این یادداشت برای شما دادگاهی طراحی کرده است که هم متهم، هم دادستان و هم قاضی آن، خودتان هستید. لطفا به هنگام خواندن این متن، شجاع باشید.
دادگاه شخصی و غیر علنی اقتصاد مقاومتی/ لطفا شجاع باشید و در این دادگاه شرکت کنید
به گزارش رویش نیوز به نقل از جهان نيوز: «ما از دو قاعده ساده پیروی خواهیم کرد: اجناس آمریکایی را بخرید و آمریکایی ها را استخدام کنید!» این، یکی از مشهورترین جملات «دونالد ترامپ»، در مراسم تحلیف است. چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا، به مردمش وعده داده «ما دوباره آمریکا را ثروتمند، مغرور و امن خواهیم کرد و عظمت را به آمریکا بازخواهیم گرداند» و این درحالیست که ترامپ جزو 500 ثروتمند دنیاست و به ادعای خود اثبات کرده یک تاجر موفق است و دلار برایش ارزشمند است. و اما او حالا در بحبوحه دعواهای سیاسی ویرانگر، همه را به مصرف کالای داخلی فرا می خواند.
اما این طرف مرزها، در ایران اسلامی، هنوز عده ای اقتصاد مقاومتی را مسخره و یا زیرکانه به حاشیه می کشانند. فارغ از تکلیف سنگین دولت در امر اقتصاد مقاومتی و قضاوت درباره موفقیت یا شکست او در این حوزه، روی صحبت این یادداشت با خود من و شماست:
بعید است این حرف ها دیگر نیاز به تکرار داشته باشد. ما درگیر رکودیم. هرساله به خاطر واردات کالاهای مصرفی، ارز زیادی از کشور ، خارج و تولید به نابودی کشیده می شود. نرخ بیکاری، وحشتناک است و خانواده های بسیاری درگیر آسیب های بیکاری جوانان خود هستند. کارخانه های زیادی ظرفیت تولید خود را کاهش داده و یا به مرز ورشکستگی رسیده اند.
دیگر لازم نیست برای این اطلاعات زجرآور، سوگواری کنیم. وقت آن رسیده که هرکدام از ما، دادگاهی بر علیه خود تشکیل داده و خود را به پای میز محاکمه بکشانیم. دادگاهی که هم دادستان، هم متهم، هم قاضی و هم هیأت منصفه اش، خودمان باشیم. لطفا این سؤالات را خیلی محکم از خودتان بپرسید و شجاعانه درباره خودتان قضاوت کنید:
1- آخرین بار چه زمانی از این اقلام، ایرانی مصرف کرده اید: لوازم التحریر، لوازم بهداشتی (مسواک، خمیردندان، شامپو، صابون...)، لباس کودک، ظروف آشپزخانه، کیف و چرم، کفش؟
2- همین الان به لباس های تن تان نگاهی بیندازید، چند درصد آن ایرانی است؟ بیش از 50 درصد یا کمتر؟
3- تا به حال با دلسوزی به تولید کننده ایرانی درباره ایرادات و عیوب کالای تولیدی اش تذکر داده اید؟ چند بار تا به حال ارتقاء کیفیت را از تولید کننده ایرانی مطالبه کرده اید؟
4- ظرف یک ماه گذشته چند بار موقع خرید، با تأکید و قاطعیت از فروشنده پرسیده اید: آقا/ خانم! ببخشید ایرانی این جنس را ندارید؟
5- تا به حال چند بار به یک فروشنده تذکر داده اید که لطفا اجناس ایرانی را دم دست بگذار و راحت تر از جنس خارجی نمایش بده؟
6- تا به حال چندبار به اقوام و خویشان توصیه کرده اید که لطفا ایرانی بخر!؟ چند بار به آن ها تذکر داده اید که خرید کالاهای مصرفی خارجی، کارگر ایرانی را بیکار می کند!؟
7- تا به حال چند بار درباره کالای ایرانی که از آن راضی بوده اید به دیگران توضیح داده و تبلیغ آن را کرده اید؟
8- آیا تا به حال، به مسؤول بالادست خود و یا مأمور خرید اداره تذکر داده اید که اجناس مورد نیاز مجموعه کاری را، ایرانی بخرد؟
9- تا به حال چند بار از خرید جنس ایرانی منصرف شده و بی دلیل و بر اساس هیجانات مرسوم به دنبال برندها و اسم های آشنای خارجی رفته اید؟
عجالتا همین نه سؤال برای برقراری یک دادگاه داغ و انگیزاننده کافیست. فقط لطفا اگر در این دادگاه محکوم شدید، برای آینده زندگی فکر جدیدی طراحی کنید، چرا که محکومان این دادگاه، زندانی یا اعدام نمی شوند، اما در عوض برخی دوستان، اقوام و همسایه هایشان به دام بیکاری کشیده شده و زندگی شان تلخ و تاریک خواهد شد.
 

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست