رویش نیوز- سرویس فرهنگی: حماسه اربعین با شکوه تمام و با حضور مسلمانان، اهل شیعه و سنت امسال هم برگزار شد و زیبایی های زیادی را بر جای گذاشت. حماسه ای که هر سال باشکوه تر و عظیم تر از سال قبل برگزار می شود و مورد استقبال افراد بیشتری حتی از ادیان دیگر قرار می گیرد.

اما اتفاقی که امسال افتاد (تکرار شد) نا هماهنگی های بسیار و ضعف در مدیریت وضعیتی است که هر ساله تکرار می شود و هر ساله مدیریت نمی شود. یکی از پر تردد ترین مرزهای کشور در زمان اربعین مرز مهران است، مرزی که به خاطر فاصله نزدیک با عتبه مقدسه در شهر عراق مورد استقبال قرار می گیرد، شهر مهران هم شهری کوچک و با جمعیتی نزدیک به 20 هزار نفر در ایام اربعین شاهد گذر بیش از یک میلیون زائر به سمت کشور عراق و عتبات عالیات است.

امسال در مرز مهران وضعیت به خاطر سو مدیریت به سمت بحرانی شدن حرکت کرد. ابتدا حضور خیل مشتاقین به زیارت و عدم مدیریت مرزهای سه گانه در توزیع زایران و حضور چندین هزار نفر بدون ویزا و گذرنامه باعث شلوغی بیش از حد و تجمیع جمعیت در پشت مرز مهران شد؛ جمعیتی که لحظه به لحظه به آن افزوده می شد. همچنین ترافیک شدیدی در محورهای سمت مهران ایجاد شده بود. اما این شرایط اضطراری با بسته شدن مرز از سوی عراق به خاطر حضور افراد بدون ویزا و برخی دیگر از مشکلات به سمت بحران حرکت کرد. هزاران نفر از عاشقان زیارت در حالی در پشت مرز ماندند که هوای شهر مهران به شدت سرد بوده و حتی نیازهای اولیه مردم هم در این مکان قابل اجابت نبود. بحرانی که با مدیریت جهادی و حضور نهادهای انقلابی در غیاب دولت از آن عبور شد. سپاه، شهرداری تهران، آستان قدس، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) کار خدمات رسانی را به زائرین برعهده گرفتند تا سختی های حضور در مهران به سختی ناتوانی در زیارت اربعین جاماندگان و خستگی زائران از سفر بازگشته اضافه نشود. اقداماتی که معلوم نبود اگر صورت نمیگرفت چه اتفاق بدی در مهران می افتاد.

امسال وزارت کشور مسئولیت مستقیم ستاد اربعین را بر عهده داشت اما شاهد بی مسئولیتی ویژه ای در این زمان بودیم. آن هم در شرایطی که رییس جمهور هم از مرزها بازدید کرده بود تا از همت دولت برای بهبود خدمت رسانی خبر دهد.

اما آیا شرایط مهران قابل پیش بینی نبود؟ در سالهای گذشته هم دیدیم که در زمان اوج جمعیت در مرزهای کشور مشکلاتی از این دست اتفاق می افتد و به سادگی می شد پیشبینی کرد تا با بهبود زیرساخت های خدمت رسانی در مرز مهران شاهد شرایط بهتری نسبت به سالهای قبل باشیم نه این که بازگشت به عقب داشته باشیم. مردمی که به سختی خود را به مهران رسانده بودند در این جا هم با بی مهری های شدیدی روبرو شدند.

بحث مهمی که نباید از آن غافل شد موضوع حذف روادید سفر به عراق حداقل در زمان اربعین است. دولت اگر خیلی علاقه به حضور در ستاد اربعین دارد بهتر است به سراغ زیرساخت هایی مثل روادید برود. در حالی که سفر به برخی کشورهای توریستی بدون روادید امکان پذیر بوده اما تلاشی برای حل این مشکل دیده نمی شود تا در چنین ایامی شاهد اتفاقاتی چون بسته شدن مرز مهران نباشیم. البته امسال شاهد ایجاد یک هزینه اجباری بی فایده هم به زائران بودیم، آن هم هزینه بیمه که در قبال آن حتی یک رسید هم داده نشد و درآمدی 50 میلیاردی را برای بیمه به ارمغان آورد تا مشکلات مالی اش را حل کند.

همچنین در طول سال تمرکز بر ایجاد زیرساخت های خدمت رسانی به شدت احساس می شود. سرویس های بهداشتی، زائرسرا، محل استراحت، آشپز خانه، بیمارستان های صحرایی و پایگاه های امدادی، افزایش گیت های خروج و ورود، افزایش نقاط مرزی قابل تردد، تعریض جاده های منتهی به مرزها، جزء وظائفی است که باید دولت انجام دهد. وظیفه دولت در راهپیمایی اربعین رسیدگی به زیرساخت ها است و نه چیز دیگری. شور و حال اربعین در مردمی برگزار شدنش است تا دخالت دولت به عنوان مقام مسئول و رها کردن مردم در زمان اوج مشکلات. دولت اگر خود راسا وارد نشود مردم آنگاه وظیفه خود می دانند تا خدمات را ارائه کنند ولی وقتی دولت ستاد اربعین تشکیل می دهد و به صورت ضعیف و بی رمق وارد کار می شود وضعیت آن می شود که امسال رخ داد.

به هر حال از الآن تا اربعین سال آینده حدود 350 روز فرصت وجود دارد و سال آینده اربعین مردم استقبال بیشتری خواهند کرد. از همین حالا استارت اقدامات زیربنایی را بزنید تا سال آینده سربلند از خدمت رسانی به مردم بیرون بیایید و از مردم نخواهید تا سفرشان را به سال آینده موکول کنند. هرچند که به نظر می رسد دولت بیشتر به دنبال حل مشکل علی مطهری ها است و با مردم عادی و زائران اربعین کاری ندارد.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست