رویش نیوز- سرویس سیاسی- ایلیا ایرانی: از مدت ها قبل زمزمه تغییرات در صدر برخی وزارت خانه ها شنیده می شد. ولی الآن و در سال چهارم از عمر دولت شاهد سطح گسترده ای از تغییرات در برخی وزارتخانه ها هستیم. وزرای ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد اسلامی استعفا داده اند و فانی وزیر آموزش و پرورش هم اگر در طی این چند روز استعفا ندهد یا از کار برکنار نشود، به احتمال قوی سه شنبه آینده در جلسه استیضاح در مجلس کنار خواهد رفت. اما به راستی چه اتفاقی در دولت افتاده که تغییراتی این چنینی حادث شده است.

وزرای ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله وزرایی بوده اند که نقدهای بسیاری به عملکرد آن ها وارد بوده و همچنین از سوی همه جناح های سیاسی مورد نقد قرار می گرفتند و عملکرد مناسبی هم از نظر کارشناسان فن نداشتند. اگر وزیر آموزش و پرورش را هم به این جرگه اضافه کنیم سوال پیش می آید که چرا این سه وزیر باید از کابینه کنار بروند؟ به نظر می رسد دولت در این عزل و نصب به سراغ وزرایی رفته است که از لحاظ قدرت و جایگاه در مکان پایین تری نسبت به باقی اعضای کابینه هستند و گر نه با توجه به مشکلات عدیده کشور در زمینه اقتصاد و ناتوانی دولت در خروج از این بحران اقتصادی وزرایی چون وزیر صنعت و معدن با توجه به رکود بی سابقه در صنعت، وزیر مسکن با توجه به رکود در بازار مسکن و نابود کردن پروژه مسکن مهر و همچنین وزیر اقتصاد و نفت لیاقت بیشتری برای این استعفاها داشتند. اما به نظر می رسد که دولت هنوز هم میدان را به ژنرال های خود می دهد و از دست زدن به ترکیب آن ها هراس دارد.

تغییر در کابینه از مدت ها پیش توسط منتقدین و همراهان دولت به روحانی پیشنهاد شده بود اما چرا روحانی در این زمان دست به این کار زد. روحانی درست 6 ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری این وزیران را مجبور به استعفا کرد تا انتخاباتی بودن این استعفاها معنا پیدا کند. به راستی در 10 ماه باقی مانده از عمر دولت قرار است چه اتفاقی در این سه وزارت خانه بیفتد که در طول 3 سال گذشته نیفتاده است؟ مگر نه این است که دولت وزیری چون علی جنتی که سابقه مخالفت با برگزاری کنسرت در شهرهای مذهبی کشور را دارد به این خاطر کنار می گذارد تا حامیانی برای خود همراه سازد و جنتی قربانی موضوعاتی چون کنسرت است؟ برای باقی وزرا نیز می توان دلایلی این چنین برشمرد. در زمان باقی مانده تا پایان دولت شاهد مراسمات تودیع و معارفه در سطوح مختلف این وزارتخانه ها خواهیم بود و بعد از آن هم که فضای کشور انتخاباتی خواهد شد و از کار خبری نیست، پس از انتخابات هم که شرایط برای حضور دولت جدید یا ادامه دولت فعلی زمینه سازی خواهد شد و مطمئنا فردی که عنان این وزارتخانه ها را در دست بگیرد هیچ چاره ای جز ادامه راه گذشتگان نخواهد داشت. پس نه تنها شاهد ترمیم کابینه در این تغییرات نیستیم بلکه بیشتر نشانه های سیاسی کاری را در اقدام اخیر دولت مشاهده می کنیم.

گاهی با دستاوردسازی برای برجام که خسارت محضی بیش نبود، گاهی با ایجاد جنجال های تو خالی در کشور مثل قضیه برگزاری کنسرت در مشهد و حالا هم با یک سیاسی کاری محض یعنی تغییر سه وزیر در کابینه آن هم وزرایی که تغییرشان فقط به درد بهره برداری انتخاباتی می خورد نه بهبود عملکرد دولت در خدمت رسانی.

کاش رییس دولت تدبیر و امید این درک را داشت که برخورد روراست با مردم خیلی بیشتر از این سیاسی کاری ها تاثیر در جلب اقبال عمومی خواهد داشت.

نظرات (1)

  1. بی نام 1395/07/28 22:10

    مخالف روحانی هستم، اما از کجا میدانید مجبور به استعفا شدند؟؟

افزودن نظر

captcha