کارگردان "روز سوم" گفت: تا عینک‌مان درباره فیلم‌های دفاع مقدسی تغییر کند، هیچ اتفاقی در این زمینه نخواهد افتاد؛ باید بودجه اینگونه فیلم‌ها از وزارت دفاع به انجمن سینمای دفاع مقدس منتقل شود.

محمدحسین لطیفی در گفتگو با نسیم، با اشاره به عدم اقبال فیلمسازان برای ساخت آثار دفاع مقدسی گفت:  عدم اقبال فیلمسازان و کارگردان برای ساخت اینگونه آثار به خاطر سیاست های مدیران فرهنگی کشور است؛ متاسفانه مدیران فرهنگی نه تنها از ساخت آثار دفاع مقدسی حمایت نمی کنند، بلکه گاهی در این زمینه موانعی نیز ایجاد می کنند.

وی ادامه داد: اگر قرار است کارگردانی فیلم دفاع مقدسی بسازد، باید در وهله اول از هفت خان عبور کند و بعد از آن به مرحله دریافت امکانات و ادوات جنگی می رسد، در حالی که آمریکایی ها برای ساخت آثار جنگی حتی به فیلمسازان خود کمک نیز می کند.

کارگردان «روز سوم» اظهار داشت: در دهه های 60 یا 70 و حتی دهه 80، ساخت فیلم در سینما ارزان بود ولی امروزه اینگونه نیست و به تبع آن ساخت فیلم های دفاع مقدسی نیز نسبت به سال های گذشته گران تر شده است.

لطیفی تصریح کرد: الان مردم اقبال بیشتری به فیلم های دفاع مقدس دارد و معتقدم اگر امروزه فیلمی مانند «روز سوم» و امثال آن ساخته شود با استقبال بیشتری از سوی مردم مواجه خواهد بود.

وی با بیان اینکه بنیاد فارابی تنها ارگان دولتی در زمینه فیلمسازی است، افزود: معتقدم انجمن سینمای دفاع مقدس بزرگ ترین لغتی است که در این دوران ساخته ایم و این انجمن تنها بانی ساخت و پخش فیلم های دفاع مقدسی است، در حالی که قدرت ساخت آثار دفاع مقدسی در انجمن وجود ندارد و تنها حمایت کننده فیلم ها است؛ انجمن سینمای دفاع مقدس تنها می تواند 10 درصد هزینه فیلم ها را تامین کند و برای ساخت فیلم نیازمند تامین 90 درصد هزینه ها هستیم.

کارگردان «روز سوم» گفت: اگر دید و عینک ما به دفاع مقدس درست نشود، هیچ اتفاقی در این زمینه رخ نخواهد داد و عینک درست این است که بخشی از بودجه دفاعی کشور از وزارت دفاع در مجلس به انجمن سینمای دفاع مقدس منتقل شود؛ متاسفانه  امروز دیدگاه ساخت فیلم دفاع مقدسی، کاملا دفاعی است، در حالی که ممکن است 5 سال دیگر ایران ناخواسته درگیر جنگ دیگری شود و کشور باید از لحاظ فرهنگی آماده باشد، به همین دلیل ساخت آثار دفاع مقدسی ارتباط به وزارت ارشاد ندارد و وزارت دفاع باید در این زمینه عمل کند.

لطیفی تصریح کرد: باید شورای سیاست گذاری از همه مجموعه سینمای حرفه ای و خواص تشکیل شود و در این شورا درباره ساخت فیلم های دفاع مقدسی تصمیم گیری شود، ولی مشکل اصلی این است که قرار نیست سینمای دفاع مقدس وجود داشته باشد، این مسئله هم به فیلمسازان و هم به مدیران برمی گردد. به عبارت دیگر فیلمساز چون در این زمینه خیلی کار نکرده، تبحر ندارد و هم مدیران فرهنگی برایشان مهم نیست.

وی با اشاره به حمله ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایرباس خاطر نشان کرد: 28 سال پیش در کشورومان هواپیمای ایرباس مان توسط موشک آمریکایی مورد هدف قرار گرفت ولی در این مدت یک بانی نداشتیم که فیلمی در این زمینه ساخته شود، این نشان می دهد که کسی به فکر سینمای دفاع مقدس نیست.

افزودن نظر

captcha
  • پربیننده‌ترین
  • مطلب دیگری نیست