مدیر روابط عمومی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت اصفهان در گفتگو با ایمنا در رابطه با شکستگی لوله نفت مارون - اصفهان گفت: هم اکنون محیط کاملا پاکسازی شده و وضعیت به حالت عادی بازگشته است و این واقعه کاملا از حوزه اصفهان جدا می باشد.
به گزارش رویش نیوز دکتر نظری، مدیر امور رسانه و  روابط عمومی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت اصفهان در گفتگو با ایمنا گفت: این حادثه در منطقه سرخون چهار محال و بختیاری اتفاق افتاده که هم اکنون محیط کاملا پاکسازی شده و وضعیت به حالت عادی بازگشته است و این واقعه کاملا از حوزه اصفهان جدا می باشد.
 همچنین ظهرابی مدیرکل محیط زیست اصفهان در این زمینه تاکید کرد: این موضوع مربوط به اصفهان نمی باشد ، مسوولان چهارمحال و بختیاری در پی رفع مشکل برآمده اند و جای هیچ نگرانی نیست.
مدیر خطوط لوله شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران نیز درباره دلایل بروز این حادثه گفت: خط لوله مارون در محدوده منطقه چهارمحال و بختیاری به دلیل سخت گذر بودن منطقه و زلزله‌های مداوم و رانش زیاد زمین شرایط ویژه‌ای را به لحاظ نگهداری و تعمیرات خط دارد که حادثه اخیر به دلیل زلزله‌های مداوم همراه با رانش زمین به دلیل لغزش رخ داده است.
 پرويز معماريان در اين زمينه افزود: جاده‌سازی اطراف خط بدون توجه به حریم عملیاتی و ایمنی از سوی وزارت راه و شهرسازی یکی از عمده‌ترین دلایل بروز این حادثه است که با سرریز کردن نخاله‌ها و خاک روی خط لوله شرایط ایمنی خط را به خطر انداخته است.
 مدیر خطوط لوله شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران در ادامه گفت: تغییرات محیطی به مرور زمان از جمله رانش، زلزله‌های پی‌درپی و بی‌توجهی مسولان اداره کل راه و شهرسازی خوزستان به حفظ حریم خط سبب حرکت و فرو رفتن خط لوله در زمین شده است که به دلیل جاده‌سازی و ریختن سنگ و نخاله بر روی خط و زلزله‌های اخیر خط لوله روی سنگ تیز زیر آن فشار آورده و سبب آسیب‌دیدگی خط لوله شده است.
 وی در ادامه تصريح کرد: این خط  تا سطح جاده ۲۵ متر اختلاف ارتفاع دارد که تا عمق ۲۰ متری در زمین فرو رفته و زیر خط با خاک نرم و ماسه برای نگهداری از خط زیرسازی شده است که متاسفانه بی‌توجهی اداره کل  راه‌و شهرسازی استان به تذکرهای پی‌درپی و سرریز کردن نخاله و خاک تا ۱۸ متر روی خط و عوامل طبیعی (زلزله و رانش کوه) عامل بروز این حادثه شده است.
 به گفته معماریان، حرکت طبیعی خط بر اثر انتقال فرآورده‌های نفتی، آب‎های زیرزمینی، بارش اخیر و خیس شدن خاک موجود روی خط لوله و سنگینی ناشی از آن و ساییدگی خط روی سنگ‌های تیز سبب شکستگی و نشتی خط شده است.
 وی، با اشاره به اینکه هر پنج سال یکبار پیگرانی خطوط انجام می‌شود، گفت: پیگرانی هوشمند نقاط مشکل دار و دارای خوردگی و میزان ضخامت داخلی و خارجی لوله را نشان می‌دهد که در آن برهه از زمان پیگرانی این موضوع را نشان نداد، زیرا وضع خط در این ناحیه مناسب بوده و تجمیع عوامل محیطی و طبیعی علت این حادثه ناگهانی بوده است.
 مدیر خطوط لوله شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران اعلام کرد: بر اساس داده‌های پیگرانی اخیر، ۴۰ روز پیش کیلومتر ۱۴ این منطقه شرایط مشابه داشت که ۱۲ نقطه از خط تعویض شد.
 وی، درباره نشت مواد نفتی به رودخانه سرخون و سد کارون هم گفت: موادنفتی نشتی بلافاصله جمع آوری شد اما متاسفانه مقداری از آن در زمین فرو رفته و در مسیر آب منتشر شده که به دلیل سبکی مواد نفتی و روی آب قرار گرفتن مواد نفتی به‌نظر می رسد حجم آلودگی بالاست که با واکنش سریع و تخلیه خط و جمع آوری مواد نفتی قبل از آلوده شدن آب سد کارون از بروز یک بحران زیست محیطی جلوگیری شد.
 معماریان اعلام کرد: مواد نفتی  تا شعاع ۱۰ تا ۱۵ کیلومتری جلو رفت و در حد قوس و قزح در منطقه سرخون به چشمه های اطراف و حوضچه‌های پرورش ماهی نفوذ کرد که با تمام توان مواد نفتی مهار و جمع‌آوری شد و با تخلیه به موقع و ٨٠ ساعت توقف انتقال نفت خام از سر گرفته شد.
 خط لوله ۴۳۵ کیلومتری انتقال نفت خام مارون – اصفهان با انتقال روزانه بیش از ٥٠٠ میلیون بشکه نفت خام یکی از مهمترین خطوط انتقال نفت خام کشور است که با تامین خوراک پالایشگاه اصفهان و بخشی از خوراک پالایشگاه‌های تهران و تبریز، نقش مهمی در تامین سوخت مورد نیاز کشور ایفا می‌کند.
 خط لوله مارون- اصفهان به دلیل عبور از ناهمواری‌های رشته‌کوه زاگرس، رودخانه‌ها و دریاچه سد کارون سه و چهار، سخت‌گذرترین خط لوله انتقال نفت خام کشور است

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست