هر یک از مسئولان در مراسم رونمایی از سامانه سهام عدالت تعبیر مختلفی از ارزش، زمان، چگونگی آزادسازی، تسویه اقساط باقی‌مانده، پرداخت سود و نحوه توزیع سبد سهام عدالت بین مردم داشتند.

به گزارش رویش نیوز هر یک از مسئولان در مراسم رونمایی از سامانه سهام عدالت تعبیر مختلفی از ارزش، زمان، چگونگی آزادسازی، تسویه اقساط باقی‌مانده، پرداخت سود و نحوه توزیع سبد سهام عدالت بین مردم داشتند که در نهایت افکار عمومی در واکنش به این تناقضات به این نتیجه رسیده که سهام عدالت چنان به کلاف سردرگمی تبدیل شده است که تعیین تکلیفش به این سادگی‌ها نیست.

مراسم رونمایی از سامانه سهام عدالت روز گذشته با حضور معاون اول رئیس‌جمهور، وزیر امور اقتصادی، رئیس سازمان خصوصی سازی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و چندتن از نمایندگان مجلس در سالن اجلاس سران برگزار شد.
  
ادعای عجیب جهانگیری

در حالی که در پرتفوی سهام عدالت شرکت‌های بورسی و غیربورسی وجود دارد و تعیین تکلیفش به دلیل نوسان‌های بورس مشکل است اسحاق جهانگیری روز گذشته گفت: ارزش دارایی سهام عدالت ۵۵ هزار میلیارد تومان است که این رقم تا سال ۹۶ به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید و مابقی کسری اعلام‌شده، ناشی از تعیین تکلیف سهام عدالت است. جهانگیری با اشاره به اینکه ۶۰ بنگاه مشمول سهم عدالت جزو بهترین بنگاه‌های اقتصادی کشور هستند، تصریح کرد: انتظار داریم بورس فرصتی جدید ایجاد کند و اعضای سهامداران بورس به طور جدی افزایش ‌یابد که باید برای این گروه‌ها آموزش و سرویس ارائه کرد، بنابراین بورس با چند ده میلیون عضو روبه‌رو شده که قدرت بزرگی خواهد داشت.
 
رونمایی و سنددار کردن سهام عدالت بعد از ۱۰ سال

از سوی دیگر علی طیب‌نیا در این مراسم با اشاره به اینکه حدود ۵۰ میلیون نفر مشمول سهام عدالت شده‌اند، اظهار داشت: سنددار کردن و به رسمیت شناختن سهامداران در بنگاه‌های اقتصادی پس از ۱۰ سال رقم خورد، گفت: تدابیر دولت، طرح توزیع سهام عدالت با مشکلات بسیاری مواجه بود و به‌‌رغم تأکید و آزادسازی، تحقق آن امکانپذیر نبود.

طیب نیا، افزود: سال ۹۴ بیش از ۶۰ شرکت سهام را به خزانه واریز کردند که ۲ هزار میلیارد تومان بود و همچنین امسال ۳ هزار ۵۰۰ میلیارد تومان باید واریز شود که بابت اقساط سهام است که در مجموع ۲۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده است، از آن به بعد سود سهام به مشمولان سهام عدالت پرداخت خواهد شد و فعالیت‌های سال ۹۵ شرکت‌ها به خزانه نمی‌رود و پس از برگزاری مجامع و محاسبه سود در سال ۹۶ به سهامداران پرداخت خواهد شد. وزیر اقتصاد بدون آنکه به زمان و نحوه آزاد‌سازی سهام عدالت ۵۰ میلیون نفر از مردم و اینکه هر یک از این مردم کدام سهم از بنگاه‌های بورسی یا غیربورسی را دریافت می‌کند، با تأکید بر اینکه ارزش دارایی سهام عدالت بیش از دو برابر شده است، گفت: مشمولان پس از ۱۰ سال طعم شیرین سهامداری را خواهند چشید و به تناسب، سود آن را دریافت خواهند کرد.
  
سال ۹۶ فقط کمیته امدادی‌ها و سازمان بهزیستی‌ها سود دریافت می‌کنند

رئیس سازمان خصوصی‌سازی در همایش رونمایی از سامانه سهام عدالت گفت: سود سهام عدالت در سال آینده فقط به ۲ دهک کم درآمد پرداخت خواهد شد. میرعلی اشرف عبدالله پوری‌حسینی در همایش رونمایی از سامانه سهام عدالت گفت: سودی که سال ۹۶شرکت‌های سرمایه‌پذیر در سهام عدالت پیش‌بینی می‌کنند، مربوط به سهامداران عدالت کم درآمد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی است. وی افزود: برای مابقی دهک‌ها که سهام عدالت دارند، باید مابقی ۵۳۲ هزار تومان قیمت سهام عدالت تعیین تکلیف شود و به حساب دولت واریز کنند. پوری حسینی با بیان اینکه از ۱۱ سال قبل سهام عدالت بلاتکلیف است، گفت: در حال حاضر بیش از ۴۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر می‌توانند صورت حساب خود را از طریق سامانه مربوطه دریافت کنند.

وی با بیان اینکه برخی از آزادسازی سهام عدالت سخن می‌گویند که البته دقیق نیست، گفت: خرید و فروش سهم و برگه و اعمال رأی اکنون وجود ندارد که بتوانند در مجامع عمومی صاحب رأی باشند و برای این موضوع راهکار لازم برای تصمیم‌گیری در مراجع ذی‌ربط ارائه شده است.

وی گفت: در حال حاضر برگه‌ای برای سهام عدالت داده نمی‌شود و کسی نمی‌تواند خرید و فروش کند، بلکه از منافع و سود سهم بهره‌مند می‌شوند. امروز وارد سامانه شده و می‌توان صورتحساب دریافت کرد و مشمولان در ردیف مالک مجازی سهم هستند که اگر مشمول تخفیف نبوده و در خانوار کمتراز پنج نفر باشند و نقدی نیز سودی دریافت نکرده باشند سهم آنها ۵۳۲ هزار تومان است و فقط ۲ دهک مربوط به کمیته امداد به طور کامل سود سهام عدالت دریافت خواهند کرد.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی ادامه داد: مشمولانی که رقم آخر کد ملی آنها به ۷ منتهی می‌شود می‌توانند وارد سامانه شوند و امروز افرادی که رقم آخر کارت ملی آنها منتهی به ۸ است نسبت به ورود باید اقدام کنند و پس از ۲۶ اسفند همه افراد می‌توانند به سامانه مراجعه کرده و صورتحساب سهام عدالت خود را دریافت کنند.
  
عضو شورای اصل ۴۴ قانون اساسی: ارزش سهام عدالت ۲ برابر شده است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه ارزش سهام عدالت دو برابر شده است، گفت: از محل سود سهام ۲۴ هزار میلیارد تومان بابت هزینه سهام عدالت پرداخت شده و ۵۳۲ هزار تومان قسط از هر سهم پرداخت شده است. علی‌ آقا محمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای اصل ۴۴ قانون اساسی دیروز در آیین رونمایی ساماندهی سهام عدالت اظهار داشت: در حال حاضر شش دهک جمعیتی و بیش از ۴۸ میلیون نفر سهام عدالت دریافت و تاکنون از محل سود سهام ۲۴ هزار میلیارد تومان قسط سهام مردم پرداخت کرده‌اند. وی گفت: در حال حاضر ۵۳۲ هزار تومان از سهام قسط آن پرداخت شده و مردم تا ما‌به‌‌التفاوت یک میلیون تومان بدهکار هستند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در حال حاضر ۴۹ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر وارد جرگه سهامداری شده‌اند و این سهام بیش از دو برابر یعنی ۲ میلیون تومان در بازار ارزش دارد.
  
