به گزارش رویش نیوز همایش از سرچشمه تا گاوخونی به مناسبت روز ۱۸ مهر روز نکوداشت زاینده‌رود به میزبانی اتاق بازرگانی استان اصفهان و با حضور تنی چند از مسئولین مربوطه و دوستداران محیط‌زیست برگزار گردید.

در ابتدای برنامه آقای سهل آبادی رئیس اتاق بازرگانی ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری سیدالشهدا و خیر مقدم خدمت میهمانان برنامه ابراز داشت: افرادی که می‌خواهند ما را در مسئله زاینده‌رود در مقابل استان‌های هم‌جوار خود قرار دهند، سخت در اشتباه‌اند. این مسئله مشکل همه ماست و ما با دوستی و مشارکت هم این مشکل را مرتفع خواهیم نمود. همگان انتظار داریم بحث احیای زاینده‌رود و بودجه مورد نیاز آن در برنامه ششم توسعه گنجانده شود. زنده بودن اصفهان وابسته به زاینده‌رود است. از عزیزانی که در طول این مدت زحمات زیادی را برای احیای زاینده‌رود کشیده‌اند، تشکر می‌نمایم و از این که اتاق بازرگانی را به عنوان میزبان انتخاب نموده‌اند سپاسگزارم. در این چند روز جلسات زیادی برای حل بحران تشکیل شده که از جمله می‌توان به جلسه اعضای کمیته تخصصی با آیت اله مظاهری اشاره نمود. همچنین جلسات هماهنگی با استاندار و آیت اله طباطبایی داشته‌ایم. امیدواریم نتیجه این جلسات تخصیص بودجه و برنامه ریزی دولت در برنامه ششم توسعه گردد. شهری که روزگاری تمام کوچه‌هایش به باغ متصل بود و از زاینده‌رود سرچشمه می‌گرفت رو به خاموشی رفته است. امیدوارم آقای شیشه‌فروش این وضعیت بحرانی را به اطلاع وزارت کشور برسانند. همچنین انتخاب شایسته آقای انتخابی را به سمت ریاست کارگروه تبریک عرض می‌نمایم.

در ادامه مهندس بزرگی نائب رئیس کمیته آب و کشاورزی و محیط‌ زیست اتاق بازرگانی برنامه طراحی‌شده توسط کمسیون کشاورزی و محیط‌زیست اتاق بازرگانی را برای احیای زاینده‌رود، به‌صورت تصویری به نمایش گذاشت؛ و در ادامه ضمن تشریح برنامه احیاسازی دریاچه ارومیه به الگوبرداری کمسیون از این طرح برای احیای زاینده‌رود اشاره کرد. وی در ادامه ضمن تشریح چارت تهیه شده توسط کمسیون، اعضای تعیین شده برای هر مسئولیت را نام برد و انجام مراحل برنامه را در سه فاز کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت تشریح نمود. مهندس بزرگی افزود: بخشی از فاز اول از جمله جلساتی که آقای سهل آبادی بیان نمودند انجام پذیرفته و مسئولیت و شرح وظایف مراحل بعدی نیز تبیین شده است. ما نیاز به تشکیل کارگروه خلاق حل مسئله داریم تا بتوانند با ارائه راهکارهای خلاقانه سرعت روند کار را بیشتر کنند. زمانی که اصفهان در امنیت کامل به سر می‌برد ۲۳ هزار جوان اصفهانی جان خود را درراه حفظ امنیت استان‌های مرزی از جمله خوزستان از دست دادند. این را برای افرادی گفتم که نه‌تنها به حل مشکل آب اصفهان کمک نمی‌کنند بلکه سنگ اندازی کرده و تنش ایجاد می‌کنند.

سپس آقای ظهرابی مدیرکل محیط‌‌ زیست استان ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام شهادت سیدالشهدا و گرامیداشت روز زاینده‌رود بیان نمود: آقای سهل آبادی فرمودند متولی اصلی احیای زاینده‌رود سازمان محیط‌ زیست است ولی جالب این که در برنامه طراحی‌شده توسط کمیته تخصصی اتاق جایی برای محیط‌ زیست تعریف نشده است. ضمن این که وقتی بهره برداری بدون برنامه و بیش از اندازه از حوضه زاینده‌رود می‌شد، کسی به تذکرات سازمان محیط‌زیست توجه نمی‌نمود. حال که به این جا رسیده‌ایم همه از ما توقع دارند. در مورد ریز گردها نیز وضعیت به همین نحو است. آیا امکانات و اختیارات و توان سازمان محیط‌ زیست استان جوابگوی این حجم از مسئولیت و انتظارات است؟ البته ما در حد توان خود برنامه‌هایی را طراحی و اجرا نموده‌ایم. تالاب گاوخونی در وضعیت بحرانی به سر می‌برد و محیط‌ زیست منطقه را به خطر انداخته است. تمامی ذینفعان دولتی و خصوصی حوضه زاینده‌رود و تالاب گاوخونی در استان اصفهان و استان‌های هم‌جوار باید دست در دست هم دهند تا شاهد احیای زاینده‌رود و تالاب باشیم.

در ادامه دکتر عابدی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بحران آب در حال حاضر مسئله‌ای فراگیر است و بسیاری از استان‌های ما درگیر این معضل هستند. البته بخشی از این معضل به سوء مدیریت برمی‌گردد. امام خمینی فرموده‌اند: کسی که تخصص ندارد و مسئولیت بپذیرد خیانت کرده است. پس کسی که بدون تخصص مسئولیت پذیرفته خائن است. پس از ۸ سال سوء مدیریت در کشور امروز دولت تدبیر و امید مصوبه ۹ ماده‌ای شورای عالی آب را تدوین نموده است. طبق این مصوبه تونل اول و آب طبیعی سهم کشاورزان است. وزارت نیرو با توجه به آورده‌ای که داشته حداکثر ۳۵۰ میلیون متر مکعب آب سهم دارد ولی متأسفانه حدود ۳ برابر این حجم را برداشت می‌کند. این موضوع باعث کاهش ذخیره آب زاینده‌رود شده است و حق مردم این جا ضایع شده است. وزارت نیرو باید به مصوبه ۹ ماده‌ای پایبند باشد. تالاب گاوخونی نباید خشک شود چون سال‌ها فاضلاب داخل این تالاب رفته و اگر رسوبات سمی تالاب تبدیل به ریز گرد گردند سلامت مردم اصفهان و استان‌های هم‌جوار به خطر می‌افتد. این جا مرکز ایران است و دیگر نمی‌توانند بگویند ریزگردها از عراق آمده است. مجمع نمایندگان استان و حتی نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری در این موضوع با هم متحد و هم پیمان هستند.

وی در پایان اشاره کرد همه دست به دست هم داده‌اند که این مشکل حل شود و تنها مشکل ما با وزارت نیرو و نهادهایی است که به‌حق خود قانع نیستند. اگر این مسئله مرتفع نگردد از طریق سؤال از وزیر نیرو کار را پیگیری خواهیم کرد؛ و امیدواریم در سال ۹۶ کمترین مشکل آب را داشته باشیم. در ضمن از برگزارکنندگان این همایش تشکر کرده و آرزومندم این همکاری و هم‌افزایی منجر به حل بحران گردد و انشا الله طبق بیانات آقای ظهرابی دولت با نگاهی که به دریاچه ارومیه داشت، مشکل زاینده‌رود را نیز حل کند.

در ادامه همایش آقای نعمتی مدیر حفظ و نگهداری آب اصفهان بیان نمود: همان‌طور که از نام زاینده‌رود مشخص است این رودخانه خود زاینده است؛ و طی سالیان گذشته دشت‌های حوضه زاینده‌رود در زمان کم آبی رودخانه را تغذیه می‌نموده‌اند؛ و قنات‌های اطراف رودخانه همواره پر آب بوده‌اند. ولی با حفر چاه‌های غیرمجاز در سالیان اخیر منابع آبی حوضه رودخانه خشک شده و جاهایی مثل دشت برخوار و اصغرآباد و خمینی شهر که زمانی آب به رودخانه تزریق می‌کردند، حالا آب رودخانه را به سمت خود می‌کشند. هرگاه رودخانه باز می‌شود مشاهده می‌کنیم بخشی از آب در طول مسیر گم می‌شود و حوضه‌هایی که آب رودخانه را تأمین می‌کرده‌اند درنتیجه حفاری‌های غیرمجاز آب رودخانه را می‌بلعند. اگر قرار است معضل زاینده‌رود حل شود باید این موضوع مدنظر قرار گیرد.

آقای ضیایی کارشناس و پژوهشگر آب نیز معضل کم آبی را معضلی فراگیر در کشور دانست و نسبت به گسترش کویر و آثار زیست‌محیطی آن در کشور هشدار داد.

نظرات (2)

  1. ناشناس 1395/07/19 14:38

    باسلام آقای عابدی شماکه به بی تدبیری دولت قبل اشاره کردید بهتراست کمی هم به عقب تر برگردیدوخیانتهایی را که قبل از آن در حق مردم اصفهان شدرا لحاظ کنید.آب اصفهان که حق طبیعی مردم این استان است درزمان خاتمی وتوسط جهانگیری استاندار وقت به یزد برده شد تا درآنجابه کاشت صیفیجاتی که به آب زیاد نیاز دارند بپردازند.بی تدبیریها به دودولت خاتمی وفعلی برمیگردد .دولت فعلی تمام بودجه انرژی را صرف تنفس مصنوعی به دریاچه ارومیه کرد باوجودیکه میداند در اصفهان بدلیل خشکی زاینده رود دههاهزار نفربامشکلات جدی تنفسی مواجه اند.

    • اصفهانی 1395/07/26 12:59

      هر سه دولت در حق اصفهان ظلم کردند. امروز هم متاسفانه اراده ای در مسئولان برای حل این مشکل مشاهده نمی شود. باید به جای دعواهای جناحی تمام دوستداران اصفهان با هم متحد شویم و برای حل مشکل زاینده رود اقدام کنیم.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست