نماینده اهل تسنن مجلس گفت: ما جامعه اهل سنت کشور از حکومت وهابی آل‌سعود برائت می‌جوییم و حکومت عربستان را شکل دیگری از رژیم صهیونیستی می‌دانیم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، محمدقسیم عثمانی در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز مجلس (6 مهر 95) گفت: عید قربان امسال را در شرایطی سپری کردیم که حکام نالایق عربستان راه را بر دستور الهی بستند و اجازه ندادند مسلمانان کشورمان این فریضه الهی را اجرا کنند.

وی افزود: ما جامعه اهل سنت کشور از حکومت وهابی آل‌سعود برائت می‌جوییم و حکومت عربستان را شکل دیگری از رژیم صهیونیستی می‌دانیم که رژیم صهیونیستی قبله اول مسلمانان و رژیم سعودی قبله دوم و اصلی مسلمانان را غصب و اشغال کرده‌اند.

نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما مسلمانان رژیم صهیونیستی و رژیم آل سعود را همچون خود شیطان مستحق رنج می‌دانیم.

عثمانی با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور خاطرنشان کرد: رکود اقتصادی حاکم بر کشور کم کم همگان را از زندگی ساقط کرده است. عدم وجود نقدینگی و کسادی بازار فشار زیادی را به مردم وارد کرده که اگر فکری برای رفع آن نشود این فشارها زندگی همگان را مختل و چرخ اقتصاد کشور را قفل خواهد کرد.

وی افزود: ابتدایی‌ترین کاری که دولت می‌تواند انجام دهد کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی است به میزانی است که بتواند باعث شود منابع هنگفت مالی رسوب کرده در بانک‌ها به بدنه اقتصاد واقعی بازگردد به نحوی که تورم افسارگسیخته در بازار نشده و تحرکی در اقتصاد کشور ایجاد کند.

نماینده مردم بوکان در مجلس اظهار داشت: امروز مردم می‌گویند تورم کجایی که رکود ما را کشت. کاهش نرخ سود بانکی و بازگشت نقدینگی به بازار و جامعه ضمن کاهش هزینه ثابت بانکی بخشی از بیکاری و رکود اقتصادی را حل خواهد کرد و می‌تواند درد مشترک همه ملت ایران را تا حدی التیام بخشد.

عثمانی با اشاره به مشکلات حوزه انتخابیه خود در بخش‌های مختلف به ویژه موضوع اشتغال از مسئولان خواستار رسیدگی به این مشکلات و حل آنها شد.

عثمانی با بیان اشاره به اعلام نرخی،همانند نرخ تورم مردم این آمار ارائه شده را جدی نمی گیرند،ادامه داد:تورمی که مردم حس و لمس می کنند،با آمار اعلامی متفاوت است،شاید بخشی از آن ناشی از استفاده از آمارهای متفاوت است،اما اگر اعداد و ارقام با واقعیت منطبق نباشد،بار اطلاعاتی نداشته و نمی تواند شاخص و نمایانگر خوبی از موضوع باشد.

وجود مرکز واحد و ثابت  آماری در  تمامی کشورهای دنیا

وی با اشاره به وجود مرکز واحد و ثابت در تمامی کشورهای دنیا برای ارائه اطلاعات صحیح آماری یادآور شد:این مرکز با استفاده از کارشناسان مجرب،روش های علمی و روش های پذیرفته شده آماری اعداد و ارقام مورد نیاز جامعه و سایر بخش ها را بدون سوءگیری،نگاه سیاسی و اینکه این آمار سبب خوشایندی یا ناخوشایندی چه افرادی می شود،ارائه می دهند.

عثمانی با بیان اینکه آمارها در ایران ابزار خوشایندی و ناخوشایندی شده است،افزود:گاهی برای خوشایندی فردی یا دستگاهی آماری ارائه می شود،که این آمار به هیچ وجه با واقعیت منطبق نیست،به ویژه آماری که پایین دستی ها به بالادستی ها ارائه می کنند،آمارهایی بوده که وضع موجود را بهتر،نشان می دهد.

برخی نهادهای اجرایی هرکدام برای خود دکان آماری باز کرده اند

وی ادامه داد:در ایران برخی از وزارتخانه ها،بانک مرکزی و مرکز آمار هر کدام یک مغازه آماری برای خود باز کرده اند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه ارائه آمار نادرست قابل اتکاء نبوده و قابل استناد نیست،اظهار کرد:اولین ویژگی یک اطلاعات آماری بی طرفانه بودن است و اگر این اطلاع بی طرفانه نباشد،نمی تواند ما را به درستی راهنمایی کند.

عثمانی افزود:آمارهای اولیه برای تحقیقات بعدی استفاده می شود،بنابراین اگر آمارهای اولیه نادرست بوده،تحقیقات بعدی ارزشی نخواهد داشت.

ضرورت تشکیل نهاد واحد آماری

وی با تاکید براینکه باید یک نهاد واحد با زیربخش های مختلف و نظارت های خاص مسئول ارائه آمار شود،ادامه داد:با تشکیل این نهاد هر دستگاه یا فردی برای خود یک سیستم آماری نداشته باشد،بلکه باید اطلاعات خود را از دستگاه مرجع دریافت کنند و تنها یک مرجع آمار و اطلاعات در کشور موجود باشد.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه حرکت از وضع موجود به وضعیت مطلوب نیازمند داده های آماری متقن است،بیان کرد:نهاد مرجع باید به گونه ای تجهیز شود که در تمام بخش ها آمار و اطلاعات لازم را ارائه دهد و این آمار مورد استفاده جامعه علمی و اجرایی قرار گیرد.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست