چهارباغ عباسی همزمان با مبعث فرخنده نبی اکرم (ص) در سه‌شنبه‌ای اردیبهشتی و آرام، حال و هوای متفاوتی داشت.
به گزارش رویش نیوز به نقل از پویش مردمی ترافیک شهر اصفهان، آرامش سه‌‌شنبه‌های بدون خودرو چهارباغ را می‌توان یکی از بهترین مناطق برای تفریح، دوچرخه‌سواری و گپ‌وگفت انتخاب کرد. اتفاقی جالبی که در شهر اصفهان افتاده است و دیگر شهرهای ایران نیز در حال الگوبرداری از این رخداد جالب و مفید برای شهرهایشان هستند.
اکنون مردم اصفهان سه‌شنبه‌ها برای به‌دست آوردن آرامش و سپری کردن لحظاتی خوش، خود را به چهارباغ می‌رسانند تا ساعاتی را در کنار خانواده یا دوستان خود سپری کنند. حالا اگر این روز عید نیز باشد شرایط متفاوت‌تر است.
سه‌شنبه هفته جاری همزمان با مبعث فرخنده نبی اکرم (ص) چهارباغ اصفهان حال و هوای دیگری داشت. یک روز تعطیل بهاری همزمان با عید بزرگ مسلمانان شهروندان بسیاری را به چهارباغ کشاند تا علاوه بر لذت بردن از هوای پاک و بهاری چهارباغ بدون خودرو در ویژه برنامه‌ها و جشن‌های این روز نیز که تدارک دیده شده بود شرکت کنند.
در این بین مسئولان را نیز می‌توان میان جمعیت دید. علیرضا صلواتی، معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری اصفهان که برای بررسی چگونگی این رخداد به چهارباغ آمده بود همکلام ما شد و پیرامون این روز گفت: امروز یک سه‌شنبه آرام است. اتفاقی که در سه‌شنبه‌های بدون خودرو افتاد، حرکت آن در کشور 2 سال پیش شروع شد و این روز در دنیا یک روز معروف است.
وی ادامه داد: اجرای این طرح در اصفهان نیز در دوازدهمین روز از مرداد ماه سال 95 شروع شد و آغاز این رخداد در اصفهان سبب شد تا این روز به همه ایران معرفی شود. چند روز پیش در وزارت راه و شهرسازی مراسمی برگزار شد که برای ارائه این طرح نیز از ما دعوت شده بود. خوشبختانه این طرح بسیار مورد قبول واقع شد، مسئولان وزارت راه تأکید کردند که باید این برنامه برای کل کشور ارائه و اجرا شود.
شهردار منطقه 3 اصفهان درباره حس شخصی خود پیرامون پیاده راه شدن چهارباغ گفت: « به عنوان یک شهروند اصفهانی سه‌شنبه‌ها دوست دارم که هرکجا باشم خودم را به چهارباغ برسانم، پیاده‌روی کرده و از آرامش این خیابان لذت ببرم. امیدوارم هرچه زودتر اصفهان لقب گذشته خود را که شهر دوچرخه‌ها نام دارد دوباره از آن خود کند.»
حسین کارگر درباره بازخورد این اتفاق گفت:« استقبال خوبی نسبت به اجرای این طرح از سوی مردم شده است. در میان مردم که می‌روم از ما می‌خواهند که هرچه زودتر چهارباغ به پیاده‌رو تبدیل شود تا این آرامش و شکوه چهارباغ را نه تنها در سه‌شنبه‌ها بلکه در تمامی روزها مشاهده کنند.»
چهارباغ به گذشته خود برمی‌گردد
شهروند میان‌سالی که در ویژه برنامه عید مبعث حضور پیدا کرده بود، دقایقی کوتاه با ما همکلام شد و درباره سه‌شنبه‌های بدون خودرو گفت:« از تمامی کسانی که برای اصفهان زحمت می‌کشند و زیبایی این شهر را هرچه بیشتر می‌کنند سپاسگزارم. سمبل سه‌شنبه‌ها اکنون آرامش چهارباغ و نام سه‌شنبه‌های بدون خودرو شده است. اکنون هم که چهارباغ در حال کفسازی است تا دیگر برای همیشه ماشین در آن عبور نکند و از این اتفاق بسیار خرسندم.»
او درباره پیاده‌راه سازی چهارباغ نیز چنین می‌گوید:«40 سال پیش صحبت از این بود که قرار است چهارباغ تبدیل به پیاده‌راه شود و دیگر ماشین در آن عبور نکند، آرزویم این اتفاق بود و خوشبختانه در حال رخ دادن است.»
پیرمرد در پایان گفت‌وگویش با ما گفت:« امیدوارم پیاده‌راه شدن چهارباغ خیلی سریع اتفاق بیافتد. باید همه هوای اصفهان را داشته باشیم و من هم با دوچرخه‌سواری و پیاده روی هوای اصفهان را دارم.»
گردشگری در حال قدم زدن در این خیابان بود و از جاذبه این خیابان زیبا آن هم بدون تردد ماشین لذت می‌برد. او همچنین از چهارباغ و مردم اصفهان که در در این خیابان حاضر بودند عکاسی می‌کرد. از او خواستیم با ما مصاحبه کند و تقاضای ما را پذیرفت.
او به ما گفت که 3 سال پیش ایران بوده و اکنون دوباره آمده تا از زیبایی‌های ایران و اصفهان لذت ببرد. زمانی که به او گفتیم که کشور شما به کشور گل‌ معروف است، خندید و گفت من فکر می‌کنم که شهر شما چنین لقبی دارد البته همچنین لقب شهر دوچرخه‌ها را هم دارد. او از تفاوت‌های چهارباغ عباسی نسبت به 3 سال پیش که آمده بود گفت: « 3سال پیش که به اصفهان آمدم در این خیابان ترافیک شدیدی بود اما اکنون اینجا هیچ ترافیکی نیست و فقط آرامش و زیبایی وجود دارد.»

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست