به گزارش رویش نیوز؛ در روزهایی به سر می بریم که دولت به شدت در موضع ضعف قرار گرفته است و تنها چیزی که در طول بیش از سه سال حیات خود به دست آورده و روی آن نام دستاورد نهاده را از دست می دهد. هر چند که در طول زمان اجرایی شدن برجام بارها شاهد بدعهدی و نقض برجام از سوی آمریکا بوده ایم اما دولت و تیم مذاکره کننده به هیچ نوع قائل به نقض برجام نبودند و این مشکلات را در حد یک بد عهدی کوچک تنزل می دادند. اما پس از رای کنگره مبنی بر تمدید تحریم 10 ساله ایران دیگر روحانی و ظریف و حامیان تیم مذاکره کننده نیز نسبت به نقض آشکار برجام اذعان داشته و آنرا تایید می کردند.

پس از این اقدام و تایید نقض برجام توسط دولت و تیم مذاکره کننده و در حالی که برجام در حال نزول به یک برنامه ناموفق و بی ثمر است می توان گفت که در تحلیل دولتی ها و رسانه های حامیانشان نیز تغییری 180 درجه ای اتفاق افتاده به نوعی که شاهد تحلیل های دلواپسانه در این رسانه ها هستیم. پیش از این شاهد بودیم که رحمانیان در گفتگو با حسین دهباشی اذعان به این موضوع داشت که برای عبور از سد افکار عمومی و به ثمر نشاندن برجام؛ باید آن را بزک می کردیم و اگر تاریخ را مرور کنیم شاهد صحبت های رییس دولت درباره اثرات برجام در آب خوردن، آلودگی هوا و همه مسائل کشور خواهیم بود. اما حال رسانه هایی چون شرق و عصر ایران که زمانی از بزک کنندگان برجام بودند در موضع مقابل قرار گرفته اند و نسبت به اقدامات دولت دراین زمینه انتقاد می کنند. در حالی که شاید یک سال و اندی پیش در مقابل همین تهدیدات جبهه گیری شدیدی داشتند برای مثال این یادداشت که امروز در عصر ایران منتشر شده است را می توانید بخوانید تا ببینید که چگونه عصر ایران در یک چرخش مواضع دلواپس می شود:

«انتظار برجامی» اشتباه استراتژیک روحانی

 مصطفی داننده- ..........طیف حامیان دولت و البته خود دولت بر این باور هستند که آنها ویرانه‌ای تحویل گرفته‌اند که باید آن را بسازند و طرحی نو دراندازند. دوران احمدی نژاد را به مثابه زلزله‌ای می‌دانند که شهری را ویران کرده است و ساختن آن چند سالی طول می‌کشد.

........ در میانه تلاش‌ها روحانی برای رفع تحریم‌ها اما «شیخ دیپلمات» یک اشتباه راهبردی کرد و آنهم اینکه روحانی تمام تخم‌مرغ‌های خود در سیاست داخلی و خارجی را در سبد برجام قرار داد.  

این سخنان روحانی باعث شد نه تنها دولت بلکه مردم و بازار اقتصادی ایران هم چشم به برجام دوخت. همه نشسته بودند تا ببیند مذاکرات هسته‌ای به چه سرانجامی خواهد رسید. تقریبا پاسخ اکثر مردم به فعالیت‌های اقتصادی در دوران مذاکره این بود که بگذار ببینم برجام چه خواهد شد؟
 
انتظار برجامی باعث شد تا کشور شاهد یک رکود شود. توافق هسته‌ای قطعا ثمرات بی‌شماری برای کشور دارد. ایران بعد از توافق قطعا کشوری موفق تر از ایران دوران تحریم است اما بهتر بود دولت و شخص رییس جمهور این را هم به مردم می‌گفت که چیدن میوه برجام نه در سال اول و دوم بلکه در سال‌های بعد اتفاق می‌افتد و یک روند است. موفقیت های اقتصادی حاصل یک روند هستند نه یک اتفاق ضربتی.
 
زندگی عادی مردم باید ادامه پیدا می‌کرد و در کنار آن برجام اتفاق می‌افتد. این مسئله شاید مهم‌ترین نقدی است که بر دولت روحانی وارد است. به خاطر همین است که امروز همه نگران آمدن ترامپ و رفتار او با برجام هستند.
 

نظرات (1)

  1. ناشناس 1395/09/23 10:08

    روحانی که روزی میگفت سویفت برقرار شدچندروز قبل اعلام کرد بانکهای بزرگ هنوز باایران رابطه برقرار نکرده اند.باید گفت این اقرار یعنی بقیه دستاوردهای خیالی هم به همین سرنوشت دچارشده اند.ویل للمکذبین

افزودن نظر

captcha