استاندار اصفهان گفت: براساس توافق صورت گرفته با نظام صنفی کشاورزان به شرط بارندگی و نزولات آسمانی برای پاییز دوم آب رها و در غیر این صورت خسارت نکشت به کشاورزان پرداخت می‌شود.

به گزارش رویش نیوز به نقل از اداره‌کل روابط عمومی استانداری اصفهان، رسول زرگرپور در جلسه‌ای با تعدادی از معتمدان کشاورزان شرق اصفهان با تشریح اقدامات مدیریت استان در زمینه مسائل مربوط به آب، اظهار داشت: 3 سال قبل زمانی که درباره مسائل آب بحث می‌‌‌کردیم، حق و حقوق کشاورزان مشخص نبود و در مورد احیای حوضه آبریز زاینده‌رود طرح و برنامه‌ای وجود نداشت.

وی افزود: پس از 3 سال تلاش و پیگیری سند حق آبه کشاورزان مشخص شد و در حال حاضر رژیم طبیعی رودخانه زاینده‌‌رود، تونل 1 و 2 و همچنین طرح 9 ماده‌ای احیای حوضه آبریز زاینده‌رود را همه قبول کرده‌اند و این دستاوردها در طول این مدت ارزشمند است.

استاندار اصفهان بیان کرد: در حال حاضر سهم 3 استان از آب حوضه آبریز زاینده‌رود و همچنین سهم آب کشاورزی و صنعت مشخص شده و مدیریت یکپارچه بر حوضه حاکم شده است.

وی با اشاره به جلسه شورای عالی آب قبل از سفر معاون اول رئیس‌جمهور گفت: در جلسه هفته گذشته هیئت دولت نیز حدود یک ساعت و نیم درباره مسائل و مشکلات اصفهان بحث شد و این نشان از دغدغه مدیریت استان و دولت در زمینه آب و مشکلات اصفهان و کشاورزان است.

زرگرپور خاطرنشان کرد: در یک هفته گذشته با حضور عالی‌ترین مقامات دولتی مسائل مربوط به کشاورزان پیگیری شده و امیدوار هستیم که هرچه سریع‌تر اجرایی شود.

وی اظهار داشت: در سفر معاون اول رئیس جمهور به استان مشکلات آبی به صورت مفصل مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد که سامانه دوم آب شرب اصفهان و بهشت‌آباد اجرایی شود.

استاندار اصفهان افزود: در این سفر همچنین صندوق خسارت کشاورزان تثبیت شد که در جلسه شورای هماهنگی احیای حوضه آبریز زاینده‌رود به تصویب می‌رسد.

وی با اشاره به تدوین طرح ویژه جامع کشاورزی در حوضه آبریز زاینده‌رود توسط وزارت جهادکشاورزی بیان کرد: در سفر معاون اول رئیس جمهور مقرر شده است که طرح ویژه کشاورزی استان اصفهان با روش‌های جدید و حداقل مصرف آب توسط وزارت جهاد کشاورزی تهیه شود که میزان آب موجود را با روش‌های نوین و با حداقل آب مصرفی در بخش کشاورزی مصرف کنند.

زرگرپور تصریح کرد: این امر می‌تواند در ایجاد اشتغال بسیار موثر باشد و نظام صنفی کشاورزان باید تدوین این طرح را به طور جدی پیگیری کنند.

وی به جلسات مدیریت استان با اعضای نظام صنفی کشاورزان به عنوان یک نظام معتبر و قانونی و نمایندگان کشاورزان استان اشاره کرد و گفت: بعد از آخرین جلسه طلب 130 میلیارد تومانی کشاورزان بابت خرید گندم از طریق وزیر کشور پیگیری شد و در 24 ساعت همه طلب کشاورزان پرداخت شد.

استاندار اصفهان در زمینه تسهیلات دریافتی کشاورزان از بانک‌ها خاطرنشان کرد: اقدامات حمایتی خوبی درباره دیرکرد و تمدید وام‌ها صورت گرفته است.

وی اظهار داشت: در آن جلسه همچنین بیمه کشاورزان و فرانشیز مطرح شد که هماهنگی‌ها و پیگیری‌های آن صورت گرفته و در آینده نزدیک به نتیجه می‌رسد.

زرگرپور با بیان اینکه کشاورزان خواستار نظارت بر برداشت‌های غیر‌مجاز در کل حوضه آبریز زاینده‌رود بودند، افزود: با تفاهم نامه صورت گرفته بین 2 استان مقرر شد برداشت‌های رودخانه ی زاینده‌رود از زردکوه تا تالاب گاوخونی توسط صنف کشاورزان 2 استان نظارت شود.

وی با بیان اینکه ساماندهی رودخانه زاینده‌رود از دیگر مطالبات کشاورزان بود که به این صنف واگذار شده است، تصریح کرد: این امر اشتغال خوبی ایجاد می‌کند و سرمایه خوبی را نیز به منطقه می‌آورد که باید به صورت جدی از سوی صنف کشاورزان پیگیری و اجرایی شود.

باید شرایط آرامش، هم‌افزایی و هماهنگی در استان حفظ شود

استاندار اصفهان با تاکید بر اینکه نباید شرایط هماهنگی و هم‌افزایی که امروز وجود دارد را به هم بزنیم، گفت: در صورتی این اقدامات اجرایی می‌شود که این شرایط حفظ شود، باید فضا را آماده کنیم تا پیشنهادات و مصوبات قدم به قدم اجرایی شود.

وی خاطرنشان کرد: باید شرایط آرامش، هم ‌افزایی و هماهنگی را حفظ کنیم و دست در دست هم دهیم تا مصوبات هر چه سریعتر اجرایی شود.

براساس توافق صورت گرفته برای پاییز دوم آب رها می‌شود

زرگرپور اظهار داشت: براساس توافق صورت گرفته با نظام صنفی کشاورزان به شرط بارندگی و نزولات آسمانی برای پاییز دوم آب رها و در غیر این صورت خسارت نکشت به کشاورزان پرداخت می‌شود.

وی بیان کرد: با توجه به مشکلات کشاورزی در شرق اصفهان هیچ دستگاه خدماتی حق قطع خدمات و انشعابات منازل مسکونی کشاورزان را در این منطقه ندارد.

استاندار اصفهان تصریح کرد: همه این اقدامات در 2 و نیم سال گذشته انجام شده است و امیدوار هستیم که با به نتیجه رسیدن این اقدامات و با حفظ آرامش در استان شاهد تغییر در شرایط منطقه باشیم.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست