همه ی اینها برخی از موضوعاتی است که یا اساسا بی اهمیت بوده و یا حداقل با توجه به مشکلات مهمی از جمله معیشت و اقتصاد مردم و بیکاری جوانان و بحران های موجود در برخی شهرها و استان های کشور از جمله بحران گرد و غبار در خوزستان و سیل در سیستان و بلوچستان و سایر استان ها ، اصلا در اولویت کرسی های تصمیم گیری کشور از جمله فراکسیون های مجلس شورای اسلامی نیست
حال که بحث بر سر مصوبه اخیر فراکسیون امید، مبنی بر بازداشت و رسیدگی قضایی به شخصی که در جلسه ای سوالی کند ،که به گونه ای جلب توجه نماید داغ است ، بد نیست کمی به بررسی برخی جلسات فراکسیون امید خصوصا جلسات فوق العاده آن و البته مقایسه رفتار فراکسیون در مواجهه با مشکلات و بحران های موجود در فضای کشور بپردازیم . 
 
به گزارش رویش نیوز به نقل از رجانیوز، طی 9 ماه گذشته که مجلس دهم آغاز به کار کرده است چند جلسه فوق العاده بیشتر نداشته است که به دو نمونه ی آن اشاره می نماییم . یکی از جلسات فوق العاده فراکسیون امید که صبح روز 2/9/95 قبل از جلسه علنی مجلس تشکیل شد در موضوع بسیار مهم و حیاتی لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد مقدس بود . محمود صادقی ، نماینده مردم تهران هم روز گذشته ی آن از تشکیل جلسه ی مذکور در صفحه توییتر خود خبر داده بود. 
 
یکی دیگر از جلسات فوق العاده فراکسیون امید تشکیل جلسه جهت بررسی علت و کم و کیف تلاش دادستانی جهت بازداشت محمود صادقی نماینده مردم تهران بود . قبل از آن بهرام پارسایی ، سخنگوی فراکسیون امید از تشکیل جلسه فوق العاده در موضوع فوق الذکر خبر داده بود
                                      
یکی دیگر از موضوعات پیگیری شده در جلسه فراکسیون امید موضوع بررسی وضعیت آرش صادقی بود . بهرام پارسایی ، سخنگوی فراکسیون امید ضمن اعلام تشکیل جلسه مذکور و بیان هدف فراکسیون امید مبنی بر ارسال پیام آرامش به جامعه  گفته بود : طی این چند روز دو تن از اعضای حقوق‌دان فراکسیون امید به صورت حضوری با مسئولان قوه قضائیه به گفتگو پرداختند و دادگاه‌ انقلاب نیز با آنها همکاری خوبی داشته است.
 
 
مبحث جنجال برانگیز دیگری که اخیرا در فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی مطرح و مصوب گردید ، موضوع بازداشت و رسیدگی قضایی در پی طرح سوال جلب توجه کننده در جلسات مختلف بود . « در موادی از این مصوبه آمده است هر کسی با هر اقدامی اعم از طرح سؤال یا غیر آن در مراسم سخنرانی موجبات توقف یا جلب توجه به خود و یا تشنج شود به حبس از 6 ماه تا دو سال محکوم می‌‌گردد.» این قسمتی از طرح دوفوریتی موسوم به «تأمین امنیت برگزاری مراسم رسمی، عرفی و معمولی» است که اعضای فراکسیون امید آن را تهیه و تدوین کرده و آقای عارف نخستین امضا را پای آن زده است. انتقاد جریان‌های مختلف سیاسی به طرح فراکسیون امید تا جایی پیش رفت که آقای عارف مجبور به عقب‌نشینی شد و در کنگره سالانه حزب ترقی ایران اظهار داشت: «‌پیش نویس طرح تأمین امنیت مراسم رسمی که امضا شده است با پیش‌نویس اصلاح شده اختلافاتی دارد. قرار است پیش‌نویس اصلاح شده مبنا قرار بگیرد. این متن متنی نیست که قرار است قانون شود، البته چیزهایی به آن اضافه شده که برخی دلسوزان در فضای مجازی مطرح می‌کنند. البته باید سعه‌صدر داشته باشیم و در نظر بگیریم که این یک پیش‌نویس است.»
 
همه ی اینها برخی از موضوعاتی است که یا اساسا بی اهمیت بوده و یا حداقل با توجه به مشکلات مهمی از جمله معیشت و اقتصاد مردم و بیکاری جوانان و بحران های موجود در برخی شهرها و استان های کشور از جمله بحران گرد و غبار در خوزستان و سیل در سیستان و بلوچستان و سایر استان ها ، اصلا در اولویت کرسی های تصمیم گیری کشور از جمله فراکسیون های مجلس شورای اسلامی نیست
                
اگر از مشکلات اصلی و دایمی ملت ایران از وضع معیشت و رکود و بیکاری تا مشکلات جدی فرهنگی بگذریم ، نمی توانیم  از بحران های ایجاد شده در کشور که موجب تلفات جانی و مالی و سلب آسایش مردم شده است بگذریم  . به عنوان مثال بحران سیل در سیستان و بلوچستان موجب کشته شدن حداقل شش نفر و تلفات مادی جدی به مردم این شهر گردید . پیش از این ،غلامرضا اربابی ،مدیرکل مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان از خسارت سیل به سه هزار واحد مسکونی در جنوب این استان خبر داده بود .
 
 از طرف دیگر بحران گرد و غبار ، سایر شهر ها و استان های کشور را درگیر خود کرده بود که موجب ورودخسارات و سلب آسایش از مردم آن شهر ها گردیده بود از جمله اهواز ،که بحران گرد و غبار ، و در پی آن قطعی برق و مشکلات این چنینی موجب سلب آسایش و ورود خسارت و اختلال در زندگی مردم آن شهر شده بود . 
 
 
اما سوال مهم اینجاست چرا فراکسیون امید مثلا در موضوع بی اهمیت لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد ،جلسه فوق العاده تشکیل می دهد اما در بحران های فوق الذکر که خیل کثیری از مردم ایران را تحت تاثیر خود قرار داده است ، خبری از تشکیل جلسه فوق العاده نیست /آیا تشکیل جلسه اضطراری برای بررسی لغو سخنرانی یک فرد مهم تر است یا تشکیل جلسه فوق العاده جهت پیگیری حل معضلات مردم یک استان /آیا این گونه رفتارها توجه به سیاست بازی ها و عدم توجه به بحران های موجود در کشور تلقی نمی گردد.
 
همه ی اینها سوالاتی است که فراکسیون امید باید در قبال آن پاسخگو باشد . 

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست