رویش نیوز یکی از مهمترین بخش های پرونده انتخاباتی خود در طول انتخابات های مختلف را به گفتگو با نامزده های انتخاباتی اختصاص می دهد. این امر از انتخابات مجلس نهم آغاز شده و در انتخابات چهارم شورای اسلامی شهر و انتخابات مجلس دهم نیز ادامه یافت. این بار هم در نزدیکی پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر اصفهان رویش نیوز گفتگوهایی تفصیلی و اختصاصی با این نامزده های انتخاباتی انجام داده است که به مرور در سایت منتشر خواهد شد. چهارمین گفتگوی انتخاباتی با سرکار خانم سودابه آذری را در ادامه می توانید مطالعه کنید:

 -مختصری در مورد سوابقتان بفرمایید

 از سال 59 به بعد وارد کار اجرایی شدم. اولین کاری که انجام دادم فعالیت به عنوان مربی پرورشی دبیرستان و معلم تئاتر بود. همزمان در حوزه علمیه هم درس خواندم و بعد از چند سال که دبیرستان مشغول بودم، تربیت مربی دارالقران را در سال 68 راه اندازی کردیم که نتیجه آن شد دانشکده قرآن و معارف.

پس از آن دفتر فرهنگ اسلامی را در دانشگاه آزاد راه اندازی کردیم. در سال 76 در دبیرستان دخترانه امام محمد باقر(ع) مسئولیت مصاحبه با بچه ها را داشتم و 7 سال نیز در آنجا بودم. هم زمان در مهد قرآن و در بنیاد شهید مشاور بچه های شهدا بودم. به دنبالش سال 82 چهار جلد کتاب نوشتم. سال 84 معاون آموزشی دانشکده هنر بودم. در سال 89 موسسه فرهنگی قرآنی قلم سفید اهل‌بیت(ع) را راه اندازی کردم که در چهار حوزه آموزش، پژوهش، هنر و مشاوره فعالیت می کند همچنین در همان سال یک آموزشگاه علمی آزاد دخترانه را راه اندازی کردم که توسط همسرم واحد پسرانه اش نیز راه اندازی شد. سال 90 دبیرستان دخترانه راه اندازی کردیم. سال 93 مهد کودک «من و کودک من» و سال 94 کلینیک مشاوره نگاه سفید را راه اندازی نمودم.

در خصوص تحصیلات باید عرض کنم که علاوه بر حوزه علمیه، لیسانس مدیریت برنامه‌ریزی و فوق لیسانس روانشناسی و دکتری مدیریت استراتژیک دارم. در حوزه های مختلف کار کردیم مخصوصاً قسمت‌های پژوهشی؛ به علاوه سعی کردیم زیر ساخت هایی تعریف کتیم ، سطح مطالبات آموزشی را بالا ببریم همچنین هم از طرف مردم و خوب طبیعتاً این فضا بیافتد، خیلی اتفاقات خوب به دنبالش می افتد.

 

-چه کتاب‌هایی نوشته‌اید؟

بیش‌تر کتاب‌هایی که نوشته ام در حوزه آموزشی بوده است. در بخش نمایشنامه، نمایشنامه «در صبح انتظار» در جشنواره بین‌المللی رتبه برتر را کسب کرد. در جشنواره بین المللی کوثر کشور ایران دو زن انتخاب شدند که من و خانم دکتر اقبال از شیراز بودیم.

به علاوه انتشارات سفید در سال 86 راه اندازی کردیم که در آن انتشارات سعی کردیم کتاب‌های دانشگاهی آموزشی فرهنگی حوزه های مختلفی که کسی انتشار آن را قبول نمی کرد چاپ کنیم. کتاب هایی که متقاضی داشت ولی بازار فروش نداشت. خودمان زمینه ها را ایجاد کردیم و من بیشتر سعی و تلاشم این بود که در حوزه هایی که کسی حاضر به ریسک نمی‌شود وارد شویم. دغدغه‌اش را داشتم چون همه خیلی خوب حساب کتاب می کنند ولی به لطف الهی من اهل حساب و کتاب مادی کار نبودم.

 

-ارزیابی شما از عملکرد شورای چهارم چیست؟

حدود 3 سالش کشمکش بود و ای کاش می‌شد این ها سر یک میز می‌نشستند و به فکر مردم بودند. در این کشمکش و دعوای قدرت همین بس که مترو ما روی زمین مانده و بانک ملی خیلی راحت به خودش اجازه می دهد که به هیچ صورت فضا را ایجاد نکند و بودجه ای که تصویب شده بود و قرار بود که بدهد را پرداخت نمی کند و هیچ اتفاقی نمی افتد. چون این عزیزان بیشتر دنبال دعوای خودشان قرار گرفتند؛ اعتقادات افراد سر جای خودش اما من اعتقاد دارم اگر من مسیحی هستم، یهودی هستم، هرچه هستم وقتی قرار است دور این میز قرار بگیریم و برای رفاه این شهر تلاش کنیم باید منافع این شهر را مد نظر قرار بگیریم.

-در شورای چهارم این اتفاق نیفتاده است؟

بسیار کمرنگ بود؛ یعنی این یار گیری ها انرژی و هم افزایی رو بسیار کمرنگ کرد. بودند افرادی که واقعاً سعی و تلاش کردند و خیلی کارها را انجام دادند؛ بعضی از آقایان محکم ایستادند که تابو شکنی کنند و این فضا را تغییر بدهند.

 

-نظرتان در مورد استیضاح شهردار چیست؟

استیضاح شهردار قرار نیست که یک شبه اتفاق بیافتد؛ یک پروسه طولانی است؛ در فضایی که هیچ کس جرأت ندارد اقدام ندارد و یعنی همه در فضای بده بستان‌ قرار گرفته‎اند و هیچ کسی قدرت تغییر را ندارد این جراتی که این عزیزان داشتند تا این تغییر را انجام بدهند ستودنی است. شما ببینید مشکلاتی که توی همین مترو ما اتفاق افتاد اینها قرار بود به قول خودشان 5 ساله نه 10 ساله جواب بدهد ولی نشد. چه میشود اصفهانی که صادرکننده افراد سیاسی و نیروهای اقتصادی، اجرایی در سطح کلان کشور اینقدر مستاصل میشود که در کاری مثل مترو هم می ماند.

 

-شهردار جدید را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

آنچه که من دورادور دیده ام چون من حقیقتا اینقدر مشکلات و مسایل خودم را داشتم کمتر می توانستم ارتباط داشته باشم؛ شهردار جدید واقعا می خواهد کار کند ولی این که می تواند یا نه را باید در عمل مشخص کرد؛ مهم اینست که شورای شهر که قرار است که یک مجری به عنوان شهرداری تعریف کند نه بالعکس. این اتفاق باعث شد که حداقل کشمکش‌های سیاسی را متوازن کند ولی این که بخواهیم درباره عملکرد قضاوت کنید، در آینده می توانیم ولی اکنون نمی توانم قضاوت کنم.

 

-مشکلاتی که به نظرتان رسیده و در مطالعات شخصی و گروهی احصا کردید که می توانید در دوره ی پنجم به آن بپردازید، چیست؟

ببینید پیشرفت یک شهری که مخصوصا این پتانسیل های نهفته  فرهنگی را بسیار دارد، مهمترینش در بیانات رهبری -که من جسته و گریخته جمع آوری می کردم، پارامتر هایی را ایشان اشاره کردند مانند تسهیل زندگی مردم؛ در حالی که الان شهرداری اهرم فشار بر بودجه درآوردن است و چون واگذاری صورت گرفته شهرداری باید خودش خرج خودش را دربیارید- در این فضا در این فضا عملاً این اتفاق نخواهد افتاد. یعنی یک زور آزمایی برای مطالبات رو به قول خودشون به نحو احسن این بودجه بدست بیاورند  ولی به چه قیمتی این بودجه بدست می آید. به چه قیمتی و از چه کسی؟

سه پارامتر برای اعضا هست یکی رعایت تقوا یکی تدبیر و پشت کار و دانش وتجربه و هرکدام در این موارد بلنگند نتیجه‌اش متاسفانه این افراط و تفریط‌ هایی می شود که الان بعضا می‌بینیم؛ نه این که بندگان خدا بعضا تقصیری داشته باشند ولی ماحصلش این خواهد شد. چون چیزی که اتفاق افتاده است این است که شهرداری تامین منافع خودش را با فشار بر مردم قرار داده و این را باید تغییر جهت داد. ببینید کشورهای غربی به خوبی مالیات میدن چون قبلاً فرهنگ‌سازی شده است و اگر من یک تومان می دهم، خرج یک تومان رو می‌بینم که فضای آموزشی شهر و زیباسازی شهر را تغییر می کند. کما این که شما در محله ای که نگهبان داشته باشد، می‌بینید کل این محل حاضرند برای این قسمت هزینه بدهند و خیلی راحت کنار آمدند حالا این رو تعمیم بدهید در شهر.

اگر بتوانند بحث واگذاری به محلات یعنی آمایش محلات صورت بگیرد چیزی که در قسمت فرهنگی اطلاع دارم دارد اتفاق می‌افتد، این را بیان پتانسیل های محله را از نظر اقتصادی و اجتماعی و امکاناتی که دارند، این آمایش صورت بگیرد و یک واگذاری اتفاق بیافتد -منظورم برون سپاری نیست که بخواهند جبهه بگیرند- یعنی بها دادن به شوراهای محلی، مسجد بشود پایگاه محلی. مثلاً این پزشک این محله هست ولی هیچ خبری از مسجد ندارد چون این مسجد تا حالا سراغش نیامده و هیچ وقت هم نخواسته که این اتفاق بیفتد.

از نظر آموزشی من خودم رفتم با ستاد مساجد صحبت کردم و گفتم شما بیایید هر محله ای که مشکل آموزشی دارد را معرفی کنید تا یکی از آن ها را من می توانم انجام دهم، ولی اصلا حاضر نشدند همکاری بکنند؛ در صورتی که خیلی راحت می توانستد؛ کافی بود یک بانک اطلاعاتی از مسجد حتی از مخابرات داشته باشند و در اختیار بگذارند. محدوده رو مشخص کنند و کل اطلاعات مخابراتی محله رو بدهند به آن پایگاه تا این توانمند سازی محله توسط این شورا صورت بگیرد. این باعث می شود که بحث شورا عملیاتی شود.

ما خیلی حرف می زنیم و ادعا می کنیم ولی پیاده سازی آن متأسفانه کم است، باید اعتماد کنیم تا ببینیم چه اتفاقات خوبی رخ می دهد و خود مردم هم یاری می کنند؛ دخالت دادن مردم اتفاق نیافتاده است و حتی در سطح کلان کشور اجرای بند 44 معنایی ندارد و هر جایی که قرار است مردم به صحنه بیایند این مقاومت صورت می پذیرد.

-با توجه به توانایی هایی که دارید، کدام کمیسیون ها را در صورتی که به شورای شهر رفتید  برای خود در نظر گرفته اید؟

حقیقتاً خیلی از موارد را معتقدم که تخصص ندارم و این کاره نیستم، مثلاً در بحث ماده 4 و همکاری با نهادها و سازمان‌ها در زمینه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی و آموزشی که فکر می کنم در کمیسیون فرهنگ و آموزش می توانم کاری کنم؛ اگر همین امروز به سالن هلال احمر تشریف ببرید 1500 دانش آموز کنکوری با معدل بالای 19 را ملاحظه می کنید که از 6 استان گرد هم آمده اند و در کلاس های موسسه ما که با هزینه کم تر از مصوبات آموزش و پرورش و کیفیت بالای استاتید مشاهده می کنید؛ ما شرمنده این خانواده ها هستیم که آن ها همه شرایط را دارند ولی ما امکانات نداریم که در اختیار این دانش اموزان قرار دهیم ولی آموزش و پرورش شهر ما خیلی راحت صورت مسئله را پاک می کند و می‌گویند بچه بروند تهران؛ دلیلش هم این است که پشت صحنه گروه مافیایی هستند که قبلاً زد و بند می کرده اند و ما آمده ایم این فضا را شکسته ایم. این شرایط دردناک است و ما می توانیم این فضا را فراهم کنیم.

فرهنگ سازی نکرده ایم و آن نگاه کرامتی که اسلام به زن دارد را رعایت نکرده ایم؛ امام(ره) می فرمودند از دامن زن مردم به معراج می رود، ایشان که نمی خواستند شعار بدهند یا در حدیث هست که ثواب دختر بزرگ کردن 9 برابر یک پسر است این برای توجه دادن به شأن و جایگاه دختران است که می توانند 9 برابر یک پسر در جامعه اثرگذاری کنند؛ هر چه جوانان دارند از افکار مادران است. یا بهره هوشی بچه ها بیشتر از مادر به ارث می برند.

سی و چند سال زمان کمی نبود برای تربیت مدیران زن، نگاه جنس ضعیف از یک سو و نگاه ابزاری به زن از سوی دیگر باعث شده است که از نگاه اسلام دور شویم؛ دیدگاه سومی نیاز است که همان دیدگاه کرامتی اسلام به زن است؛ اسلام می گوید می توانید از ظرفیت خانم ها بهره بگیریم؛ الان قوی ترین مدارس دخترانه ما افتخارشان این است که شبیه فلان مدرسه پسرانه شده اند و این فاجعه است.

یک نفر از من سوال کرد که می خواهید بروید برای خانم ها چکار کنید؟ این دیدگاه خطرناک است؛ کسی که منتخب می‌شود نماینده شهر می شود و نه نماینده زنان؛ قبول دارم به خانم ها اجحاف شده ولی به عنوان گوشه‌ای از پازل این شهر باید بنگاه های کوچک راه بیاندازیم -همان چیزی که غربی ها به آن اعتقاد دارند- که این تنها امید و روزنه برای رشد اقتصادی است تا بتوانیم از محلات شهر و کشور را رشد بدهیم؛ چیزی که ما از آن غافل هستیم، در این هنرستان هنرهای زیبا دل آدم می سوزد که چه امکاناتی وجود دارد و همه دست نخورده است و تنها افتخار می کنیم به این که اصفهان مهد تمدن بوده است و از قطب گردشگری بودن آن بهره نمی‌گیریم، چون کار نمی کنیم و اگر یک کار کوچک شروع کنیم، اثرگذار خواهد بود مشروط بر آن که همراه با فکر باشد و نیازی به عده و عده نیست؛ فکر تنها چیزی است که می تواند راه خودش را پیدا کند و این چیزی است که ما کمتر از آن بهره می گیریم.

استفاده از ظرفیت خانم ها اگر اتفاق بیفتد بسیار می تواند گره گشا باشد، بنده تاکنون 11 مجموعه را راه اندازی کرده ام و مجوز دانشگاه و کلینیک تخصصی کودک را گرفته ام.

من برای حضور در شورا با خیلی از اعضا مشورت کردم و دنبال پست و مقام نیستم و هر جایی هم که بوده ام به راحتی رها کرده ام ولی الان قصدم از ورود تغییر حالت روزمردگی شهر است و سوال کردم که آیا می توانم در این شرایط وارد شوم یا خیر؟ اگر این دیدگاه در شورا باشد که همه بخواهند مشکلات را حل کنند، می شود.

 

-نظرتان راجع به سند 2030 چیست؟

ما می‌گوییم این سند ان ها نه و یک چیز بالاتر را مبنا قرار می دهیم در حالی که هنوز نتواسته ایم این مطلب بالاتر را کاربردی کنیم در حالی که می توانیم؛ خدایی که ما داریم به اندازه خدای بت پرست هم کار نمی کند؛ دین ما دقیقاً کاربردی است ولی راجع به این سند الان اطلاعات دقیق ندارم و نمی توانم اظهار نظر کنیم؛ ما چون تقلید می کنیم و بستر و زمینه لازم را فراهم نمی کنیم به مشکل می خوریم. ما باید رجوع به خود بکنیم و از آن چیزی که داریم بهره بگیریم. در خانواده هم زمانی زندگی خانواده نابود می رود که خود را با دیگران مقایسه کند.

 

-باورهایی که داشتید را چگونه توانستید در مراکزی که راه اندازی کردید را پیاده سازی کنید؟

آن چیزی که برای من بسیار اهمیت داشت، بحث تفکر و ایجاد سوال بود؛ هر دانش آموزی هم که وارد مجموعه ما می شود می تواند تفاوت بین جنس اصلی و تقلبی را بشناسد؛ ما الان کاری کرده ایم که مردم در قبال وظایف عادی که به مردم می دهیم، از ما تشکر کنند که خلاف باورهای دینی ماست.

این تفاوتی که در مجموعه ما رخ داده است و اگر مکان ما را تماشا کنید، ساختمان خاصی نیست و خیلی اشکالات دارد ولی بچه ها حس امنیت و آرامش خوبی دارند؛ و همین بس که خدمات خوبی به بچه ها ارائه دادیم و ان ها قید امکانات دیگر مدارس را زده اند و در مجموعه ی ما ثبت نام کرده اند؛ بهترین معلمانی که حرف اول را در کشور می زنند برای آن ها می آوریم و بهترین شاهد صحبت های من، کلاس هایی است که در هلال احمر برگزار می کنیم.

-حرکت های سیاسی که در شهر اصفهان انجام شده است، به ویژه دو حرکت مجمع اصولگرایان و نجبا را چگونه ارزیابی می کنید.

تعلق گرفتن به دنیا که قرآن می فرماید «أرضیتم بالحیوة الدنیا» که سبب می شود فکر کنیم حق هستیم و تا آخر هم حق ماخواهیم بود، این دُگم است؛ امام (ره) در تفسیر سوره حمد بسیار زیبا می فرمودند که شیطان هر کسی مثل خودش است، مثلاً شیطان من روحانی مثل خودم است و ... . شیطان کسی که خودش را مدعی این شهر می دانسته و واقعاً هم خدمت می کرده است ولی الان می فهمیم که زد و بندهایی وجود دارد؛ زمانی به برخی چهره های اصلاح طلبان می گفتم اگر برای یکی از این بزرگان شما شرایط ابتدای انقلاب نبود، می توانستند این کارخانه های بزرگ را داشته باشند؟ یا بقیه هم به همین صورت است.

هر انقلابی که نابود می شود در اثر آن است که سربازانش بر سر غنائم دعوا می کنند ولی اگر این دیدگاه باشد که برای انقلاب صادقانه کار می کنیم، خیر آن به خود انسان می رسد؛ مجمع من را نمی خواستند چون همگی زبان و روحیه من را می شناسند و از سوابق من اطلاعات داشتند؛ در سال 82 در شورای هماهنگی گفته بودند که زنی می خواهیم که در تیم ما باشد و صدایش در نیاید.

آدم ها ضد فشار هستند و بر اساس فطرت تصمیم می گیرند ولی این ها خلاف فطرت تصمیم می گیرند چون جای دیگران فکر می کنند و جای آن ها تصمیم می گیرند و افراد مجری بی چون و چرای خود می دانند. اگر آیه قرآن را دقت کنیم که می فرماید "انما انت منذر لست علیکم بمصیطر"؛ خداوند به پیامبر می فرماید تو کاره ای نیستی و این قسمت مصیطر را عملیاتی نمی کنیم و جواب را هم نمی گیریم و با این دگم بودن به بن بست می رسیم. من حاضر هستم در یک جلسه با حضور همه مطالب را بیان کنم و قبلاً هم در انتخابات مجلس به آن ها گفتم فاین تذهبون و اگر دنبال شناسایی اصلح هستید، متوجه می شوید ولی همه تشنه خدمت هستند و یک جایی کار خراب می شود.

من بچه های نجبا را باور دارم و بدون چشم داشت به میدان آمده اند و تداعی کننده بچه های 57 و 58 برای بنده هستند ولی در مجمع می گویند برای ما کار کنید و عمله ما باشید، این دیدگاه خطرناک است و یعنی استکبار و همان جایی است که ابوعلی سینا می فرمایند آدم فکر می کند خیلی می فهمد و افتادن در چنین شرایطی هم بسیار خطرناک است.

 

-در انتخابات ریاست جمهوری به چه کسی رای می دهید؟

حقیقتاً آقای رئیسی را باور دارم و قبول شان دارم و آقای قالیباف را خط مقدم اجرا می دانم و از هیچ چیزی هراس ندارد و بنده غیر این دو عزیز هیچ گزینه ای در ذهنم نیست.

 

-صحبت پایانی

 یک دل بودن اعضای شورای سوای اعتقادات شورا و خواست کار کردن برای مردم و حاضر شود حمالی مردم را بکند در قدم اول می تواند جواب دهد ولی اگر فکر کند در قبل کار می تواند در پس آن اتفاقاتی باشد، هباءً منثوراض خواهد بود.

 

نظرات (4)

 1. بیان 1396/02/26 08:59

  خانم آذری به نظرتون گرفتن یک میلیون و هفتصد هزار تومان از دانش آموزان برای یک کلاس کنکور زیست و آن هم در یک کلاس 400 نفره مبلغ کم و پایین تر از مصوبات آموزش و پرورش است؟ اول باید بررسی کنید ببینیم شما در آموزشگاه قلم سفید به چه میزان مقید قانون بوده اید؟؟؟؟؟

 2. مبین 1396/02/27 12:44

  واقعا خانم دکتر اذری مدیری لایق و توانمند هستند خود من در این شرایط که زنهای کاندید شورای شهر با بزکهای زننده به زنان و مردم توهین می کنند حتما به خانم دکتر اذری رای می دهم چون نشان داده اند زنان با حفظ حجاب کامل میتوانند در اجتماع کاملا موثر و جریان ساز باشند

 3. نسیم مرتضوی 1396/02/27 12:50

  یکی از دوستان میگفت کاندیدهای شورای شهر اصفهان یه مرد دارند اون هم خانم دکتر اذری هستند با روحیه ای که از ایشان سراغ دارم به زیاده خواهی ها باج نمیدند و در عین حال تفکر زنان را به خوبی میتونند در شورا نمایندگی کنند

 4. نسیم مرتضوی 1396/02/27 12:51

  اقا چرا نظرات منتشر نمیشه

افزودن نظر

captcha
 • پربیننده‌ترین
 • مطلب دیگری نیست