آقای ظریف، چرا مردم نامحرمند؟
شنبه 04 دی 1395, 13:37

 

رویش نیوز- سرویس سیاسی خبر کوتاه بود؛ ظریف وزیر امور خارجه و مسئول ارشد تیم مذاکره کننده ایران در مذاکره با 5+1 گفت: "اشتباه کردم به حرف کری اعتماد کردم و مسئولیت آن را می‌پذیرم" همین تعداد کلمات کافی بود تا دوباره شاهد جنجال هایی درباره برجام باشیم. این صحبت ها را کریمی قدوسی از جلسه غیرعلنی ظریف با کمیسیون امنیت ملی روایت کرد. روایتی که پس از آن تکذیب و تایید های زیادی صورت گرفت که در کل تاثیر بر کلیت ماجرا نداشت و با کنار گذاشتن این خبرها می شد فهمید که مضمونی که کریمی قدوسی از این جلسه روایت کرده است پر بیراه هم نبوده است و ظریف به اشتباه خود در اعتماد به جان کری اذعان داشته است.

شاید در قدم اول باید کریمی قدوسی را به خاطر روایت این جملات از جلسه ای غیر علنی نکوهش کرد اما به راستی چرا ظریف این اعتراف را در مقابل جامعه ایرانی انجام نمی دهد. از ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم و ورود دولت به بحث مذاکره رویکرد نا محرم بودن جامعه و محرمانه بودن موضوعات دنبال شد. هر چند که شاید محرمانه بودن در اصل به عنوان یک حربه و کاری مفید تلقی شود اما رویکردی که دولت داشت بسیار شدید تر از آن چیزی بود که نسبت به آن انتظار می رفت. در حالی که دولت توافقاتی با طرف های مذاکره کننده انجام می داد و خود آن را تبلیغ کرده و از آن شاد می شد و برای مردم آینده ای بهتر تلقی می کرد که مفاد این توافقات محرمانه بوده و از مصاحبه های طرفین ماجرا فقط تناقض در این موضوعات دستگیرمان می شد.

در جلسه ظریف با کمیسیون امنیت ملی هم اتفاقی از همین دست روی داده است، ظریف طبق گفته علااgدین بروجردی در ابتدا تعهد می گیرد که صحبتی از این جلسه خارج نشود و سپس رازهای مگویی را با نمایندگان می گوید که اگر علنی گفته شود نه تنها فاتحه برجام که فاتحه دولت هم خوانده خواهد شد. اظهاراتی مانند "اشتباه کردم به کری اعتماد کردم" و همچنین قضیه "فرصت نیم ساعته کری به ظریف برای تعهداتی در قبال داماتو" صحبت هایی است که باید در علن و برای همه مردم زده شود نه این که بلافاصله پس از تصویب داماتو و نقض برجام، شاهد قایم باشک بازی ظریف و عراقچی برای پاسخ گویی به این موضوعات باشیم.

ظریف زمانی که احساس می کرد ماهی بزرگی از مذاکرات صید کرده، قهرمان دیپلماسی دولت نام گرفته و نشان های افتخار و ... کسب می کرد در رسانه ها به مدح و منقبت برجام می پرداخت و با هر روزنامه و سایت و ویژه نامه ای مصاحبه می کرد اما حالا که زمان پاسخگویی است دوباره وارد فاز محرمانه شده است.

اگر کار کریمی قدوسی را باید نکوهش کرد کار شما هم کار زیبایی نبوده است. اگر اشتباه کرده اید مرد و مردانه با مردم سخن بگویید و بگویید که اشتباه کرده اید و برای حل آن خواهید کوشید. مطمئن باشید مردم قهرمان دیپلماسی خود را می بخشند و آن ها رویکرد صادقانه را بهتر از رویکرد محرمانه می پذیرند.

 

 

افزودن نظر

captcha
ارسال
انصراف

پربیننده‌ترین

مطلب دیگری نیستاین سایت با منابع شخصی راه اندازی شده است و حق تکثیر مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.