بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول، نرخ رشد 6/6 درصدی اقتصاد ایران در سال جاری به 3/3 درصد کاهش می یابد و تورم هم در سال آینده روند صعودی خواهد داشت.
میزان اهتمام دولت به اقتصاد مقاومتی + آخرین نتایج اقتصادی دولت تدبیر و امید
گروه اقتصادی جهان نيوز: با شدت یافتن ها تحریم ها علیه کشور، رهبر معظم انقلاب برای برون رفت از فشار اقتصادی دشمن و آمادگی کشور برای رونق اقتصادی و توسعه پایدار ، اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند.

به گزارش جهان نيوز، اما رئیس جمهور با توجه با اینکه تنها چند ماه از عمر دولت یازدهم باقی مانده است، هنوز هیچ گزارشی مبنی بر اینکه چه اقداماتی در زمینه اقتصاد مقاومتی انجام داده تا کنون ارائه نکرده و در حد حرف وصحبت باقی مانده است.

اقتصاد مقاومتی در ایران اولین بار توسط رهبر معظم انقلاب در دیدار با کار آفرینان در شهریور ماه سال 89 مطرح گردید. حضرت آیت الله خامنه ای اقتصاد مقاومتی را نیازی اساسی برای کشور دانستند و فرمودند: "مجموعه اقتصاد مقاومتی در واقع یک الگوی بومی وعلمی است که بر آمده از فرهنگ انقلابی واسلامی است.اقتصاد مقاومتی برون گر ودرون زا است ولی درون نگرا نیست."

همچنین مقام معظم رهبری در تاریخ 30/11/1392 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را به مسئولان ایران ابلاغ کردند.

ویژگی های اقتصاد مقاومتی از دیدگاه رهبر معظم انقلاب ایجاد تحرک و پویایی در اقتصاد کشور از قبیل رشد اقتصادی، تولید ملی، افزایش اشتغال، کاهش تورم، افزایش بهره وری و رفاه عمومی و از این همه شاخص‌ها مهم تر، شاخص کلیدی و مهم عدالت اجتماعی است. یعنی ما رونق اقتصادی کشور را بون عدالت اجتماعی نمی خواهیم. تبعیض فاختلاف طبقاتی، نبود عدالت به هیچ وجه منطبق با خواست اسلام و اهداف جمهوری اسلامی نیست.

اقتصاد مقاومتی می تواندوابستگی کشور را به نفت کاهش دهد و همچنین سبب می شود که ما در کشور خود کفا شویم و علاوه بر آن جلوی ریخت و پاش و اسراف را نیز می گیرد.

البته اقتصاد مقاومتی انعطاف پذیر است و مشخصه اصلی یک اقتصاد مقاوم، نیز انعطاف پذیری در برابر شوک های خرجی و در مقابل فشار های دشمن وتحریم ها است.

متاسفانه به نظر می رسد رئیس جمهور و تیم اجرایی و به خصوص تیم اقتصادی دولت ، اعتقادی چندانی به اقتصاد مقاومتی ندارند. اگر نگوییم تیم دولت تدبیر و امید مخالف اقتصادی است ولی به خوبی می توان مشاهده کرد که حسن روحانی در انتخاب استراتژی و هدف گذاری برای ساختار اقتصادی دولتش، روش صحیح و  استراتژی مناسبی استفاده نکرده است.

ادامه اقدامات اقتصادی دولت که که لیبرالی کردن اقتصاد ایران را در پی دارد در همان اول راه مخالفت ناخواسته با اقتصاد مقاومتی است.

همچنین اگر ملاک از اقتصاد مقامتی رونق صادرات، تقویت بنیه تولید داخلی، کاهش وابستگی واردات، ایجاد اشتغال مولد و افزایش خرید مردم باشد که دولت در جهت عکس آن و کاملا وارونه عمل کرده است.
 
از سوی دیگر استراتژی اقتصادی دولت که همان قرار داد بستن به هر قیمتی با کشور های غربی است نیز تا کنون هیچ گونه تاثیر عمیقی بر اقتصاد کشور گذاشته است.

اما در حین حال عملکردی که دولت یازدهم تنها تا به امروز داشته این است که سعی کرده نرخ تورم را کنترل کند و حداقل قیمت ها را در سطح معینی نگه دارد.

اما متاسفانه در چند این چند ساله در آمد واقعی خانواده ها کاهش پیدا کرده است. از سال 90 تا به امروز نرخ دلار 1000 تومانی به 3500 تومان رسیده است. یک میلیون تومان در سال 90 معادل هزار دلار بوده است و در حال حاضر 3 میلیون پانصد هزار تومان معادل 1000 دلار است. هم چنین هم اکنون حداقل حقوق کارگران که حدود یک میلیون تومان، معادل 280 دلار است.

این در حالیست که در صورتی که در سال 90 حداقل حقوق 500 هزار تومان بوده که معادل 500 دلار بوده است. پس می توانیم نتیجه  بگیریم که با افزایش نرخ دلار در آمد ماهانه مردم کاهش شدیدی پیدا کرده  و این یعنی دولت یازدهم هنوز کار اساسی در راستای اقتصاد مقاومتی برای مردم انجام نداده است.

از سوی دیگر اگر صرفا به ادعای رشد اقتصادی که آن هم به خاطر خام فروشی دو ونیم برابر بیشتر نفت باشد، به تصریح کارشناسان  حامی دولت رشد بی کیفیتی است و البته همان نیز پیش بینی شده سال آینده با افت شدید مواجه خواهد شد.

همچنین بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول، نرخ رشد 6/6 درصدی اقتصاد ایران در سال جاری به 3/3 درصد کاهش می یابد و تورم هم در سال آینده روند صعودی خواهد داشت.

عملکرد دولت یازدهم در زمینه ایجاد اشتغال را نیز می توان ضعیف توصیف کرد. در حال حاضر نرخ بیکاری در کشور 12.2 درصد است  که به اذعان کارشناسان بسیار بیشتر از این آماری است که دولت اعلام داده است.

در خصوص وضعیت تولید در کشور نیز هم سخنگوی دولت اعلام کرد : از میان 36 هزار واحد تولیدی در شهر ها  و نواحی صنعتی حدود هفت هزار واحد راکد هستند و بیشتر فعالیت بخش های تولیدی با کمتر از 50 درصد بوده که این امر برای بخش تولید به معنای ضرر است.

این در حالیست که همین چند روز قبل بود رهبر معظم انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس خبرگان فرمودند:"اگر همه کار های ضروری در موضوع اقتصاد مقاومتی انجام شده بود، امروز تفاوت محسوسی را در اوضاع اقتصادی کشور و زندگی مردم شاهد بودیم."

البته دیگر مردم نیز از رئیس جمهور انتظار ندارند تا گزارش کامل و مبسوطی در باره اقدامات دولت در خصوص اقتصاد مقاومتی ارائه دهد!

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست