرها به خوبی استفاده نمیشد. وقتی شورای اول سرکار آمد از ظرفیت های موجود شروع به استفاده شد. در شورای دوم بودجه شهر حدود 30 میلیارد بود اما الان حدود 4 هزار میلیارد شده است. از ویژگی های شورای شهر اصفهان این است و در سایر کلان شهر ها نیست، قضیه ی تراکم فروشی است. در اصفهان تراکم فروشی نداریم.

مدل تراکم فروشی که در سایر شهرها عرف است در اصفهان وجود ندارد. در اصفهان ارزش افزوده ی تراکم یک ملک به نسبت طرح جامع یعنی در یک منطقه ارتفاع 4 طبقه است در یک منطقه دیگر 6 طبقه و نهایت ارتفاع در اصفهان 6 طبقه است. تئوری این مدل درآمد را خودم با 40 سال سابقه در زمینه مسکن را برای ایجاد یک نوع مالیات برای شهر نوشتم. طبق این مدل تا 2 طبقه هرکسی میتواند ارتفاع داشته باشد و شامل تراکم نمی‌شود. از 2 طبقه بیشتر با فرمول های خاصی نسبت به منطقه محاسبه می‌شود.

 

-چند درصد بودجه شهداری از این جا تامین می شود؟

هفتاد درصد بودجه شهرداری از همین طریق به دست می‌آید. سی درصد بودجه شهر هم از طریق خدماتی است که شهرداری ارائه می‌کند. یک درآمد دیگر از محل هدفمندی یارانه ها بود که متاسفانه نه دولت قبل و نه دولت فعلی هیچکدام پرداخت نکردند. علاوه بر این طبق قانون 10 درصد عوارض سوخت متعلق به شهرداری هاست که این 10 درصد هم دیگر پرداخت نشد. در موارد دیگر مثل خرید اتوبوس نیز 17/5 درصد را شهرداری و 82/5 درصد را دولت پرداخت می کرد که این مورد نیز متوقف شده است. در واقع دولت حق شهرداری ها رو خورده است.

حدود 10 سال پیش با معاون وزیر کشور پیرامون هزینه های حمل و نقل مشکل داشتیم. دولت می گفت 30 درصد از هزینه ها حمل و نقل را ما می‌دهیم، 30 درصد را شما بدهید و 30 درصد را مردم. اما امروز معاون وزیر کشور اصلا از این موضوعات خبر ندارد!

-نظر شما پیرامون مدیریت واحد شهری چیست؟

نکته بعدی که مایل هستم به گوش نامزدهای ریاست جمهوری برسد، نظر این افراد راجع به مدیریت واحد شهری چیست؟! طبق قانون اساسی شورای شهر در حد مجلس مهم است با این تفاوت که مجلس موضوعات ملی را بررسی می کند و شورا موضوعات شهری را. آقایان نامزدها بگویند که جایگاه مدیریت شهری در تفکر شما کجاست؟

در اولین دوره ی شوراها قانون را بررسی کردیم و 23 وظیفه را برای شوراها احصاء کردیم. جای تعجب است که بعضی کارها توسط دولت مرکزی انجام می‌شود. مردم سالیانه چندین میلیارد هزینه سرویس مدارس می دهند که این به خاطر بی تدبیری دولت هاست. اگر در هر منطقه ای، مدرسه مناسب با آموزش مناسب داشته باشیم دیگر مردم مجبور به پرداخت این هزینه ها نمی‌شوند. اگر مدیریت آموزش و پرورش را به شهرداری واگذار کنند با 70 درصد هزینه دولت و کیفیت 3 برابر میشود مدارس را اداره کرد.

در حوزه میراث فرهنگی نیز همین گونه است. شهر اصفهان با ظرفیت های عظیم میراثی در حال نابودی است. اگر همین میراث فرهنگی در اختیار شهرداری بود، 10 برابر برای دولت درآمد داشت و حفاظت از میراث نیز به شکل بهتری انجام می‌شد. در حوزه های دیگر نیز همین گونه است. مثلا در بهزیستی اگر دولت بهزیستی را تحویل شهرداری ها دهد، شهرداری ها می‌توانند خدمات بسیار بالاتر و با کیفیت تری ارائه دهند.

اگر امروز بخواهیم وظایف شورا را بررسی کنیم، شاید به 40 وظیفه هم برسد. دولت باید کوچک شود. اگر دولت دستش را از روی میراث فرهنگی بردارد، ارزش افزوده این مراکز چندین برابر خواهد شد. کیفیت خدمات بسیار بالاتر خواهد رفت. آثار تاریخی بهتر محافظت می‌شود. سیستم اجرایی کشور مشکل دارد و این مشکل باید حل بشود.

زمانی که دکتر سقائیان نژاد از شهرداری اصفهان رفتند، چیزی عوض نشد چون سیستم و ساختار شکل گرفته و سیستم کار می‌کند. دولت ها باید از مدیریت 10 ساله دکتر سقائیان نژاد الگو بگیرند که ساختار مناسبی پیاده کرد و شهرداری خودکفا ایجاد کرد.

در بحث های حاشیه نشینی و فسادهایی که در این مناطق هست، در این چند سال تلاش ما جمع کردن بافت های های فرسوده و این مسائل بود. حدود 95 درصد خیابان های طرح جامع اجرا شده است. برای همین داخل محلات شده ایم و میخواهیم مشکلات محلات را حل کنیم. مسائلی که به عنوان مشکلات کلانشهرها مطرح می‌شود در اصفهان کمتر به چشم می‌آید.

-برنامه شما برای شورای آینده چیست؟

در شورای اول برنامه 1414 نوشته شد. بعد 1404 تصویب شد. برنامه های پنج ساله تصویب شد و اصفهان دارد با این برنامه ها پیش می‌رود. هرکسی که در آینده می‌آید نمی تواند این برنامه ها را بهم بزند. در شوراهای اول در مسیر رسیدن به مدیریت واحد شهری بودیم که در شورای شهر تهران آن مشکلات پیش آمد و این قضیه متوقف شد.

گل سرسبد شوراها و شهرداری ها اصفهان بوده است که همیشه اتحاد بوده است و کارهای خوبی انجام شده است. اما متاسفانه در اصفهان اتفاقی افتاد که اتفاق درستی نبود. هم و غم ما این است که اگر با وجود همه مشکلات شوراها، امور به دست شورا سپرده شود بسیار بهتر از شرایط کنونی اداره می‌شود.

شوراها از هر طیفی که باشند برای شهر برکت است. چون باید پاسخگوی مردم شهرشان باشند. نمایندگان مجلس نمی‌توانند به طور جد درخواست های اجتماعی مردم را از مدیران دولتی در شهرها انجام دهند در حالیکه اگر مدیریت واحد شهری اتفاق یوفتد، نمایندگان شوراها به راحتی می‌توانند مطالبه گری کنند.

آینده ما مشخص است. برنامه های بلند مدت 1414 و 1404 و برنامه ی کوتاه مدت اصفهان 1400 را ادامه می‌دهیم و نسبت به اجری آن نظارت میکنیم. اجرای برنامه های اصفهان 1 درصد اختلاف داشته است. با 40 آیتم بررسی کرده ایم و طی 5 سال گذشته فقط 1 درصد اختلاف در اجرای برنامه داشته ایم.

در قضیه ای که اختلاف داشتیم قضیه ی مترو بوده است. قرار بود تا سال 94 حدود 20 کیلومتر طول مسیر آماده مترو ما باشد که به آن نرسیدیم. هر سال یک بودجه ی مختصری برای مترو به اصفهان داده می‌شود که جوابگوی نیاز ما نیست. ولی بدتر از آن موضوعات میراث فرهنگی است. ایستگاه امام حسین چرا باید 4 سال طول بکشد؟! میراث هر روز به یک بهانه پروژه را تعطیل می‌کند. یا در مورد خط 2 با وجود اینکه مصوبه شورای عالی ترافیک بود، ناگهان میراث گفت باید خط 300 متر جا‌به‌جا شود. این حرف یک خرف غیرفنی و غیر کارشناسی است. کارشناسان آمریکایی و ژاپنی و ترکیه ای رسما اعلام کردند که عبور مترو از زیر میدان امام هیچ اشکالی ندارد. ضربه ای که این دوره ما خوردیم این بود که کسی نبود تا در مقابل میراث و صحبت های غیرکارشناسی آن ها ایستادگی کند. تمام صحبت هایی که میراث پیرامون مترو انجام می‌دهد جوسازی است.

از طرف دیگر دولت ها سهمشان از مترو را پرداخت نکرده اند. در دولت آقای احمدی نژاد طبق مصوبه مجلس باید 2 میلیارد دلار به مترو پرداخت می‌شد که تخلف کردند و این مبلغ را پرداخت نکردند. 10 درصد سوخت را هم ندادند. دولت آقای روحانی نیز پرداخت نکرد.

واگن های مترو را خودمان می‌توانم بسازیم. در اصفهان چند دانشگاه بزرگ داریم که می توانیم با تکیه بر آن ها خودمان واگن بسازیم. تونل خط 1 مترو در زمان شورای سوم تکمیل شده بود. امروز منتظر تجهیزات و ایستگاه ها هستیم. ایستگاه ها را با میراث فرهنگی مشکل داریم برای تجهیزات هم واگن ها را وزارت کشور به صورت متمرکز از کارخانه ای که وجود نداشت خرید! 15 سال پیش پول های این واگن ها را گرفته اند اما هنوز تحویل نداده اند.

در این چند سال شورا متوجه شده ایم که باید پول هایمان را کجا خرج کنیم. اگر می‌خواستیم همه بودجه شهر را صرف مترو کنیم بسیاری از پروژه های عمرانی متوقف می‌شد و امروز دیگر امکان اجرای آن ها وجود نداشت.

 

-روی کدام یک از کاندیداهای ریاست جمهوری نظر دارید؟

ای کاش از همه کاندیدها این سوال پرسیده می‌شد که نظر آن ها نسبت به مدیریت شهری چیست؟! و به هرچه که میگفتند بعدا عمل هم می‌کردند. این کار شدنی است و طی حدود 2 سال می‌شود مدیریت را از مرکز به شهرها انتقال داد. ممکن است در همه ی استان ها این توان وجود نداشته باشد، ما درخواست میکنیم که چند شهر را به عنوان نمونه انجام دهند. در شورای اول یک مدل برای سیستم آب و فاضلاب طراحی کردیم که بعدا این مدل را به شورای تهران ارائه دادیم و آن ها هم استقبال کردند.

در مورد سیستم آبرسانی شهر اصفهان، تنها یک خط ابرسانی وجود دارد که اگر مشکلی به وجود بیاید، شعر دچار بحران می‌شود. طرح تونل گلاب که متعلق به کاشان بود را به سازمان آب کمک مالی کردیم تا توسعه دهد و خط دوم آبرسانی اصفهان را ایجاد کند.

این ظرفیت در اصفهان وجود دارد که به مدیریت واحد شهری برسیم و قانون آن هم وجود دارد و هرکسی هم که رییس جمهور می‌شود باید به این سمت حرکت کند وگرنه همین مسیری که تا کنون طی شده ادامه می‌یابد. زمانی که آقای احمدی نژاد به اصفهان آمد، گفتند که میخواهیم اصفهان را به صورت پایلوت توسط مدیریت واحد شهری اداره کنیم. در یک جلسه با مدیران کل، انها هم اعلام آمادگی کردند. اما یکی از معاونان وزار گفت اگر این قضیه اتفاق بیوفتد، ما در تهران بی‌کار میشویم! مشخص است که بسیاری از مدیران نمی‌گذارند مدیریت واحد شهری تحقق یابد.

 
-شما 4 دوره در شورا بودید. به نظر شما حضور شما کافی نیست؟!

من معتقدم باید چند نفر از دوره های قبل بمانند و افراد جدیدی هم اضافه شوند. آن هایی که کارنامه قوی تری دارند، بمانند و بقیه بروند و افراد جوانتر جایگزین شوند. البته به نظرم شرط آن این است که مدیر باشند و سابقه مدیریتی داشته باشند. بیش از 100 هزار میلیارد تومان اموال این شهر است کسی که میخواهد وارد شورا شود باید بتواند از این اموال محافظت کند و آن را گسترش دهد. من احساس کردم اگر وارد شوراها نشوم ظلم است. واقعا به نفع من است که وارد شورا نشوم اما وجدانم اجازه نمی‌دهد. اگر اقبال مردمی نبود وارد نمی‌شدم. تجربه برای شورا خیلی مهم است.

 

نظرات (3)

 1. حامد 1396/02/27 08:47

  اخرش معلوم نشد اقای حاج رسولیها در انتخابات ریاست جمهوری به چه کسی رای میده خبر نگار را پیچوند !!!

 2. 1111 1396/02/27 11:00

  خداییش خسته نشدی

 3. اسماعیل 1396/02/27 11:26

  جناب آقای حاج رسولیها بسیار خنده دار است ظلم است که افراد نالایق در شورا حضور داشته باشند شما از بدو تشکیل شورا در شورا حضور داشتید و عمدتا رییس شورا بوددید میشه بفرمایید غیر از سیاسی کاری چه کردید این از مترو برج جهان نما زاینده رود و..... اگر در شورا نباشید و ظلم به مردم شریف و انقلابی اصفهان است که در میدان امام با استقبال تاریخی از آقای رییسی نشان دادکه مردمی فهیم و آگاه هستند شما را به خدا بگذارید با عدم حضور شما به ما ظلم شود

افزودن نظر

captcha
 • پربیننده‌ترین
 • مطلب دیگری نیست