رویش نیوز- یادداشت میهمان- امین باقری: هفته گذشته رویش نیوز با انتشار گزارشی از اکران نامطلوب اکران فیلم "یتیم خانه ایران" و گفتگو با ابوالقاسم طالبی کارگردان این فیلم نسبت به این وضعیت اکران واکنش داد. چند روز بعد هم با این تیتر سالن های سینمای اصفهان در تسخیر "آس و پاس" و "سلام بمبئی" اقدام به اعلام برنامه اکران سینماهای استان اصفهان کرد. همه این مطالب حاکی از وضعیت نا مناسب، ضعیف و منفعت طلبانه بر اکران در اصفهان بود. وضعیتی که نشان می داد در حالی که فیلم های قابل تاملی چون سیانور، یتیم خانه ایران و نفس بر روی پرده سینماهای است در اصفهان شاهد اکران گسترده دو فیلم سلام بمبئی که یک عاشقانه هندی ایرانی است و آس و پاس هستیم.

لازم به ذکر است که بیشتر سینماهای شهر و استان اصفهان در اختیار حوزه هنری است، هفته گذشته ابوالقاسم طالبی در گفتگو با رویش نیوز پیرامون بی مهری ها به فیلم یتیم خانه ایران در اکران عنوان داشت: "این شرایط در حالی است که بیشتر سالن ها دست کسانی است که ادعای فرهنگ دینی دارند" این شواهد نشان می دهد که در حالی که بیشرین سینما در اصفهان و حتی در کشور در اختیار حوزه هنری است شاهد این موضوع هستیم که به فیلم های دغدغه مندی چون یتیم خانه ایران و سیانور و حتی در برهه ای به فیلمی چون ایستاده در غبار در اکران ظلم می شود تا اکران به فیلم هایی چون آس و پاس تعلق بگیرد، آن هم به بهانه فروش بیشتر، هرچند در اختیار هر فیلمی این تعداد سینما قرار بگیرد مطمئنا به ارقام میلیاردی در فروش خواهد رسید. همان که سیانور با سینماهایی کمتر از این تعداد توانست در فروش دومیلیارد را پشت سر بگذارد.

اما خبری که بیشتر در این یادداشت مورد نظر است و اصلا نگارنده را به خاطر نگرانی از این موضوع تشویق به نگارش کرد هیچ کدام از صحبت هایی که شد، نیست. خبری پنج شنبه منتشر شد که "سینما ایران به حوزه هنری واگذار می‌شود " این یعنی حوزه هنری که سینماهای خود را در خدمت کسب درآمد قرار داده است و اصلاً حاضر نیست به خاطر سینمای ارزشی روی فیلم هایی که به اشتباه احساس می کند فروش مناسبی ندارند ریسک کند، حال یک سینمای دیگر به سینماهایش افزوده خواهد شد تا احتمالا در آینده ای نه چندان دور و در حالی که یک فیلم دفاع مقدسی از اکران مهجور نگه داشته شده است شاهد اکرانی فیلمی در حد آس و پاس در سینما ایران هم خواهیم بود.

به راستی بر چه اصل و اساسی این سینما به حوزه هنری واگذار شده است. مطمئنا اگر سینمایی در اختیار بخش خصوصی یا یک فعال اقتصادی بود و این گونه به فیلمی چون آس و پاس میدان می داد می توانستیم به خود بقبولانیم که این فرد به خاطر کسب درآمد به این فیلم پناه آورده است. اما چه کنیم که اکثریت سینماهای اصفهان در اختیار حوزه هنری است که ادعای فرهنگ دینی دارد اما در وقت عمل شبه فیلم آس و پاس را به یتیم خانه ایران که روایتی از ظلم بریتانیا بر مردم مظلوم ایران است را ترجیح می دهد.

 ای کاش سینما ایران به حوزه هنری واگذار نمی شد تا حداقل شاهد اتفاقاتی از این دست به وسیله کسانی که ادعای فرهنگ دینی دارند نباشیم. حوزه هنری عیار خود را در سینماداری و عدم حمایت از فیلم های دغدغه مند کشور و جبهه انقلابی نشان داده و ادامه این راه یعنی تحویل سینماها به حوزه هنری کاری بس اشتباه است.

نظرات (1)

  1. اکبر 1395/09/22 17:21

    اینها هنوز عرضه ندارند فیلم های ارزشی مثل ایستاده در غبار و یتیم خانه ایران را اکران کنند آن وقت یک سینمای دیگر هم تحویل می گیرند؟ چرا این سینما تحویل جبهه فرهنگی نشد؟؟؟

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست