این طرح که با امضای نمایندگان اصلاح طلب عضو فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی مطرح شده است این تلقی را ایجاد میکند: حامیان دولت که امروز با حضور خود در جمع مردم و دانشجویان با مطالبات جدی در خصوص وعده های عملی نشده دولت در سه و نیم سال گذشته رو به رو هستند در پی یافتن راه فراری از این انتقادات هستند، به همین دلیل با ایجاد ترس از برخورد قانونی به اتهام «جلب توجه» و«سوال پرسیدن» درصدد خلاصی از سوالات عدالت خواهانه مردم هستند.
 جمعی از نمایندگان حامی دولت وعضو فراکسیون امید  که در سابقه سخنرانی های خود از کباده کشان بحث آزادی بیان بوده اند در اقدامی عجیب به نوشتن طرحی دو فوریتی اقدام کردند که براساس آن هر کس در یک جلسه سخنرانی «سوالی را از سخنران بپرسد» یا «موجب جلب توجه» واقع بشود بلافاصله دستگیر شود و به شش ماه تا دوسال زندان محکوم شود!
 
به گزارش رویش نیوز به نقل از رجانیوز، این طرح که با امضای نمایندگان اصلاح طلب عضو فراکسیون امید در مجلس شورای اسلامی مطرح شده است این تلقی را ایجاد میکند: حامیان دولت که امروز با حضور خود در جمع مردم و دانشجویان با مطالبات جدی در خصوص وعده های عملی نشده دولت در سه و نیم سال گذشته رو به رو هستند در پی یافتن راه فراری از این انتقادات هستند، به همین دلیل با ایجاد ترس از برخورد قانونی به اتهام «جلب توجه» و«سوال پرسیدن» درصدد خلاصی از سوالات عدالت خواهانه مردم هستند.
 
امضای این طرح دوفوریتی توسط اشخاص نامرده انجام شده است: عارف -مطهری – محمد کاظمی -فلاحت‌پیشه - صادقی - کواکبیان -تابش -محجوب - علیرضا رحیمی - یوسفیان‌ملا -  بیرانوندی -  بختیار -  عبدالکریم حسین‌زاده - لطفی - بائوج لاهوتی - بیگدلی - ساعی - بنیادی - خجسته - محمدرضا نجفی - زرآبادی - حضرت‌پور - ایران‌نژاد - مازنی - علی نجفی - بیگلری - سیداحسن علوی - دهقانی‌فیروزآبادی - منصوری - فتحی - بهادری - نوروزی - اصغر سلیمی -  دامادی
 
این طرح که با عنوان «تأمین امنیت برگزاری مراسم رسمی، عرفی و معمولی» مطرح شده است در مقدمه خود به چند جمله از بیانات مقام معظم رهبری استناد کرده است که اساسا هیچ ربطی به پرسش سوال مردم از سخنران ندارد. به طور مثال این جمله مقام معظم رهبری در مقدمه آمده است:« هر کسی که در مجلس صحبت می‌کند و فریاد افرادی دو، دو، چهار کلماتی دیگر می‌گویند این کار صحیح نیست» همان طور که واضح است این مطلب نصیحتی از رهبری به نمایندگان مجلس است و ربطی به موضوع تامین امنیت مراسمات ندارد.
 
در ادامه مقدمه این طرح دوفوریتی و به عنوان دلیل توجیهی به سخنرانی دیگری از رهبر انقلاب استناد شده است؛ «اینکه یک نفر و یا چند نفر در بین سخنرانی یا اجرای برنامه در سکوت صدها یا هزاران نفر مستمع در جهت برهم زدن یا اخلال مراسم اقدام نمایند، جلساتی که با هزینه‌ها و زحمات تدارک می‌شود و فردی که به هر دلیل از آن خرسند نیست اراده به هم زدن بگیرد، جلسه قانونی و بدون منع و مشکل به هر حال باید این معضل بزرگ به نحوی حل شود... »
 
آنچه در این بیانات واضح است اینکه برهم زدن جلسات امری غیرقانونی است و اشاره به سوال پرسیدن ندارد.
 
بندهای این ماده واحده به شرح زیر است:
 
1. هر کسی با هر اقدامی اعم از طرح سوال و یا غیر آن در مراسم سخنرانی اعم از مراسم رسمی که عرفا بدون مجوز تشکیل می شود موجبات توقف یا جلب توجه به خود و یا تشنج شود به حبس از 6 ماه تا دو سال محکوم می‌‌گردد.
نیروی انتظامی موظف است فوری فرد یا افراد را بازداشت و با تحویل به مقامات قضایی نگهداری کنند.
2. مسئولان در هر مقام اعم از اداری،‌اجرایی، نظامی، انتظامی، سیاسی و غیر آن باید امنیت جلسات مذکور را تأمین و از هر اقدامی که موجب اخلال یا توقف و تعطیلی جلسات شود، جلوگیری نمایند و در صورت تعلل حسب مورد به انفصال موقت یا دائم از خدمات دولتی محکوم می شوند.
قوه قضائیه موظف است بدون تشریفات رسیدگی در کمتر از یک ماه حکم لازم را صادر و اعلام نماید.
3.مجازات بند (1) شامل کسانی که در هر مقام و مسئولیتی باشند و مانع برگزاری جلسات موصوف شوند نیز می‌گردد.
 
همانگونه که مشخص است استفاده از کلماتی که دارای تفسیر موسع حقوقی می باشند (مثل هراقدامی اعم از طرح سوال و یاغیر آن!)  و ابهامات فراوان همراه با دو فوریتی بودن آن نشان از عجله داشتن اصلاح طلبان برای تصویب کردن چنین طرح دیکتاتورمآبانه دارد.
 
گفتنی است این طرح با دوفوریت خود در زمانی مطرح شده که پرونده استیضاح وزیر مسکن و شهرسازی مدت ها باز بوده و فراکسیون امید از اصلی ترین مخالفان ان می باشد.
 

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست