رویش نیوز: بنیاد کودک از سال 1373 در ایران و آمریکا فعالیت خود را آغاز کرده‌‌است. این مؤسسه در ایران با نام "مؤسسه خیریه رفاه‌ کودک" و در آمریکا با نام "Child Foundation" به ثبت رسیده‌است. درسال 1378 بنیادکودک در ایران ثبت‌ رسمی شد.

این مؤسسه، یک مؤسسه خیریه مردم‌نهاد، غیردولتی، غیرسیاسی، غیرانتفاعی، فرامذهبی و فرامرزی است که رویکردی کاملاً انسان‌دوستانه دارد. هدف این مؤسسه دستیابی به این آرمان است که "هیچ دانش‌آموز با استعدادی به دلیل مشکلات اقتصادی از تحصیل و تلاش باز نماند."

این مؤسسه با دریافت مجوزملی از وزارت کشور توانست دامنه‌ی فعالیت خود را به‌ بسیاری از استان‌ها بگستراند و اینک 28 نمایندگی در آمل، اردبیل، اهواز، ارومیه، ایلام، اصفهان، بروجرد، بم، بوشهر، بیرجند، تبریز، تهران، جیرفت، داراب، رشت، زاهدان، زابل، سنندج، شیراز، شهرکرد، کاشان، کرمانشاه، کرج، مراغه، مشهد، مهاباد، یاسوج و یزد دارد.

 

در ادامه گفتگویی که با خانم انواری مدیر نمایندگی اصفهان این موسسه پیرامون فعالیت های مؤسسه خیریه رفاه‌ کودک داشته ایم را مطالعه می کنید:

-ابتدا مقدمه‌ای از ورود خودتان به امور خیریه و کلیاتی از موسسه خیریه رفاه کودک اصفهان را بیان بفرمایید.

بنده انواری هستم دبیر آموزش و پرورش ناحیه ۳ اصفهان که از سال ۱۳۷۶ فعالیت‌های خیریه‌ای غیر رسمی خود را در مدارسی که شاغل بودم شروع کردم. از سال 1386 این فعالیت‌ها را به صورت رسمی و در قالب مؤسسه خیریه رفاه کودک در منزل شخصی انجام میدادم. موسسه خیریه رفاه کودک یک موسسه خیریه دانش آموزی است که مخصوص دانش آموزان مستعد نیازمند میباشد. با توجه به اینکه فرهنگی بودم، علاقه‌مند بودم در این شاخه از امور خیریه فعالیت داشته باشم. هم اکنون بالغ بر ۵۰۰ نفر عضو موسسه ما هستند که حدود ۶۰ نفر از آنها دانشجو و بقیه دانش آموز هستند و بیش از ۴۵۰ نفر همیار افتخاری با پرداخت کمک هزینه تحصیلی یاور خانواده های نیازمند هستند که ماهیانه به صورت مستمر کمک می‌کنند می‌توانم بگویم بیش از ۷۵ درصد افراد جامعه‌ ما همیار افتخاری فعال در موسسات خیریه مختلف و از جمله این نهاد مردمی هستند که هرکدام به شکلی در توان خودشان کمک رسانی می کنند.

از همه نهادهای دولتی، غیردولتی و خیریه‌ها تشکر می‌کنم که تاکنون همیشه ما را از برکت وجود خود بهره مند ساخته و تا حد امکان کمک کردهاند.

ـ این خیریه چطور در اصفهان شکل گرفت و رابطه آن با دفتر تهران چگونه است؟

همیشه به درس خواندن این طیف دانش آموزان علاقه داشته و دارم، از آن جمله معلمانی بودم که توجه می‌کردم که دانش آموزان خوب درس بخوانند و همیشه به آنها می‌گفتم که از وقت خودتان و هزینه‌ای که پدر و مادر صرف شما می‌کنند استفاده بهینه کنید.

در سال‌های آخر بازنشستگی بود که به بنده پیشنهاد شد که مسئولیت این موسسه خیریه را بپذیرم و در سال ۸۶ از منزل شخصیمان شروع کردم. سال ۸۷ بود که مجموعه بزرگ شد و دیگرامکان ادامه فعالیت دشوار شد. لذا در آن زمان به منزل دختر و دامادم نقل مکان کردیم. در سال 92 به دلیل اتفاقاتی که در انشعابات آب افتاد مجبور شدیم آنجا را تخلیه کرده و نهایتاً مدتیست اینجا مستقر هستیم.

در ابتدا دانش آموزان بیشتر از ناحیه 3 (منطقه ای که خودم مشغول به کار بودم معرفی میشدند) و کم کم در سطح شهر اصفهان فعال شدیم. بعداً خوشبختانه فعالیتمان گسترده‌تر شد و در حال حاضر تا نجف‌آباد و شرق اصفهان که مناطق محروم‌تری هستند تا محدوده محمد آباد و حسن آباد فعالیت داریم. از طرف جنوب نیز تا شهرضا گسترش پیدا کرده ایم. تا جایی که توانسته‌ایم و مردم مراجعه کردند سعی کردیم که به آنها پاسخ بدهیم.

خوشبختانه کارمندان خیلی دلسوز و فعالی داریم که بحمدالله حتی بیشتر از خود من برای خانواده‌ها دلسوزی می‌کنند. البته اسپانسر بزرگ ما بنیاد کودک است ولی ما موسسه خیریه رفاه کودک با مجوز ملی و برند بنیاد کودک هستیم و در سطح کشور ۳۸ شعبه و دفتر اقماری داریم

.

ـ آیا در شهرهای اطراف اصفهان که نام بردید، موسسه دفتر دارد؟

ـ بله در کفران که 120 کیلومتری اصفهان هست دفتر داریم، در منطقه نجف‌آباد هم از طرف نماینده شهر نجف‌آباد یک اتاق در اداره آموزش و پرورش به ما داده‌اند در شهرضا نیز این موسسه خیریه فعال است و اداره آموزش و پرورش شهرضا هم با ما همکاری می‌کنند.

چون هسته اولیه این موسسه خیریه تعدادی از همکاران فرهنگی بوده‌اند، خوشبختانه خیلی از حمایت معلم‌ها برخوردار هستیم. در زمینه معرفی، پیگیری وضعیت و پیشرفت تحصیلی و مرتفع کردن موانع آنها (بنا بر انتظار همیاران)، ما را یاری می کنند.

حمایت از دانش آموز به دو صورت مادی (حمایت تحصیلی) و غیر مادی (حمایت فرهنگی)، صورت می گیرد.

حمایت تحصیلی رفع مایحتاج دانش آموز، از قبیل هزینه‌های ‌ایاب و ذهاب، ثبت‌نام، لوازم التحریر، کتاب‌های مورد نیاز، لباس‌های مدرسه و ورزشی و...، می باشد.

حمایت‌های غیر مادی بسیار متنوع هستند، از قبیل جلسات مشاوره، معرفی به آموزشگاه‌ها و ورزشگاه‌های مختلف، عضویت دانش آموزان در کتابخانه مرکزی اصفهان، برگزاری اردوهای مختلف درون استانی و برون‌استانی و برگزاری کلاس‌های آموزشی، تقویتی، فوق برنامه و ... .

کلاس‌های آموزشی سه دسته اند که بر اساس سطح درسی دانش آموزان متفاوت می‌شوند.

همچنین در این موسسه علاوه بر کمک به دانش آموزان، به خانواده آنها نیز کمک‌های مادی و غیر مادی می شود.

سعی بر آن است که دانشجوها حین تحصیل در راستای همان رشته‌ای که می‌خوانند رشد یابند، آنها را حتی‌الامکان به مراکز، ارگان‌ها و نهادهای مرتبط با رشته تحصیلی آنها، معرفی می‌کنیم تا بتوانند مشغول به کار شده و از آنچه می‌آموزند تجربه کسب کنند.

حمایت‌های مادی خانواده شامل تأمین هزینه رهن و اجاره و یا ساخت مسکن، تهیه سبد کالا، تأمین کمک ‌هزینه‌های درمانی خانواده و یا ارجاع و معرفی خانواده به نهادها، ارگان‌ها و اداراتی است که احتمالاً بهتر از خود ما بتوانند به آنها کمک کنند.

خوشبختانه موسسه خیریه رفاه کودک تلاش بسیاری دارد که مشکلات کلی خانواده که خود باعث تضعیف روحیه و وضعیت درسی دانش آموز می‌شود را برطرف کند. چون به ما ثابت شده که دانش آموز در سایه آرامش و امنیت حاکم بر خانواده، بهتر می‌تواند از آنچه که دارد استفاده کند و درصد بازدهی هوش و توانایی ذهنی او بالاتر میرود.

هر فصل یک جلسه آموزش خانواده برای خانواده‌های جدیدی که به ما می‌پیوندند برگزار می‌کنیم تا بتوانیم برای رفع مشکلات آن ها تعامل بیشتری با همدیگر داشته باشیم.

ـ فرمودید اردو برگزار می‌کنید. اردوها به چه صورت است؟

 اردوهابه سه صورت: برون شهری، درون شهری و بازدیدهای علمی انجام می شود. سالانه چهار اردو برگزار می‌کنیم برای هر گروه دختران و پسران به صورت جداگانه؛ که این اردوها، جنبه تفریحی، زیارتی و جنبه گردش علمی دارد.

برنامه مادرانه که روزهای پنج‌شنبه برنامه خاص مادران است، یعنی به مادران هنرهای مختلف آموزش می‌دهیم و از آن ها حمایت می‌کنیم تا خودشان کارآفرین شده و کسب در آمد کنند.

ـ معمولاً مقصد اردوهای شما کدام مناطق است؟

ـ بله معمولاً اردوی مشهد مقدس هر ساله برای دو دسته از اعضا برگزار می‌کنیم. گروه اول بهترین‌ها از هر نظر، درسی، اخلاقی و... دسته دوم هم آن‌هایی که تا به حال به زیارت نرفته‌اند.

اردوی شمال نیز برای دانش‌آموزانی است که آرزوی سفر دارند اما سفر زیارتی را با خانواده‌شان رفته‌اند. اردوهای درون استانی به شهرهایی مثل چادگان نیز برای آن دسته از خانواده‌هایی است که آرزوی تفریح دارند.

دسته بعدی اردوها، اردوهای گردش علمی است که دانش آموزان را برای بازدید از کارخانه‌ها و مراکز دیدنی میبریم.

- شرایط عضویت و یا معرفی به خیریه چگونه است؟

دانش‌آموزانی که تقاضای عضویت در این مجموعه را داشته باشند باید مستعد باشند که مستعد بودن با معدل آنها به نسبت دوره‌های مختلف تحصیلی (به صورت متفاوت) برای ما محرز می شود. دانشجو نیز پذیرش داریم که دانشجویانی هستند که در رشته‌های پایه و مورد نیاز جامعه خوب درس می‌خوانند. اعضای تحت پوشش این موسسه از پیش دبستانی تا کارشناسی ارشد هستند که دانشجویان تحت پوشش در حال حاضر در رشته‌های مختلف از جمله رشته‌های مهندسی و پزشکی در حال تحصیل هستند.

شایان ذکر است که از دانش آموزان مهاجر کشورهای هم جوار (اتباع) نیز همانند هموطنان خود حمایت می کنیم.

شرط نیازمندی خانواده‌ها هم این است که دانش آموز یا دانشجو نان آور نداشته باشد؛ یعنی یتیم، فرزند طلاق، پدر بیمار از کار افتاده، پدر متواری و یا زندانی باشد یا اینکه جز هیچ‌کدام از این دسته‌ها نیستند، مستمری هم می‌گیرند، ولی شرایط خاصی از قبیل: «مستأجر هستند و یا بیمار صعب‌العلاج در خانه دارند» باعث ضعف چشمگیر خانواده شده و با این درآمد کم نمی‌تواند خودش را به عنوان یک حامی توانمند برای دانش آموز مستعدش معرفی کند و احتمال دارد که این دانش آموز بدلیل فقر از تحصیل باز بماند؛ اینجاست که این موسسه سعی می‌کند به کمک این خانواده در کنار پدر و مادر، این دانش آموز را حمایت کند که هیچ دانش آموز با استعدادی به دلیل فقر از تحصیل باز نماند.

ـ با توجه به تأکید شما بر اینکه اعضا حتماً باید مستعد باشند، آیا کسانی دارید که رتبه‌های برتر کنکور باشند یا در المپیادهای مختلف مدال آورده باشند؟

بله. خوشبختانه سال گذشته شرکت‌کننده در المپیاد شیمی، پذیرفته‌شده در رشته پزشکی دانشگاه اصفهان، فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد در دانشگاه سراسری و بعد هم پذیرش در مقطع دکترا بدون آزمون پذیرفته شد.

 

ـ دانش آموزان نیازمند برای عضویت باید معرفی بشوند یا خودشان هم می‌توانند مراجعه کنند؟

ـ خودشان هم می‌توانند تشریف بیاورند ولی برای اینکه بحث نیازمند بودن برای ما محرز باشد و پنجاه‌درصد از کار تحقیق انجام شده باشد و ترجیحاً از طرف یک ارگانی که دقت لازم را در این موضوع داشته باشند، مثل کمیته امداد، بهزیستی و یا آموزش و پرورش یا از طرف خیرانی که بدانیم آنها توجه لازم را دارند اگر به ما معرفی بشوند خیلی بهتراست ولی اگر هم رأسا اقدام کنند، ما تحقیقات لازم را انجام می‌دهیم.

هر دانش آموزی ممکن است بنا به دلایلی از پوشش موسسه خارج شود و همیار هزینه یک دانش آموز دیگر را متقبل می‌شود و برعکس یعنی اگر همیاری بنا به دلایلی از موسسه جدا بشود یک همیار دیگر راه وی را ادامه می‌دهد.

ـ همیاران چگونه به موسسه کمک می‌کنند؟

شرط اینکه همیاران بتواند اطلاعات بچه‌ها را داشته باشند این است که حداقل پنجاه هزار تومان یا بیشتر برای کمک هزینه تحصیلی او بپردازند که این مبلغ به حساب دفتر مرکزی واریز می‌شود و از دفتر مرکزی نیز مستقیماً به حساب دانش آموزان واریز می‌شود. متوسط پرداخت به دانش آموزان از طریق موسسه خیریه ماهیانه حدود هفتاد میلیون تومان هست که بین ۵۰۰ نفر اعضاء تقسیم می‌شود.

البته پرداخت‌های فوق العاده هم داریم که این فوق العاده ها جدای از مقرری هاست. به طور مثال در یکی از ماه‌های سال حدود ۱۵۰ میلیون تومان فوق العاده به دانش آموزان پرداخت شده است؛ که همیاران عزیز به عناوین مختلف برایشان واریز کرده‌اند.

همچنین برای همیارانی که کمک‌های قابل توجهی می‌کنند و خودشان هم تمایل دارند، نامشان جایی برده نشود، ما این‌ها را همیاران طلایی مینامیم البته همیاران فقط کسانی نیستند که کمک مالی می‌کنند بلکه همه کسانی هم که توانایی ارائه هر نوع خدمتی را داشته باشند، همیار ما هستند. بدون تردید حتی آن دانش آموزی که با هدیه مداد خودش به دانش آموز نیازمند دیگری وی را کمک می‌کند هم همیار طلایی است.

ضمناً ما آمادگی داریم به کسانی که تمایل به همیار شدن و کمک کردن به مجموعه دارند، گزارش بدهیم.

از حامیان عزیزی که همواره همراه ما بوده اند از قبیل شرکت فراورده های گوشتی تانیس؛ مرکز مشاوره رها؛ مجموعه غذایی شالیز، صرافی اسپادانا و ... کمال تشکر و قدردانی را داریم.

ـ مهم‌ترین نیاز حال حاضر موسسه چیست؟

ـ مهم‌ترین نیاز فعلی ما، نیاز به مکان است. مکانی که هم اکنون هستیم فضا برای ارائه خدمات کم است. مثلاً برای برنامه مادرانه، به خاطر کمبود فضا، تنها امکان ارائه خدمت به حدود چهل نفر از مادران را داریم. همچنین فضای فعلی برای برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های آموزشی فضای مناسبی نیست.

روند ارتباط بین همیاران و دانش آموزان به چه صورتی است؟

در روند گزارش دهی به همیاران که هر شش ماه یک بار موقع تحویل کارنامه‌ها، گزارشی از وضعیت زندگی من جمله تحصیلی دانش آموز به همراه کارنامه برای همیاران ارسال می گردد. در این گزارش نیاز دانش آموز، نیاز کلی خانواده و نیاز خواهر و برادر دانش آموز را به همیاران اعلام می‌کنیم؛ که همیاران بعد از مطالعه این گزارش به‌جز ماهیانه‌ای که پرداخت می‌کنند سعی در رفع این نیازها دارند و از طرفی از وضعیت دانش آموز هم بیشتر و کاملتر مطلع می‌شوند.

فرایند دیگری که در موسسه وجود دارد این است که وقتی همیاران به دانش آموزان و دانشجویان کمک می‌کنند دانش آموز یا دانشجو به همیار نامه می‌نویسد و از کمکی که به او شده تشکر می‌کند. این فرایند در بین دانش آموزان کلاس‌های اول تا سوم به صورت نقاشی صورت می‌گیرد. به عنوان نمونه این جملاتی است که یکی از دانش آموزان ابتدایی برای همیارش نوشته است: «سلام با اینکه هرگز شمارا ندیده‌ام اما با کمال تشکر و احترام همه محبت‌های شما را با درس خواندن جبران می‌کنم»؛ باید گفت بهشت همین‌جاست. همین جا که همیاران مهربان ما برای ساختن فردای جامعه، امروز همیار دانش آموزان و دانشجویان مستعدِ نیازمند می‌شوند و همیاری می کنند که امروز دانش آموزان با استعداد و نیازمند را بسازیم شاید که فردای سرنوشت کشورمان در دست یکی از آنان و یا برخی و یا گروهی از این دانش آموزان باشد؛ دستانشان به پاس این همه مهربانی می فشاریم.

 

ـ راه‌های ارتباطی با موسسه شما چیست؟

همیاران از طریق بازدید سایت ما می‌توانند هرگونه اطلاعاتی که به دنبال آن هستند پیدا کنند و بعد که اطلاعات کامل شد ما در خدمتشان هستیم. همین طور همکاران فرهنگی که خیلی خوب توانستهاند معرف این موسسه باشند، می‌توانند اطلاعات مورد نیازشان را پاسخ بگویند.

ـ صحبت پایانی اگر دارید بفرمایید.

من از خداوند سخاوت، محبت و شجاعت خواهانم. از پروردگار بزرگی دل می‌خواهم که آن قدر دلم را وسعت دهد که تنهایی پسر بچه یتیمی، دستان خالی پدر، چشمان معصوم دختر و اشک‌های پنهان مادر درونش جای گیرد. چون به خدایم قول داده‌ام در ازای بزرگی این دل، سایه‌ای باشم برای آن ها و امیدی که آن ها را خوشحال کند.

امیدوارم همیاران عزیز ما را در مسیری که با سخت کوشی همکاران، با انگیزه دانش آموزان و گشاده دستی آنها هموار و هموارتر می شود، تنها نگذارند و مثل گذشته از حمایت‌های دلسوزانهشان، بهترین دانش آموزان این مرز و بوم را بهره‌مند سازند. به امید روزی که هیچ دانش آموز با استعدادی در سطح کشور از تحصیل بازنماند، به امید روزی که همه آرزوهای قشنگ و معقول دانش آموزان تحقق پیدا کند، هیچ دانش آموزی بدلیل فقر، آه نکشد، بستر تحصیلش فراهم شود و ادامه تحصیل برای هیچ دانش آموزی در هیچ کجای جهان یک آرزو نباشد.

 

روشهای پرداخت به مؤسسه:

روش اول: پرداخت آنلاین از طریق سایت بنیاد کودک

 پرداخت آنلاین یکی از بهترین روش­های واریزی شما همیار عزیز می­باشد که با مراجعه به سایت بنیاد کودک به آدرس www.childf.org  بلافاصله بعد از پرداخت، شما می­توانید ثبت مبلغ واریزی را در کارتابل خود ملاحظه نموده و همچنین نظارت کامل بر واریزی­های خود داشته باشید مضافاً اینکه امور مالی بنیاد کودک نیز نیازمند صدور هیچگونه سند حسابداری نبوده و احتمال اشتباه به حداقل ممکن کاهش می­یابد.

روش دوم: پرداخت از طریق دستگاه­های خودپرداز (ATM)

با توجه به در دسترس بودن دستگاه­های خودپرداز (ATM) در همه نقاط کشور، در صورت در اختیار داشتن کارت عابر بانک از یکی از بانک­های عضو شبکه شتاب، می­توانید با مراجعه به یکی از دستگاه­های خودپرداز، نسبت به واریز وجه حساب بنیادکودک اقدام فرمائید. شماره کارت­ 16 رقمی 6037-9918-9950-0155 بانک ملی به نام "موسسه خیریه رفاه کودک" می باشد. برای استفاده از این روش می ­بایست شماره کارت واریز کننده به مؤسسه اعلام شود.

روش سوم: پرداخت ازطریق مراجعه مستقیم به شعب بانک و حواله وجه

شما می­توانید با مراجعه به یکی از شعب بانک­هایی که بنیاد کودک در آن دارای حساب می­باشد، در هر نقطه کشور، وجه مورد نظرتان را به حساب بنیاد کودک (موسسه خیریه رفاه کودک) به شماره حساب­های زیر واریز نمائید. لطفاً دقت فرمائید پس از واریز وجه، حتما فیش آن را از طریق فاکس و یا ایمیل برای ما ارسال نموده و تائیدیه آن را دریافت نمائید.

ضمنا خواهشمند است بر روی فیش پرداختی، حتما نام و نام خانوادگی همیار، همچنین نام و نام خانوادگی مددجوی تحت حمایت خود و شماره عضویت وی و علت واریز وجه را درج فرمائید.

 

نام بانک

شماره حساب

بانک ملی (سیبا)

0100551678001

سامان

8058109608381

پاسارگاد

3208100100330501

ملت

4281072233

تجارت

37219762

پارسیان

0200959239001

صادرات

0208791929005

 

 

روش چهارم: مراجعه حضوری و پرداخت نقدی 

در این این روش با مراجعه حضوری به دفتر مؤسسه و پرداخت نقدی و دریافت رسید نیز به مؤسسه کمک نمایند.

آدرس: بلوار کشاورز، حدفاصل سه‌راه سیمین و مفتح، روبه‌روی مسجد انبیاء، ساختمان دی، بلوک غربی، طبقه پنجم، واحد42
تلفن: 4-37777383-031

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست