رویش نیوز- سرویس سینما و رسانه- علیرضا نریمانی: هر ساله در دهه فجر و همزمان با برگزاری جشنواره فجر در تهران، کشور در جوی سینمایی فرو می رود. از چندسال گذشته رسم بر آن بوده که جشنواره فجر با اکران برخی فیلم های خود در شهرستان ها تنور جنواره در این شهرهارا نیز گرم کند. این رسم در اصفهان هم در این سالها برقرار بود و جندسالی شاهد برگزاری جشنواره فیلم فجر در اصفهان بودیم. البته این روند دائمی نبود و در برخی سالها نیز جشنواره در اصفهان برگزار نشد.

جشنواره فیلم فجر در سال 94 با تعداد فیلم مناسب با استقبال بیش از حد انتظار مخاطبان روبرو شد به سبکی که برخی از فیلمها به سانس فوق العاده رسیده و برای سینمادوستان به نمایش گذاشته شد. اما امسال برگزاری جشنواره فیلم فجر و اکران فیلم های آن در اصفهان با حواشی زیادی گره خورده است. حواشی که باعث کاهش کیفیت و کمیت این جشنواره در اصفهان نسبت به سال گذشته شده و به نظر می رسد اگر مشکلات حل نشود، شاهد استقبالی شبیه به سال گذشته اصلا نخواهیم بود.

به خاطر حواشی پیش آمده و دعوایی که در حال حاضر بین معاونت سینمایی حوزه هنری و اداره فرهنگ و ارشاد اصفهان در گرفته است شاهد هستیم که امسال جشنواره فجر در اصفهان تنها با هشت فیلم در سینما ساحل برگزار خواهد شد در حالی که چندماه قبل وعده برگزاری این جشنواره در پردیس سینمایی چهارباغ اصفهان با چهار سالن داده می شد. دعوایی که بین حوزه هنری و اداره ارشاد درگرفته ناشی از همکاری این دوبخش در برگزاری جشنواره فیلم فجر در سال گذشته بوده است. همکاری که اگر چه جشنواره خوبی در اصفهان رقم زد اما اتفاقات بعدی آن روابط بین اداره فرهنگ و ارشاد اصفهان با معاون سینمایی حوزه هنری را شکرآب کرده تا به خاطر بدهی که هیچ کس آن را گردن نمی گیرد اهالی سینما در اصفهان امسال جشنواره فجر با کیفیتی را شاهد نباشند.

به نظر می رسد که بازهم دعوای بین دو نهاد دولتی به ضرر مردم شده است و مردمی که سینما را به نوعی دیگر در زمان جشنواره فجر تجربه کرده بودند و از آن استقبال خوبی به عمل آورده اند امسال محروم از این اتفاق مهم سینمایی کشور هستند.

به اداره ارشاد اصفهان هم پیشنهاد می شود که جشنواره را در اصفهان یا با کیفیت و کمیت مناسب برگزار کنند یا از این کار حداقلی یعنی برگزاری جشنواره با اکران 8 فیلم صرف نظر کنند چرا که این برگزاری فقیرانه در شان و منزلت شهر و شهروندان اصفهانی نبوده و نخواهد بود. شاید بتوان در پرتو برنامه ریزی مناسب تر و حل اختلافات در سالهای آینده شاهد برگزاری جشنواره فیلم فجر در اصفهان با کیفیت باشیم

افزودن نظر

captcha