نماینده اصفهان:۳۸۴ شرکت تعاونی سهام عدالت تعیین تکلیف شود

حمیدرضا فولادگر رئیس سابق کمیسیون ویژه اصل ۴۴ قانون اساسی مجلس در همایش آیین رونمایی سهام عدالت با اشاره به اینکه باید ۳۸۴ شرکت تعاونی سهام عدالت شهرستانی تعیین تکلیف شود، اظهار داشت: هنوز مردم احساس مالکیت و نقش مدیریت در سهام عدالت ندارند و دولت برای آنها تصمیم می‌گیرد و مدیریت می‌کند. رئیس سابق کمیسیون ویژه اصل ۴۴ قانون اساسی مجلس، گفت: باید روند خوب خصوصی‌سازی ادامه یابد و همچنین از درخواست‌ها برای خروج شرکت‌های داخلی از لیست واگذاری‌ها جلوگیری شود و نباید آنها از فهرست خارج شوند.
وی ادامه داد: اصل فلسفه وجودی سهام عدالت که گسترش عدالت اجتماعی و سهامدار شدن مردم است، باید حفظ شود.
  
پرداخت نقدی الباقی اقساط اختیاری است نه اجباری

همزمان با رونمایی سامانه سهام عدالت مشمولان سهام عدالت به نسبت دسترسی کدهایشان می‌توانند طبق جدول زمانبندی وارد سامانه سهام عدالت شوند. سامانه سهام عدالت با بانک اسامی و اطلاعات مشمولان سهام عدالت مرتبط است و خدمات آن عبارتند از: «اعلام مشمول بودن یا نبودن هر فرد در طرح سهام عدالت»، «اعلام وضعیت متوفی بودن مشمول»، «صدور صورت وضعیت تسویه اقساط مشمول»، «صدور قبض پرداخت مانده ارزش تسویه نشده سهام عدالت. »
برای ۴۹ میلیون و ۲۲۶ هزار و ۱۹۳ نفر صورتحساب سهام عدالت تهیه شده و به آنان اعلام می‌شود چقدر سود به سهام آنان تعلق می‌گیرد، بنابراین با ارائه این صورتحساب سهامداران متوجه می‌شوند چه میزان از سهام آنها از محل سود سهام آزاد شده و به آنها تعلق می‌گیرد. گروه نخست که روز گذشته اجازه ورود به سامانه سهام عدالت را داشتند با جدولی با عنوان صورت وضعیت دارایی مشمولین سهم عدالت (صورتحساب تسویه اقساط سهام عدالت) روبه‌رو شدند. سازمان خصوصی‌سازی در این صورتحساب به دارنده سهام عدالت اعلام کرده که اکنون شما مبلغ ۵۳۲ هزار تومان دارایی دارید که ارزش واقعی آن به مراتب بالاتر است، در صورت تمایل می‌توانید با پرداخت ۴۶۸ هزار تومان مالک کل سهام تخصیص یافته شوید، «به این منظور کلید صدور قبض را فشاد دهید. » این همان نکته‌ای است که ظاهراً ترفند دولت برای کسب درآمد و جبران کسری بودجه‌اش است. دولت بدون آنکه نیازی به پرداخت ۴۶۸ هزار تومان در این مرحله باشد از مردم خواسته در صورت تمایل به داشتن کل سهام قبض را پرداخت کنند. در حالی که باید تأکید می‌شد «پرداخت این مبلغ اجباری نیست. »

بسیاری از دارندگان سهام عدالت در این مرحله با این پرسش مواجه شده‌اند که برای سهام عدالت قرار است پولی به دست‌شان بیاید یا از دست‌شان برود؟ به‌طوری که در فضای مجازی پرسش‌های فراوان پیرامون این مسئله خبرساز شد. همانطور که قبلاً اعلام شده ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت در کشور وجود دارند، بنابراین اگر تمام این افراد ۴۶۸ هزار تومان باقی مانده را واریز کنند، دولت حدود ۲۴ هزار میلیارد تومان درآمد کسب خواهد کرد و اگر نصف دارندگان سهام عدالت بر اثر بی‌اطلاعی نسبت به پرداخت قبض و واریز ۴۶۸ هزار تومان باقی‌مانده اقدام کنند حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان در چند روز باقی مانده از سال ۹۵ به جیب دولت می‌رود.

 

منبع:روزنامه جوان

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست